Malatya
Giriş Tarihi : 28-02-2018 14:40   Güncelleme : 28-02-2018 14:40

“Kâr Ediyorsa Kapatilmamali!”

Malatya Tarim ve Hayvancilik Platformu (MATHAP) Baskani Ihsan Akin, seker fabrikasinin kapatilmasini istemediklerini ifade ederek, “Hem tüketiciyi hem çiftçiyi ilgilendiren ve kar eden bir kurulusun kapatilmasina kesinlikle müsaade edilmemesi gerekiyor” dedi

“Kâr Ediyorsa Kapatilmamali!”

MATHAP Baskani Ihsan Akin, ziraat odalari baskanlari, birlik baskanlari, dernek baskanlari ve platform üyeleri ile birlikte Seker-Is Sendikasi Malatya Sube Baskani Nuri Murat’i ziyaret etti. Ziyarette konusan Akin, “Hem üreticiyi hem tüketiciyi hem çiftçiyi ilgilendiren bir kurumun kar eden bir kurulusun kapatilmasina kesinlikle müsaade edilmemesi gerekiyor. Biz özellestirilen kurumlarin genel anlamda farkli amaçlarla kullanildigini ve kapatildigini da biliyoruz. Bu anlamda buralarin kapatilmamasi, dogrudan ve dolayli yüz binlerce insani ilgilendiren bir kurumun Malatya'mizdan farkli sekilde ihale edilip farkli kisilere veya kurumlara verilmemesi gerekiyor. Bizler de bu konuda üzerimize düsen ne ise yapmaya haziriz. Burayi kesinlikle çalistirmamiz gerekiyor, eger üreteceksek saglikli üretelim ve ürettigimize sahip çikalim çünkü gida ve su olmadan hiçbir canli yasayamaz” ifadelerini kullandi.

Malatya Ziraat Odalari Il Koordinasyon Kurulu Baskani Yunus Kilinç ise, seker fabrikasinin kapatilmasini dogru bulmadiklarini kaydederek, "Biz bu yanlistan dönülmesini istiyoruz. Biz burada bu bürokrasinin yapmis oldugu yanlisi hükümetin aleyhine olacak bu tür eylemlerin bir an önce durdurulmasini istiyoruz, aksi takdirde bu bir kirilma noktasidir. Ülkemizdeki çiftçilerimiz ülkesi için, vatani için, milleti için basini tanklarin altina koyan bir millettir" dedi.

Seker-Is Sendikasi Malatya Sube Baskani Nuri Murat da seker fabrikasinin Malatya için önemli bir kurum oldugunu kaydederek, “Bölgede olusturdugu katma deger, istihdam küçümsenmeyecek derecede, tabiri caizse kalan son kale seker fabrikasidir. Su anda on dört tane fabrikamiz satiliyor, bunlar gittigi takdirde bizlerin ayakta kalma ve yasama sansimiz ister istemez ortadan kalkacak. Bir kez daha hükümette ve yetkililerimize sesleniyoruz, bu yanlisin giderilmesini istiyoruz, bu özellestirme kararinin bir daha gözden geçirilmesini istiyoruz” diye konustu.