Malatya
Giriş Tarihi : 03-03-2012 12:31   Güncelleme : 03-03-2012 12:31

Köylere havadan gida yardimi sürüyor

Malatya'da uzur süreden beri etkili olan kar yagisinin ardindan yollari kapali olan köylerdeki kisilere, askeri helikopter araciligiyla gidalarin dagitimi sürüyor.

Köylere havadan gida yardimi sürüyor
   Pütürge ilçesine bagli 18 köyün yollarinin kar nedeniyle kapali olmasi sonucu vatandaslarin gida sikintisi çektiginin tespit edilmesi üzerine Malatya Valiligi ve Pütürge Kaymakamligi yardim için hazirlik yapti. Yollardaki kar kalinliginin 2-3 metreyi bulmasi ve çig tehlikesi bulunmasi nedeniyle Malatya Valiligi'nin talebi üzerine devreye giren 2. Ordu Komutanligi, Kara Kuvvetleri Komutanligi'na bagli Malatya'daki Kara Havacilik Alay Komutanligi'ndaki askeri helikopterleri yardim için harekete geçirdi.
Pütürge ilçesinde Kaymakamlik, Malatya merkezde Il Özel Idaresi ve Kimse Yok mu Dernegi'nin tarafindan olusturulan gida paketleri askeri helikopterlerle köylere götürülerek muhtarlara teslim edildi. Malatya Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Irfan Kaya, "Malatya genelinde uzun süre yagan kardan dolayi en çok etkilenen ve yollari kapali bulunan Pütürge'nin 18 köyüne acil gida ihtiyaçlari olan yardim paketleri kara kuvvetlerine bagli helikopterler ile ulastirildi.Bu köylerin bulundugu yerler dik yamaçlarla
çevrili, yagan kar ve olusan tipi yüzünden yer yer kar kalinligi 2-3 metreyi bulmakta, çig olusma ihtimali yüksek oldugu gibi yer yer çig düsmekte, tüm olumsuz hava kosullarina ragmen buralarda is makinelerimiz yol açma çalismalarina devam ediyor" dedi. 
   Kimse Yok mu Dernegi Malatya Sube Baskani Ahmet Temel ise, "Pütürge ilçesinde 18 köyde oturan vatandaslara gida yardimi yapilacagini, Malatya Valiligi Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi'nin talebi üzerine ögrendik. Ilk etapta 100 koli hazirladik" diye konustu. Köylere toplam 486 adet gida paketi dagitilacagi kaydedildi.