Malatya
Giriş Tarihi : 19-03-2017 17:30   Güncelleme : 19-03-2017 17:30

Küçükbas’ta Destek Vurgusu!

Küçükbas hayvanciligin desteklenmesi ve gelistirilmesi gerektigini vurgulayan Tarim Il Müdürü Tahir Macit, “Büyükbas yetistiriciliginde islahimiz belli bir asamaya geldi. Yerli hayvanlarimiz, melez ya da saf irka dönüsmeye basladi. Fakat küçükbasta henüz böyle bir ivme yakalamis degiliz. Et ve süt verimizin yüksek oldugu gelismis melez veya saf irklarin Malatya’ya kazandirilmasi gerekir.” dedi

Küçükbas’ta Destek Vurgusu!

>>Rahime Gül Erbas

Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi küçükbas hayvanciliga dikkat çekmek ve küçükbas hayvan etinin yayginlastirilmasi için dün bir toplanti düzenledi. Birlik binasinda gerçeklesen toplantiya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, Inönü üniversite Ziraat Fakültesi Dekani Nihat Tursun, Tarim Il Müdürü Tahir Macit, KOSGEB Müdürü Murat Seki, Firat kalkinma Ajansi Genel Sekreteri Mesut Öztop, TKDK Müdürü Murat Tunç, TARSIM Bölge Koordinatörü M. Ali Dogan, Tarim Il müdür yardimcilari, Sube Müdürleri, Tarim ilçe Müdürleri ve tüm paydaslar katildi. Burada konusan Birlik Baskani Ihsan Akin: “Tüm tarim paydaslari olarak bugün ki yaptigimiz toplantinin amaci küçükbas hayvan etinin yayginlastirilmasi ile alakali 2 yildir bir çalisma yapiyoruz. Bu noktada geçmiste Gümrük ve Ticaret Bakanimizla Malatya il protokolünü misafir etmistik Tarim platformu, birlik olarak. Bugün de tarim paydaslari ile bürokratlarla bir istisare, fikir alisverisi ve küçükbas hayvan etinin özelliklerini istisare etmek için toplandik. Küçükbas hayvanciligin, küçükbas etinin, meralarinin ülkemiz için, Malatya’miz için ne kadar degerli oldugunu hem brosürlerle hem de kamuoyu ile paylasimi birebir sahsi olarak yaptik. Küçükbas hayvan etinin yayginlastirilmasinin disinda bir de üretimin artirilmasina yönelik ne gibi projeler, yapilabilir, çalisilabilir ile ilgili bir toplantimiz olacak. Bütün katilimcilara tesekkür ediyorum” ifadelerini kullandi.

“ÜLKEMIZDE ET ARZI KONUSUNDA SIKINTILAR VAR”

Ülkemizde hayvancilikta yasanan sikintilara vurgu yapan Tarim Il Müdürü Tahir Macit sunlari dile getirdi: “ Ülkemizde et arzi konusunda sikintilar var. Et arzinin dengeye oturabilmesi için mutlaka sütün desteklenmesi lazim. Süt te belli bir doyum noktasina ulasti. Sütte de arz fazlamiz var. Bunun için et veriminin yüksek oldugu ve küçükbas hayvanin desteklenerek ülkemizdeki et arzinin dengeye gelmesi için mutlaka küçükbasin desteklenmesi gerekir. Ayrica tüketimi açisindan da küçükbas hayvanlarin yaylada yayilmasi, dogal ortamlarda beslenmesi, suni yem ile çok fazla beslenmemesi nedeni ile daha saglikli bir et oldugunu düsünüyoruz. Bu sekilde beslenmenin çok önemli oldugunu biliyoruz. Küçükbas et tüketimi Malatya’da ve bölgemizde fazla yaygin degil. Bu tür toplantilarla, tanitimlarla bu yayginlastirilmasi ve insanlarimizin küçükbas hayvan etine yönelmesi açisindan çok önemli. Malatya’da ki küçükbas hayvanlarin karkas agirligi, verimi biraz düsük. Bunun yükseltilmesi için mutlaka küçükbasimizin islah edilmesi lazim. Büyükbas yetistiriciliginde belli bir asamaya geldi islahimiz. Yerli hayvanlarimiz, melez ya da saf irka dönüsmeye basladi. Gerek disaridan ithal ederek, gerekse suni tohumlamanin kullanilmasi ile belli bir samaya geldi. Fakat küçükbasta henüz böyle bir ivme yakalamis degiliz. Et ve sür verimizin yüksek oldugu gelismis melez veya saf irklarin Malatya’ya kazandirilmasi gerekir. Il müdürlügü olarak ta bu konuda çalismalarimiz var. Çesitli projeler hazirladik. Böyle sivil toplum örgütleri ile istisare ederek projeleri hem bilgi beceri destegi açisindan hem de disaridan getirilmesi açisindan destek verecegiz.  Ilimizde de küçükbasin karkas agirliginin yükselmesi gerekir. Istatistik ortalamalari 21 kilo civarinda. Bazi firmalar daha yüksek oldugunu söylese de istatistik ortada. Bunu en az 40-50 kiloya çikmasi gerekir. Bu toplantilarla Malatya’da ki küçükbasin da islahi açisindan projeler ve çesitli çalismalarim devam etmesini diliyorum.”

“EN ÖNEMLI KONULARDAN BIR TANESI DAMIZLIK SEÇIMI”

Burada konusan Ziraat Fakültesi Dekani Nihat Tursun: “ Dünya ve Avrupa ortalamalarina baktiginiz zaman biz genelde biraz asagilarda kaliyoruz. Bunda özellikle damizlik seçimi oldukça önemli konulardan bir tanesi. Ilk basta damizlik seçimi ve bunlarin çiftçilere ya da üreticilere yerinde gösterilebilmesi. En büyük amaçlardan bir tanesinin bu olmasi gerekiyor. Bu toplantilarin yayginlastirilmasi gerekiyor. Biz de üniversite olarak gerek akademik, gerek bilimsel elimizden ne geliyorsa da yapmak için burada bulunuyoruz.  Her zaman da bulunmaya devam edecegiz” dedi.