Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-02-2021 07:03   Güncelleme : 09-02-2021 07:03

Küçükbaş Yetiştiricileri Bilgilendirildi

Arapgir ve Yazıhan ilçelerinde yürütülen Halk elinde Küçükbaş Hayvan Islahı ülkesel projesi ile ilgili 2021 yılı proje kapsamında hayvan sağlığı ile ilgili bilgilendirme, yeni teşvikler, destekler, yemleme, yemlikler, küçükbaş hayvan ağılları ve güncellemeler ile ilgili toplantı düzenlendi

Küçükbaş Yetiştiricileri Bilgilendirildi

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, başkanlığında gerçekleşen toplantının açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “2021 yılının verimli, bereketli bir üretim sezonu olması dileği ile sözlerime başlamak istiyorum. Bugün burada Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı projesinin doğumların başlayacağından dolayı küpelerinin dağıtımı ve bilgilendirme toplantısındayız. Bu projemiz, Sizlerin hayvancılıkta bilgi ve becerileriniz artması, hem de beslediğiniz hayvanların verim kalitesinin daha da yükselmesi ve ne yaptığınızı bilmeniz açısından Malatya’mız için önemli bir projedir. Bu projenin yürütülmesinde özellikle Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın’ a çok teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzde ki sezon da artışa geçen küçükbaş hayvan sayımızın daha da artmasını istiyor, Hiçbir yayla ve meramızın boş kalmasını istemiyoruz hayvancılığı el birliği ile daha güzel yerlere taşıyacağız” şeklinde konuştu.

SİSTEM BİLGİLERİNİ TAKİP EDİN

Malatya Tarım Platformu ve Birlik Başkanı İhsan Akın ise konuşmasında üreticilerden güncel uygulamaları ve bilgilerini takip etmelerini isteyerek şöyle konuştu. “Bu toplantıyı düzenlemekteki amacımız, tabi ki her yıl olduğu gibi güncelleme, hayvan sağlığı ve küpeleme ile ilgili çalışmaları gündeme taşımaktır.  Bugün,  yemleme, yeni yemlikler özellikle ağaç yemlikler ile ilgili hem sizleri bilgilendirmek hem de kuzuların doğumları yavaş yavaş başlamış olup bu yüzden küpelerinizi güncel olarak takıp tartımlarınızı, kontrollerinizi yaparak listeleri bizlere bildiriniz. Bu anlamda verimlilik konusunda güzel çalışmalar yaptığınız için hepinizin eline sağlık. Küpeleme ve sahadaki çalışmalar ile ilgili teknik arkadaşlarımız ve bizler sizleri sürekli ziyaret ediyor istişarelerde bulunuyoruz. 2021 yılında da bütün arkadaşlarımıza bol kazançlı yıllar diliyoruz. Ayrıca bizlere destek veren Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze de teşekkür ediyoruz.”

Toplantıya;  Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Dr. Selami Aygen, Malatya Tarım Platformu ve Birlik Başkanı İhsan Akın, Tarım ilçe ve birlik teknik personelleri ve Islah projesinde ki tüm yetiştiriciler katılım sağladı.

A.Vahap Kaygusuz- Ali Nihat Yavuz