Siyaset
Giriş Tarihi : 04-03-2013 14:11   Güncelleme : 04-03-2013 14:11

Köylü emlak ve çöp vergisi ödeyecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, " Köylülerimiz artik Malatya’nin göbeginde oturuyor gibi emlak vergisi, çöp vergisi ve su parasi ödemek zorunda kalacak" dedi

Köylü  emlak ve çöp vergisi ödeyecek
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Büyüksehir yasasi kapsaminda hem bütün köylerimiz köy tüzel kisiligini kaybediyor, hem de Il Genel Meclisi ortadan kaldiriliyor. Böylece köylerimiz hizmetten daha da mahrum kalacaklar” dedi.
CHP Il Genel Meclisi Üyeleri ile bir toplanti yapan Kiraz, Il Genel Meclisi Üyelerinin seçildikleri ilçe ve köylerdeki sorunlar hakkinda bilgiler aldi. Kiraz, toplanti sonrasi basin mensuplarina açiklamada bulundu. Il Genel Meclisi Üyeleri’nin ilçe, köy, belde ve mezralarda yasanan sorunlari yerinde tespit ettiklerini kaydeden Kiraz, Il Genel Meclisi üyelerinin sorunlarin çözümü noktasinda büyük bir gayetle çalistiklarini ifade etti.
Büyüksehir Belediyeleri Yasasi kapsaminda Il Genel Meclisi’nin kapanacagini animsatan Kiraz, bu uygulamanin köylüleri hizmet alimindan mahrum birakacagi görüsünü savundu.
Kiraz, köyde ikamet eden vatandaslarin daha da yoksullastigini öne sürerek sunlari söyledi: 
“Il Genel Meclisi Üyelerimiz, seçildikleri ilçenin halkina karsi sorumluluklarini yerine getirme adina büyük bir özveriyle çalismalarini yürütüyorlar. Malatya’nin köy ve benzeri yerlesim yerlerinde hiçbir ayrim gözetmeden, hizmetin öncelik sirasina göre, hizmetin adaletli bir sekilde dagitilmasi için büyük bir mücadele veriyorlar. Köylü de, hizmetin ve çözüm ilk adresi olarak, kendi temsilcisi olarak seçilen Il Genel Meclisi Üyelerini görüyor. Ama Büyüksehir yasasi kapsaminda hem bütün köylerimiz köy tüzel kisiligini kaybediyor, hem de Il Genel Meclisi ortadan kaldiriliyor. Böylece köylerimiz hizmetten daha da mahrum kalacaklar. Sorunlarini anlatacaklari muhataplar bulamayacaklar. Fakat diger taraftan devlete daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Köylülerimiz artik Malatya’nin göbeginde oturuyor gibi emlak vergisi, çöp vergisi ve su parasi ödemek zorunda kalacak. Ürettigi ürünü para etmeyen, bunun yaninda hiçbir destek alamayan kendi kaderine terk edilmis olan ve yoksullastikça yoksullasan köylü, elinden alinan meralariyla, hazine arazileriyle ve kaynak sulariyla sefalete daha da mahkum hale gelecek.”
Kiraz, birçok köy ve grup yollarinin henüz yapilmadigini da iddia ederek, “Birçok köyümüzün altyapi sorunu çözülmemis ve yollari yapilmamistir. Tarimsal sulama sorunu çözülmeyen yüzlerce köyümüz bulunuyor. Bu sorunlar yillardir var” dedi.

CHP'YE ÜYE OLAN VATANDASLARA ROZET TAKILDI
Öte yandan parti binasinda, CHP’ye üye olan 6 vatandasa rozet takildi. Rozet takma töreninde konusan CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her geçen gün büyümeye devam ettigini söyledi