Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-08-2013 12:58   Güncelleme : 24-08-2013 12:58

Kredi karti faizleri düsürülmeli

Kredi karti borcu olan 1 milyon 600 bin kisinin zor durumda oldugunu ve bu insanlarin sikinti içerisinde yasadigini belirten TESK Genel Baskani Palandöken, “Bu dönemde bankalar bu sorunla ilgilenmeli ve Kanuna gerek kalmadan 1 milyon 600 bin kisinin kart borçlari yeniden yapilandirilmali” dedi

Kredi karti faizleri düsürülmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlari Konfederasyonu (TESK) Genel Baskani Bendevi Palandöken, kredi kartinda kanuna gerek kalmadan bankalarin sorunu çözmesi gerektigini belirtti. Palandöken açiklmasinda, “Bu dönemde bankalar bu sorunla ilgilenmeli ve Kanuna gerek kalmadan 1 milyon 600 bin kisinin kart borçlari yeniden yapilandirilmali. Türkiye’de kredi karti sayisi 56 milyonu, toplam banka karti sayisi da 95 milyona yaklasti. Bu yilin ilk yarisinda bireysel kredi karti harcama tutari ise, 78 milyar lira oldu. Son verilere göre, bankalarin verdikleri tüketici kredileri de 230 milyar lirayi geçti. Tüketici kredilerinin 104 milyar lirasi konut, 8.3 milyar lirasi tasit, 80 milyar lirasi ihtiyaç, 37.4 milyar lirasi da diger kredilerden olustu” ifadelerini kullandi.

“EKONOMIDE SIKINTILI DÖNEME GIRILDI”
Amerikan Merkez Bankasi FED’in açiklamalarinin ardindan ekonomide sikintili bir döneme girdiklerini ifade eden Palandöken, “Ancak, Türkiye ekonomisi bu sikintilari asacak güçtedir. Bu dönemin en az zararla atlatilmasi bankalarin elinde. Bankalar birikmis kredi ve kredi karti borçlarini uygun bir sekilde yeniden yapilandirmalidir ve mutlaka kredi karti faizleri düsürülmelidir” diye konustu.
Kart borçlarinin yapilandirilmasi için kanun çikarmaya gerek olmadiginin altini çizen Palandöken, “Bir Kanuna gerek olmadan bankalar bir araya gelerek birikmis kredi ve kredi karti borçlarini yeniden yapilandirabilirler. 1 milyon 600 bin kisi 4 milyar liranin üzerindeki kredi karti borcunu ödeyememektedir. Bir yapilandirma olmamasi halinde ne bu borçlar ödenebilir ne de bankalar alacaklarini tahsil edebilirler. Herkes için en uygun çözüm de borçlarin bankalarca yeniden yapilandirilmasidir” seklinde konustu.