Malatya
Giriş Tarihi : 14-06-2017 17:29   Güncelleme : 14-06-2017 17:29

Kubbe Daginda Ikinci Katliam!

Kubbe Dagi 2 hafta ara ile vicdanlari sizlatan, insanligimizi sorgulatan görüntülere sahne oldu. Katliam yerini andiran yerde onlarca köpek ölü bulundu. Kubbe Dagi mevkiinde yol kenarinda itlaf edildikleri anlasilan köpeklere hayvan severler büyük tepki gösterdi. Daha öncede ayni yerde yasanan katliamdan kurtulan köpeklere Büyüksehir Belediyesi sahip çikmis Hayvan Barinma Merkezine almisti. 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanununun yetersiz oldugunu dile getirdiler hayvan severler bir an önce etkili önlemler alinmasi gerektigini dile getirdiler

Kubbe Daginda Ikinci Katliam!

Rahime Gül Erbas (Özel Haber)

Pütürge Ilçesi Kubbe Dagi mevkiinde 2 hafta ara ile ikinci köpek katliami yasandi. Pütürge Yolu üzerinde vatandaslarin ihbari ile ortaya çikan görüntü dehset uyandirdi. Jandarmaya gelen bir ihbarla ortaya çikan katliamin sorumlulari araniyor. Yaklasik 50 kadar köpegin itlaf edildigi alanda Jandarma genis çapli bir sorusturma sürdürüyor.  Kim tarafindan, neden ve nasil itlaf edildigi bilinmeyen köpekler hayvan severlerin tepkisine neden oldu.

YINE AYNI YER YINE AYNI KATLIAM

Kubbe Daginda yasanan katliam ilk degil. 2 hafta öncede benzer bir köpek itlafi yasanmis onlarca yavru ve büyük köpek ölü bulunmustu. Bu olayin ortaya çikmasi ile olay yerinde ölümden kurtulan köpeklere Türk Kizilay’i mama ve su götürmüs hayatta kalmalarina yardimci olmustu. Daha sonra Büyüksehir Belediye itlaftan kurtulan 10 büyük köpek ile 59 yavru köpegi alarak Sokak Hayvanlari Barinma ve Geçici Bakimevine yerlestirmisti.

YASANAN KATLIAM VICDANLARI SIZLATTI

Ramazan ayini yasadigimiz bu günlerde vicdana ve merhametin en fazla oldugu ayda yasanan bu hayvan katliamlari hayvan severlerin tepkisine neden oldu. Köpeklerin agzi dili olmadigini ve Allah’in sessiz kullari olduklarini dile getirerek sunlari söylediler: “ Bu nasil vicdansizliktir. Kim neden bu hayvanlardan ne ister. Daha iki hafta önce ayni yerde onlarca köpek itlaf edildi. Yine ayni yerde ayni sey yasandi. Neden burada daha fazla önlem almiyorlar. Ramazan ayini yasiyoruz. Ramazan merhamet ayi ama biz maalesef bu merhameti gösteremiyor. Dinimiz bize insanlara ve hayvanlara sevgi göstermemizi emrediyor. Peygamberimiz hayvanalar sevmemizi onlari korumamizi istiyor ama biz nasil Müslümanlariz ki Peygamberimizin söylediklerini yerine getirmiyoruz. “

“5199 SAYILI KANUN YETERSIZ”

Dünyanin kendimizin gibi hareket ettigimize deginen hayvan severler tepkilerini su sekilde dile getirdiler: “dünya sadece insanlarin yasamasi için var olan bir yer degil. Hayvanlarin da bu dünyada yeri var. Ama biz dünya sadece bize aitmis gibi yasiyoruz. Hayvanlarin yasam haklarini hiçe sayiyoruz. Kimseye zarari olmayan bir parça yemek ve bir damla su bulabilmek için insanogluna siginan bu masum canlari vahsice öldürmek, katletmek hangi insanin vicdanina sigar bilmek istiyoruz? Agzi dili olmayan bu canlarin hakkini bizden ziyade devletin de korumasini istiyoruz. 5199 sayili hayvanlari koruma kanunun yetersizligi bir yana adli makamlardaki personellerin hayvan haklarina dair mevzuati bilmemesi hepimizi derinden üzmektedir. Sehrimizde, ülkemizde sahipli veya sahipsiz hayvanlara karsi iskenceler gün geçtikçe artmaktadir. Biz devletin buna bir çözüm bulmasini ve artik bu katliamlara dur demesini istiyoruz.”