Eğitim
Giriş Tarihi : 16-06-2014 12:28   Güncelleme : 16-06-2014 12:28

Köy Okullari Bilim Senligi basladi

Inönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Arastirma ve Uygulama Merkezi’nin düzenledigi Köy Okullari Bilim Senligi 35 ögrencinin katilimiyla basladi.

Köy Okullari Bilim Senligi basladi

Inönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde,  Inönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Arastirma ve Uygulama Merkezi’nin TÜBITAK destegiyle düzenledigi Köy Okullari Bilim Senligine basladi.

EGITIM SÜRECI YARISA BENZETILIYOR

Il Milli Egitim Müdür yardimcisi Sadun Kilinç,  “Ülkemizde çocugun egitim yasantisi bir yarisa benzetilir. Bugün ise Inönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Arastirma ve Uygulama Merkezi tarafindan düzenlenen ve TÜBITAK tarafindan desteklenen Çocuk Üniversitesi, çocugun egitim yasantisini bir hayat oyunu olarak ele almaktadir. Bu oyun içinde stratejileri ve hamleleri olan bir oyundur. Bu projeye dahil olan ögrencilerimiz emsallerine göre birkaç hamle önde olarak egitim yasantisini sürdürmektedir. Öyle ki çocugun ileriki yaslarda gidecegi söylenen üniversite kavrami somutlasmis, bir hayal olmaktan çikarilmis olacak. Ortaokul siralarinda önüne konulan hedefi tanimis ve bu hedefe ulasmak için ne yapmasi gerektigini bu projeyle ögrenmis olacak. Sadece bir alan degil üniversite bünyesinde bulunan bütün bilim alanlari çocuklarimiza tanitilmis ve çocuklarimizin gelecek tasavvuru ve kariyer seçiminde çok önemli bir katki sunmus olacak” ifadelerini kullandi.

UYGULAMALI EGITIM VERILECEK

Sadun Kilinç,  “Çocuklarimizin üniversite bünyesinde yatili olarak misafir edilmeleri, çocugun kendisinin bireysel farkliliklarinin görmesine yardimci olacak ve bu yaslarda yeni yeni tanimaya basladigi özgürlügün heyecanini yasamis olacak. Yapilmis olan ciddi bir programla çocuklarimiz, kisa bir üniversite yasantisini yasamis olmalarina ve bundan sonraki yasamlarinda önlerine çikacak bütün engelleri asarak bu sirada bir daha oturmayi hedeflemelerini saglayacak. Üniversite bünyesindeki birçok bilim dalina ait laboratuvar ve deney merkezlerinde uygulamali egitim verilmek suretiyle çocugun yaparak ve yasayarak ögrenmesi saglanmis olacak, bilim adamlari ile iletisim ve etkilesim içerisinde bulunarak ciddi oranda özgüven artisi saglanmis olacak. Bu ve buna benzer birçok sebepten dolayi ülkemizde ilk çocuk üniversitelerinden olan Inönü Çocuk Üniversitesi egitim bilimciler ve ekonomistlerce arastirilmali ve sonuçlan dogrultusunda mutlak surette Milli Egitim Bakanligina önerilerde bulunulmalidir” diye konustu

ÇOCUKLAR ÜNIVERSITEYLE BULUSTU

Inönü Üniversitesi Üstün Yetenekliler Arastirma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Baris Otlu, “Avrupa Çocuk Üniversiteleri Birligi’nin de kurucu üyesi olan merkezimizin amaci, ilimizdeki çocuklari üniversiteyle bulusturmak ve egitimlerine yön vermelerine yardimci olmaktir. Bu amaçla üniversitemiz tarafindan ilimizdeki basarili ögrenciler için yil boyunca birçok farkli etkinlik düzenlemektedir. Bugüne kadar, ilimizden yaklasik 1000 ögrencimiz bu etkinliklere katilma firsatini bulmustur. Ögrencilerimiz daha çok, imkanlar dahilinde il merkezindeki okullardan seçilmistir. Ilkini geçen sene gerçeklestirdigimiz, Köy Okullari Bilim Senligi’nin amaci, köy okullarinda ya da köyde yasayip, tasimali sistemle ilçe okullarinda egitim gören, ilimiz ögrencilerini üniversiteyle bulusturmak” dedi.

SENLIGE 35 ÖGRENCI SEÇILDI

Doç. Dr. Baris Otlu,  sunlari kaydetti: “Bilim Senligimize Il Milli Egitim Müdürlügü tarafindan seçilen okullardan, 35 basarili ögrenci katilmaya hak kazandi. Üniversitemizin çesitli birimlerinden 25 ögretim üyesi ve elemani etkinligimize destek vermektedir. Ögrencilerimizi etkinlik süresince, üniversitemiz misafirhanesinde agirlayacagiz. Kendilerine ögretmenleri ve lisans ile lisansüstü ögrencilerimizden olusan rehberler tüm etkinlik boyunca gece gündüz refakat edeceklerdir.  Ögrencilerimiz çok çalistiklari, yogun bir egitim ögretim dönemini sadece iki gün önce basariyla bitirdi. Onlar için birçok farkli konuda laboratuvar uygulamalarini içeren ve gezilere katilacaklari sikilmayacaklari bir program hazirladik. Bunlardan bazilarini sayarsak, vücudumuzdaki hücreleri, iskelet sistemimizi, mikroorganizmalari laboratuvar ortaminda inceleyecekler, astronomi ve uzay bilimleri hakkinda bilgi alip gözlemevinde gezegenleri izleyecekler, kimya deneyleri yapacaklar, bilgisayarlarin ve robotlarin nasil çalistigini ögrenecekler.”

“BIZ BÜYÜK BIR AILEYIZ”

Baris Otlu,  sunlari söyledi: “Amacimiz, ilimizin tüm basarili ögrencilerine ulasabilmek, onlari birçok farkli bilim daliyla tanistirmak ve geleceklerini simdiden planlamalarina yardimci olmaktir. Bu gün Bilim Senligi için geldiginiz üniversitemiz belki de sizlerin gelecegini sekillendirecek, egitim ögretim hayatiniz için önemli karalar almanizi saglayacak ve sizleri gelecege hazirlayacak. Bir hafta boyunca sizlerle birlikte olacagiz, ailenizden bir hafta boyunca ayri kalacaksiniz. Inönü Üniversitesi olarak biz büyük bir aileyiz ve sizler de ailemizin en genç üyelerisiniz. Etkinligimizi sizler için planlandik, merak ettiginiz her seyi ögretmenlerinize hiç çekinmeden sorunuz. Burada geçireceginiz süreyi en verimli sekilde degerlendiriniz.”

Baris Otlu,  “Etkinligin düzenlenmesinde bizlere her türü destegi veren basta Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik olmak üzere Inönü Üniversitesi yönetimine, etkinligimizi destekleyen TÜBITAK’a tüm Fakültelerimizin Dekanliklarina, Beden Egitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürlügüne, ayrica desteklerini bizden esirgemeyen Il Milli Egitim Müdürlügümüze, tüm etkinliklerimizde bizimle ayni heyecani paylasan, sehrimizin esnaflarina bu Bilim Senligi süresince etkinlige destek verecek olan tüm ögretim üyelerine ve elemanlarina etkinligin düzenlenmesinde, yürütülmesinde görev alan basta gönüllü rehberler olmak üzere üniversitemizin tüm çalisanlarina tesekkür ederiz” dedi.

ÇELIK: LAF ÜRETIYORLAR

Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, sadece teknik alanlarda degil sosyal alanlarda da Türkiye’nin problemleriyle kafa yorulmasi gerektigini belirterek, “Amerika’nin dünya stratejisini, politikasini olusturmak için binlerce bilim adami var. Bundan 3 buçuk Amerika’nin kuzeyinde Seattle diye bir sehir var, orayi ziyaret ettigimizde bize bir resepsiyon verdileri. Bana sunu gösterdiler, Hatay’in bir köyünden oraya giden arkadasimiz profesör Orta Dogu Arastirmalari direktörü sunu dediler, “Orta Dogu ile ilgili her yazdigi makale ABD’nin politikalarla ilgili kaynaginda referans kaynagidir’ Bir Türk gidiyor ABD’de bir üniversitede bilim adami olarak çalisiyor, belli bir konuda uzman oluyor. Bilgisinden o ülkenin dis politikasi yararlaniyor. Bizim ülkemizde kaç bilim adamindan bu ülkeyi idare edenler yararlaniyor. Bilim adamlarinin yüzde 95’i televizyonlari doldurarak günlük gazetelerdeki hepimizin ortalama bildigi haberleri yorumlayan yeni bir sey ortaya koymayan lafolojiyle ugrasiyorlar, laf üretiyorlar. Bilimsel uygulanabilir bilgilerin ortaya konmasi gerekiyor” seklinde konustu.

“KARNIMIZI YIRTIYORUZ”

Rektör Prof. Dr. Cemil, “Çelik Türkiye ile ilgili geçen sene kabul edilen proje sayisi 6 bin. Üniversite yöneticisiyim takip ediyorum bu sayi 7 binin 7 binin üzerine çikmiyor. Inönü Üniversitesi geçen yil 70 proje sundu, 17 proje kabul edildi. 70 proje 140’a,  200’e çiksin diye karnimizi yirtiyoruz da kabul edilen proje sayisi 50’ye çiksin. Biz yine iyiler arsindayiz, 70 projemizden 17’si, kabul ediliyor. Öyle üniversiteler var ki 100 projenin onda biri bile kabul edilmiyor. Çocuklar sizler gelecekteki bu açigi dolduracaksiniz. Sizler üniversiteyi bitirip, arastirma ve gelistirmeyi ögrenerek ortaya daha gerçekçi seyler koyacaksiniz. Ortaya koydugunuz bilgilerde bizim ülkemizin kalkinmasinda ise yarayacak” diye konustu.

Ögrenci Kader Yetkin, “Topraktepe Ilkögretim Okulu’ndan geldim. Fakülteleri, laboratuvarlari gezdik, çok güzeldi” dedi.