Malatya
Giriş Tarihi : 28-11-2017 17:12   Güncelleme : 28-11-2017 17:12

“Küçük Önlemler Can Kurtarir”

Kis mevsimin yaklasmasiyla birlikte meydana gelecek yanginlara karsi alinmasi gereken küçük ama hayat kurtaran önlemler ve bakimlar var. Bu bakimlarin en önemlisi ise elektrik tesisatinin kontrol edilmesi. Bu yenilemeyi yaparken ucuz ürünlerden kaçinilmasi gerektigini vurgulayan Uzmanlar üç kurus kâr edeyim derken caninizdan olmayin diye vatandaslari uyariyorlar

“Küçük Önlemler Can Kurtarir”

Rahime Gül Erbas (Özel Haber) 

Kis mevsiminin yaklasmasiyla birlikte olasi yanginlarin ve kazalarin önüne geçmek için alinmasi gereken hayati önlemler var. Bu önlemlerin basinda ise elektrik tesisati bakimi geliyor. Elektrik tesisatindan kaynakli yanginlarin yasanmamasi için Elektrikçi Nusret Kurt ile yapilmasi gerekenleri ve alinmasi gereken önlemleri konustuk. Kisin elektrige asiri yüklenmeden dolayi yanginlarin yasandigini ifade eden Kurt sunlari dile getirdi: “ Elektrikten dolayi çikan yanginlarin sebebi kalitesizlik. Özelikle 3’lü grup prizlerden kablolar da yasaniyor. Bu prizler piyasada çok kalitesiz olarak satiliyor. 3-5 liraya satiliyorlar. Içine baktigin zaman içinde bakir olarak hiçbir sey yok. Genelde onlarin bacaklari bakir degil saç oluyor. Vida falan yok çok uyduruk malzemelerden yapiliyor. Genelde de yanginlar bunlardan çikiyor. Prizler zamanla deforme olup bozulunca, kablolar da ince olunca yanginlar bunlardan kaynaklaniyor. Tesisatlarimizin çogu eski. 10-15 yil önce yapilan çogu binamizda kaçak akim rölesi yok.”

“UCUZ MALZEMELER BIRÇOK CANA MAL OLUYOR”

Kisin asiri yüklenmeden dolayi da yanginlar çiktigini kazalar yasandigini vurgulayan Kurt: “Kisin elektrige daha fazla yüklenme oldugu için daha fazla yanginlar yasaniyor. Isiticilar, klimalar kullanilinca elektriklere asiri yükleniliyor. Özellikle isiticilarin bazilarinda devrilme emniyeti olmuyor. Devrildigi zaman kapanmayinca yangin kaçinilmaz oluyor. Ucuz malzemeler kullanildiginda asiri derece de yüklenince sigorta da atmazsa yangin çikiyor. Bunlari kontrol edecek yanlis uygulamalari belirleyecek bir denetim maalesef yok. Bir ya da 2 yilda bir denetim yapilmasi lazim. Evler yasam alanlarimiz devletin gelip denetim yapmasi eksiklerimizi söylemesi lazim. Devletin, belli kurumlarin bu yanginlarin önüne geçmesi lazim. Belli tedbirler almasi lazim. Örnegin asansörlerde sürekli kazalar yasaniyordu su anda bir kurulus onlari denetliyor. Uygun olmayanlari hizmete kapatiyor. Bu tür seyler elektrikte de yapilmali. Bizde çok ehliyetsiz, yetkisi olmayan kisiler çalisiyor. Cebine pense tornavida koyuyor, elektrikçiyim diye piyasada geziyor, is yapiyor. Dükkâni yok vergi vermiyor sigortasi hiçbir seyi yok.  Devlet bunlara karsi da gerekli tedbirleri almasi lazim.” dedi.

“MILLET UCUZA KAÇINCA YANGINLAR KAÇINILMAZ OLUYOR”

Aldigimiz elektrikli aletlerinin bakimlarini, kontrollerini yaptirmamiz gerektigine deginen Kurt sözlerine sunlari ekledi: “ Elektrik tesisatlarinin belli araliklarla kontrol ettirmeleri lazim. Prizi bu gün takiyorsun ama aradan 3-5 sene geçince o prizde sikintilar olabiliyor. Yillik rutin olarak bunlarin kontrol edilmesi lazim. Test edilse,  bakilsa bu tür olaylarin önüne geçilebilir. 2-3 milyara televizyon aliyor insanlar gelip bizden 3’lü grup alacak en iyisi 12-13 lira ama 5 liraya satan yerler var diye bize tepki gösteriyorlar. Millet ucuza kalitesize kaçinca yanginlarda kaçinilmaz oluyor. Kis gelmeden önce evlerde herhangi bir bakim tesisat yenileme yapilmiyor. Her seyin belli bir ömrü var biz bunu dikkate almiyoruz. Insanlarimiz bilinçsizlikten ve imkânlarinin olmamasindan dolayi kalitesiz ürünler aliyor. 3 liraya bana 3’lü priz ver diyor ‘yangin çikar evini yakarsin’ diyorum, ‘bozulursa getiririm sen ne yaparsan yap’ diye bana söylüyorlar. 3-5 lira fazla verse bu yanginlarin önüne geçilecek. Vatandasin söylenen seyi yapmasi lazim ama yapmiyorlar. Ucuz malzeme almamasi lazim.”