Malatya
Giriş Tarihi : 29-11-2017 14:54   Güncelleme : 29-11-2017 14:54

Kredi Borçlarina Erteleme Karari

Türkiye Ziraat Odalari Birligi Genel Baskani Semsi Bayraktar, 2017 yilinda yasanan afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin, Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatiflerine olan borçlarinin bir yil süreyle ertelenmesine iliskin Bakanlar Kurulu Karari’ni olumlu bulduklarini bildirdi

Kredi Borçlarina Erteleme Karari

Türkiye Ziraat Odalari Birligi (TZOB) Genel Baskani Semsi Bayraktar, arka arkaya afet yasayan üreticilerin biriken borçlarini erteleme sonrasinda bir defada ödemesinin mümkün olmadigini belirterek, “bu durumdaki çiftçilerimizin biriken kredi borçlarinin tamami faizsiz uzun vadeye yayilarak yapilandirilmalidir” dedi. Semsi Bayraktar, son yillarda iklim degisikliginin etkileri ile gerçeklesen yagislarin, zamansiz ve siddetli oldugunu, don, dolu, firtina, kuraklik gibi afetlerin daha fazla yasandigini vurguladi. 2016-2017 tarimsal üretim döneminin basladigi Ekim ayindan itibaren sonbahar yagislarinin yetersiz olmasinin çok sayida ilde hububat üretiminde kurakliga neden olduguna dikkati çeken Bayraktar, üretim dönemi boyunca gerçeklesen asiri yagis, sel, dolu, don, firtina, hortum gibi afetlerin de üreticilere büyük zarar verdigini bildirdi. TZOB Genel Baskani Bayraktar, son olarak Kasim ayi içinde Antalya’da yasanan hortum, firtina, asiri yagisin seralara, narenciye ve zeytin agaçlarina zarar verdigini belirtti.

 TZOB AFET ZARARLARININ TAKIPÇISI

 Ziraat Odalari Birligi’nin çiftçilerin yasadigi afetleri düzenli takip ettigini vurgulayan Bayraktar, sunlari kaydetti: “Afet zararlarinin çiftçimize yükünün azaltilmasini ilgili kurumlardan taleplerde bulunuyoruz. Bu taleplerimizden biri de üreticilerimizin kullanmis olduklari kredilerin vadesi gelen borçlarinin afetler basta olmak üzere çesitli nedenlerle ödenememesi nedeniyle ertelenmesi ve üst üste afet yasayan çiftçilerimiz için uzun vadeye yayilarak yapilandirilmasi olmustur. Bu konuda yapilan girisimler sonucu çiftçilerimizin Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatiflerine olan düsük faizli kredi borçlarinin bir yil süreyle ertelenmesine yönelik Bakanlar Kurulu Karari, bugünkü Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge girmistir.

 KARAR EN AZ YÜZDE 30 ZARAR GÖRDÜGÜ TESPIT EDILEN ÇIFTÇILERI KAPSIYOR

 Yapilan düzenlemeyle 1 Ocak 2017-31 Aralik 2017 tarihleri arasinda, deprem, yangin, asiri sicak zarari, samyeli, çig, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskini, firtina, asiri yagis, asiri kar yagisi, kar firtinasi, dolu, kiragi, don, kuraklik, yildirim düsmesi, günes yanikligi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilisleri, ürünleri, hayvan varliklari, tesisleri veya seralari en az yüzde 30 zarar gören, bu durumlari hasar tespit komisyonlarinca tespit edilen Çiftçi Kayit Sistemine ve Bakanligin diger kayit sistemlerine kayitli gerçek ve tüzel kisi üreticilerin T.C. Ziraat Bankasi AS ve Tarim Kredi Kooperatiflerine olan düsük faizli kredi borçlari yillik yüzde 3 faizle bir yil ertelendi.” Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatifleri tarafindan ertelenen tarimsal kredi borçlarina, erteleme dönemi süresince yüzde 3 faiz uygulanacagini bildiren Bayraktar, ayrica ertelenen krediler nedeniyle Hasar Tespit Komisyonu Karari tarihinden itibaren müracaat süresi sonuna kadar, borcun ertelenmesi halinde ise erteleme süresi sonuna kadar takip isleminin baslatilmayacagini belirtti.

 BIR YILI ASAN YAPILANDIRMADA CARI FAIZ UYGULANIYOR

 Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatifleri’nin kendi uygulamalari çerçevesinde bir yildan fazla taksit yapilabilecegine dikkati çeken Bayraktar, “Yalniz bir yildan fazla taksitlendirmenin ilk yilina yüzde 3, daha sonraki yillarina Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatifleri’nin cari faizi uygulanacak” dedi.

Karar, tabii afetler nedeniyle sikintida olan çiftçinin bir nebze de olsa rahatlamasini saglayacagini bildiren Bayraktar, “bir yil ertelemenin yani sira, arka arkaya afet yasayan üreticilerin biriken borçlarini erteleme sonrasinda bir defada ödemesi mümkün degildir. Bu durumdaki çiftçilerimizin biriken kredi borçlarinin tamami faizsiz uzun vadeye yayilarak yapilandirilmalidir. Yapilandirmaya diger kamu bankalarina olan borçlar da dahil edilmelidir. Ayrica özel bankalarin yapilandirmaya katilimi da saglanmalidir” dedi.