Yazar
Giriş Tarihi : 24-01-2018 00:00   Güncelleme : 24-01-2018 00:00

KRONIK BÖBREK YETMEZLIGI NEDIR VE BESLENME TEDAVISI NASIL OLMALIDIR?

 Kronik böbrek yetmezligi;hastalarin bazilarinda yavas seyirli olur iken bazilarinda ise hizli seyreder

KRONIK BÖBREK YETMEZLIGI NEDIR VE BESLENME TEDAVISI NASIL OLMALIDIR?

 Kronik böbrek yetmezligi;hastalarin bazilarinda yavas seyirli olur iken bazilarinda ise hizli seyreder. Bu durumda kandaki elektrolitlerin dengesi bozulur ve kanda potasyum yükselir. Bu asamadaki böbrek yetmezligi hastalarinda diyaliz tedavisi veya böbrek nakli uygulanir. Kronik böbrek yetmezligi olan hastalarda beslenme çok önemlidir. Beslenme tedavisi diyetisyen esliginde uygulanir ise böbrek yetmezliginin ilerlemesini yavaslatabilir.

Kronik böbrek yetmezligi temelde yatan böbrek hastaliginin etiyolojisi ne olursa olsun en az 3 ay süren objektif böbrek hasari ve glomerüler hizinin (GRF 60 ml/ dk) 1,73 m3 nin altina inmesi olarak tanimlanir.

Böbreklerin en önemli görevleri vücuttan atik maddelerin atilmasidir. Kronik böbrek yetmezliginde böbrekler görevlerini yerine getiremeyince kanda üre ve kreatinin gibi maddeler yükselir.

Böbrek, fonksiyonlari bozulunca görevlerini yerine getiremeyecek; kanda atilmasi gereken maddeler atilamayacak, kanda birikerek semptomlar verecektir,  idrar miktarinda azalma olacaktir. Sonunda böbreklerin en küçük yapi birimi olan nefronlarin kalici kaybi ve böbrek fonksiyonlarinin kaybi  böbrekleri iflasa kadar götürecektir. Böbreklerin fonksiyonlarinin azalmasi ve kaybolmasi ani geriye dönüsebilen; yillar içinde sessizce devam ederek gelisiyorsa  geri dönüsü olmayan bir tablo ortaya çikar. Bu asamada diyaliz  veya  böbrek nakli gerekir.

Ø  Diyaliz

–     Genel olarak, vücut sivilarindaki istenmeyen maddelerin yari geçirgen bir zar araciligi ile vücuttan uzaklastirilmasi olarak tanimlanabilir.

Ø  Böbrek Transplantasyonu

–     Böbrek fonksiyonlari büyük ölçüde bozulan hastalarda canli/ kadavradan alinan saglam böbregin nakledilmesidir.

KRONIK BÖBREK YETMEZLIGININ OLUSUM NEDENLERI

Kalitsal böbrek hastaliklar Idrar yollarinda gerçeklesen tikanmalar Glomerulonefrit (böbrek iltihaplari) Böbrek taslari ve yol açtigi enfeksiyonlar Dogumsal  gerçeklesen bazi böbrek hastaliklari Diyabete bagli gelisen böbrek hasarlari (diyabetik nefropati)

 

BESLENMEDE NELERE DIKKAT ETMEDIRLER?

Öncelikle bilinmelidir ki kronik böbrek yetmezliginde diyet tedavisi bireyseldir.Yani kisiye özeldir.Bir diyetisyen esliliginde diyet programiniz belirlenmelidir.Fakat uzak durulmasi gereken besinler vardir.Onlara deginmek gerekirse eger;

q  Kuru baklagiller( kuru fasulye,nohut, mercimek, bakla, bamya)

q  Içerigi bilinmeyen kek, çörek, kurabiye ve pastalar

q  Sakatatlar (beyin, karaciger, böbrek vb.)

q  Sucuk, pastirma, salam, sosis

q  Kuruyemisler

q  Tuz ve tuzlu yiyecekler

q  Tahin, tahin helvasi, misir

q  Hazir çorbalar ve tarhana çorbasi

q  Konserveler, tursular, et sulari, zeytin

q  Bulgur, patates, pekmez, pestil

q  Pancar, bakla, ispanak, pazi, mantar, kereviz, enginar, asma yapragi, bezelye tatli kabak

q  Muz, kavun, kivi, avokado ve kurutulmus meyveler

q  Seker, bal, reçel vb. tatlilar

q  Alkol ve kolali içecekler,hazir meyve sulari, kahve, boza, kakao

Yasaktir.