Malatya
Giriş Tarihi : 27-08-2017 14:30   Güncelleme : 27-08-2017 14:30

“Küçükbasta Yüzde 50 Artis Bekliyoruz”

Kurban Bayraminin yaklasmasiyla birlikte Canli Hayvan Pazarinda küçükbas hayvanlarla ilgili son durumu degerlendiren Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birligi Il Baskani Ihsan Akin, “Kurban satislari bu hafta itibari ile yogun olarak artacak. Küçükbas hayvanin dogal ve organik olmasi için yaptigimiz 2,5 yillik bir çalisma vardi, bu çalismaya binaen küçükbas hayvan kesimlerinin sayisini her yil arttiriyoruz. Canli hayvan kilosu 17-18 lira, Taban fiyati 700 ile tavan fiyati bin 200 lira küçükbasta alimlar yapilacaktir. Bu yil küçükbas satimlarinda yüzde 50 artis bekliyoruz.” dedi

“Küçükbasta Yüzde 50 Artis Bekliyoruz”

M. ALI GÜNAYDIN

Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birligi Il Baskani Ihsan Akin, Kurban Bayrami vesilesiyle canli hayvan pazarinda küçükbas hayvanlarla ilgili degerlendirmelerde bulundu. Canli hayvan pazari dernek Baskani Ramazan Kirma ile birlikte son durumu degerlendiren Birlik Baskani Ihsan Akin, “Kurban bayramina yakin günlerde yogunluk giderek artacaktir. Küçükbas hayvanin dogal ve organik olmasi için yaptigimiz 2,5 yillik bir çalisma vardi, bu çalismaya binaen küçükbas hayvan kesimlerinin sayisini her yil arttiriyoruz. Kurban Hem Sartlara hem dini vecibelere uygun olmasi gerekiyor. Canli hayvan kilosu 17-18 lira, Taban fiyati 700 ile tavan fiyati bin 200 lira küçükbasta alimlar yapilacaktir. Bu yil küçükbas satimlarinda yüzde 50 artis bekliyoruz. Sahte para, çek ve senet konusunda da yetistiricilerimizin dikkatli olmalari için uyariyoruz” dedi.

“KURBAN IÇIN SARTLARIN YERINE GELMESI LAZIM”

Kurban bayraminin son günlerine dogru satislarda yogunlugun artacagini ifade eden Birlik Baskani Akin, “Suan Canli Hayvan pazarindayiz. Yetistiricilerimiz meralarda, yaylalarda olan hayvanlarini pazara indirmeye basladilar. Yogun bir satis olmasa da kismen simdiden kurbanlik hayvanlarini ayirtanlar var. Yogunluk bu hafta itibari ile baslayacaktir. Bayrama son bir hafta kala yogunluk artiyor, bu anlamda bayrama yakin günlerde yogunluk artacaktir, simdiden hayirli ugurlu olmasini diliyoruz. Biliyorsunuz, küçükbas hayvan kesimleri son yillarda özellikle biz küçükbas hayvanin dogal ve organik olmasi için yaptigimiz 2,5 yillik bir çalisma vardi, bu çalismaya binaen küçükbas hayvan kesimlerinin sayisini her yil arttiriyoruz. Burada uygun olan sey sudur, kurban için uyulmasi gereken sartlar var. Bu sartlari tasiyan hayvanlarin alinmasi gerekiyor ve bunun yaninda küpeli olmasi, veteriner kontrolünde olmasi, hastalikli olmamasi gerekiyor. Yine buna bagli olarak kurbanliklarda dini vecibelerimizi yerine getirmemiz için bütün sartlari tasimasi gerekiyor. Biz bakiyoruz gezdik ve suan için her hangi bir sikinti yok” diye konustu.

TABAN FIYATI 700, TAVAN FIYATI BIN 200 LIRA OLACAK

Canli hayvan ile ilgili taban ve tavan fiyatlara deginen Baskan Akin, küçükbas hayvan satisinda bu yil yüzde 50 artacagini ön görerek sunlari dile getirdi, “Canli hayvan olarak kilosu 17 lira ile 18 lira arasi küçükbasta fiyatlar belirlendi. Taban fiyati 700 ile tavan fiyati bin 200 lira küçükbasta alimlar yapilacaktir. Yetistiricilerimizin de suna dikkat etmesi gerekiyor; sahte para, çek, senet gibi durumlarda yetistiricilerimiz birlik olarak uyariyoruz, bunlara dikkat etsinler. Geçen yil küçükbaslarda satis olarak yüzde 60 artirdik bu yil da yüzde 40 ile yüzde 50 olacagini düsünüyorum. Ama yeterli hayvan konusunda herhangi bir sikintimiz yok, hem küçükbasta hem büyükbasta yeterli hayvanimiz bulunmakta. Bu anlamda da yerli üreticilerin de her zaman desteklenmesi lazim. Bizler de her zaman üreticilerimizin yetistiricilerimizin yanindayiz. Suan belirlenen fiyatlarin bayrama dogru yükselecegini sanmiyorum, fiyatlar bu sekilde devam eder. Hayvan sayisinin da bir düsüs yasansaydi, belki fiyatlar degisebilirdi ama hiçbir farklilik olacagini düsünmüyoruz.”

“YETERLI CANLI HAYVANIMIZ VAR”

Kurban pazari ile ilgili degerlendirmede bulunan Canli Hayvan Pazari Dernek Baskani Ramazan Kirma ise, “Bugün Malatya tarim ili olmasina ragmen yeterli hayvan yetistiriyor. Bu konuda hiç kimsenin bir endisesi olmasin. Baska yerlerde de hayvan almalarina gerek yok. Almak isteyen vatandas mutlaka pazara gelsinler. Suan 13 ilçeden insanimiz burada hayvanlarini satiyor, fiyatlar da bellidir. Vatandasimiz önce pazari inip fiyatlari ögrenmesi gerekiyor, daha sonra almak istemezse bu kendi kararlaridir ama önce mutlaka pazara gelsinler. Malatya’da yeteri kadar hayvan bulunmakta ve tüm Malatya’ya yetecek kadar hayvanimiz var. Herkes son günleri bekleyip fiyatlarin düsmesini beklemesin, son güne kadar en iyi hayvanlar satilir. Hayvanin esas degeri ne ise o dur, bu yil fiyatlar satilan etin üstüne hiç çikmadi, yani mal degerinde satiliyor. Tüm vatandaslarimizi buraya davet ediyoruz. Yerli vatandasta olmaz ama disardan gelenlere sahte paraya, Senet ve Çeke karsi dikkatli olmalari her hangi bir durumda, Dernegimize, Müdürlügümüze ve Belediye personeliyle iletisim kurabilirler” seklinde konustu.