Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 28-06-2021 12:31   Güncelleme : 28-06-2021 12:31

Kudüs Konulu Bilgi Yarışması Düzenlenecek

Malatya İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü tarafından Çevrimiçi Kudüs Okumaları Ödüllü Bilgi Yarışması düzenlenecek.

Kudüs Konulu Bilgi Yarışması Düzenlenecek

İslam aleminin kutsal şehirleri arasında yer alan Kudüs Şehri hakkında gençleri bilinçlendirmek için Malatya İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü tarafından örnek bir proje başlatıldı. Bilgi yarışası düzenlenerek gençler Kudüs hakkında bilgi veren 4 adet kitaptan sorumlu tutuldu.

Prof. Dr. Yusuf El- Karadavi’nin kaleme aldığı “Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs”,  Prof. Dr. Bünyamin Erul ’un değerlendirmeleriyle “Kudüs ve Aksa”,  Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ’nın kaleminden “Kudüs ve Filistin Davamız” ve son olarak TDV İslam Ansiklopedisi’nden Kudüs Maddesi 1. ve 5. Bölümler, Mecd-i Aksa ve Filistin Maddeleri okunacak kitaplar olarak belirlendi. Bilgi yarışmasına katılacak gençlerin belirlenen bu dört kitaptan sorumlu tutulacağı duyuruldu. Bilgi yarışmasına katılmak isteyen gençler 3 Temmuz Cumartesi gününe kadar malatyagencdiyanet Instagram hesabından başvurabilecek.

IŞILDAR,” GENÇLERİMİZİ DAVET EDİYORUM”

Bilgi yarışmasına tüm gençleri davet eden Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar,” Kudüs, insanlığın kaynaştığı kutsal bir beldedir. Bütün insanlığı bir noktada toplayan şehir, kutsala saygıyı, ötekine hoşgörüyü ve anlayışı paylaşabildiği ölçüde güzel olmuştur. Kudüs, ancak bu değerleri içselleştirebildiği dönemlerde barışın şehri olarak adlandırılmıştır. Tarihinde bir çok milletin hakimiyetinde yaşayan Kudüs, en adaletli ve hoşgörülü yıllarını müslümanların döneminde geçirmiştir. Şehir, Müslümanların adil ve hoşgörülü yönetimlerinde ezan, çan ve hazanın birbirine saygı içerisinde varlığını devam ettirdiği, dünyanın nadir kentlerinden biri olmuştur. Ancak Kudüs bugün bu uyum ve saygıya hasrettir. Vahiyle kutsanan şehir Kudüs’e barış; peygamberlerin dünyaya miras olarak bıraktıkları küresel adalet ve birlikte barış içerisinde yaşama anlayışının tekrar hakim olmasıyla gelecektir. Malatya İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğümüz tarafından hayata geçirilen projeler ile genç neslin barış ve kardeşlik dini İslam hakkında daha geniş bilgiye sahip olması amaçlanıyor. Son olarak başlatılan Çevrimiçi Kudüs Okumaları Ödüllü Bilgi Yarışması ile gençlerimiz barışın şehri Kudüs ile ilgili edindiği bilgilerle bu düşünceyi ve anlayışı gelecek nesillere aktaracaktır diye düşünüyorum. Tüm gençlerimizi bu güzel organizasyona katılmaları için davet ediyorum.” dedi.

Ebubekir Atilla