Malatya
Giriş Tarihi : 25-02-2021 17:37   Güncelleme : 25-02-2021 17:37

Küçük Sanayi Sitesi Çalışmaları Hızlandı

Öz Malatyalılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Şemsettin Alkan, Altay Kışlasında kendilerine verilen alan içerisine yapılacak olan site ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ederek, desteklerinin devam etmesini talep etti.

Küçük Sanayi Sitesi Çalışmaları Hızlandı

Kooperatif Başkanı Şemsettin Alkan, açıklamasında; “Öz Malatyalılar Küçük Sanayi Sitesi esnafına yönelik olarak yeni bir modern sanayi sitesi yapılması için bir karar alındı. Yapılacak modern sanayi sitesinin içine TIR yükü ile beraber içeri girecek. Otobüs içeri girecek. Sanatkâr tozun, toprağın, çamurun, Güneş’in, yağmurun altında çalışmayacak. Temiz, modern işyerinde çalışacak. Bunlarla ilgili çalışma yaptık. Arsa temininde Altay Kışlası’nda karar kılındı. O da siyasilerimizin yardımıyla olacak. En son Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan'ın gelişiyle beraber Altay kışlasındaki bin 100 dönüm alan için kontrat imzalandı. Arsa alındı bitti. Bizim de en büyük umudumuz gerçekleşmiş oldu. Bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyoruz. Başkanımız Selahattin Gürkan’dan ricamız da bir an önce buranın bitirilip bizim oraya taşınmamızı sağlamasıdır” ifadelerini kullandı.

HASSAS DAVRANILMASI GEREKİR

Alkan açıklamasının devamında ise değerlendirmesini; “Bizim tecrübelerimizden yola çıkarak sevgili başkanımızdan ricamız şudur. Bir an önce oranın bitirilmesi ve bizim oraya taşınmamızı sağlamasıdır. Burada gerçekten Esnaf, Sanatkârlar ve imalatçının mülk sahibi olmasını sağlamasıdır.  Bu benim adamım, şu onun adamı diye projeyi delersek Özsan Sanayi Sitesi gibi olur. Bu konuda hassas davranılması gerekir. Mevcut yere gelince bu alan Malatya'nın en gözde, en kıymetli yerinde dükkânlarımız var. Şu an bir dükkân bir buçuk milyon liraya satılmıyor. Ama bitişikteki 350 metre bir arsa bir milyona satılıyor, ama dükkân satılmıyor. Niye? Çünkü o zaman gerçek sanatkârların sayısı azdı. Bu konuda her türlü birikimimizle Selahattin başkanımızın yanındayız. Yardımcı olmaya hazırız. Bizim önceliğimiz bir an önce buranın temeli atılıp, yaklaşık bir maliyet çıkarılması, bu maliyet üzerinden üyeleri bilgilendireceğiz. Bu yoldan hareket edeceğiz. Tekrardan işin bu safhaya gelmesinde emeği geçen herkese kim olursa olsun teşekkür ediyorum. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun diyorum” şeklinde sürdürdü.

MEVCUT YERLERİMİZ TAPULU MALIMIZ

Alkan, beklentilerini ise; “Belediyemizden en az yüzde 80 bir maliyet çıkarmasını bekliyoruz.   Maliyet konusunda yaptığımız çalışmada ise arsa payı hariç olmak üzere yüzde 99 bir maliyet çıkarmış durumdayız. Bir an evvel bu çalışmaya başlanır tamamlanırsa tüm esnaflarımız işyeri sahibi olur. Modern, sağlıklı işyerlerinde çalışırız. Buna sebep olacak da Selahattin başkanımız olur. Şimdiden canı gönülden teşekkür ediyorum. Mevcut yer herkesin tapulu yeri. Buradaki esnafın Hakkı saklı kalacak. Eğer bir istimlak olursa herkes o anki değeri üzerinden parasını fazlasıyla alacak. Karşımıza şu an 12-13 kat oteller var. Burada 350 metreye 10 kat yapsam her katta 2 daire olsa 20 daire eder.  Yeni yer yapıldığı takdirde, eski sanayi sitesinde dükkânı olup da, Sanayi Bakanlığına borcu olmayan sanatkâr ve imalatçılar orada dükkân alabilir.  Burada da aşağı sanayideki mülk sahipleri hak sahibidir. İleride buralara ne yapılır, şu an bu konu gündemimizde yoktur” şeklinde sıraladı.   >>> A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)