Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 04-03-2021 12:28   Güncelleme : 04-03-2021 14:27

Köy Değil Adeta Arkeoloji Müzesi

Arapgir İlçesi sınırları içerisinde yer alan Onar Mahallesi (Köyü),  bünyesinde barındırdığı tarih öncesinden günümüze kadar gelen doğal, tarihi ve kültürel yapılarıyla adeta bir doğal müze görünümüne sahip…

Köy Değil Adeta Arkeoloji Müzesi

Bölgeyi özellikli kılan tarih öncesi kaya mezarlarının haricinde Türkiye’nin en eski cem evlerinden olan 796 yıllık Büyük Ocak Cem Evi’nin onar köyünde yer almasıdır. Bunun yanında 1896 yılında yapılan tarihî çeşmesi, tarihi cem evinin hemen yanındaki camisi ile dikkat çekmektedir. Diğer yandan mahallenin alt kısmındaki vadideki Neolitik Çağ’a ait olduğu tahmin edilen kaya kaya mezarlarının varlığı ile önemli bir Açıkhava müzesi olma özelliğine sahip görünmektedir. Diğer yandan mezarlık tabir edilen alanlarda ise Göktürklere ait olduğu düşünülen mezar taşlarının bulunması ise bölgede birçok kültürün yaşadığını kanıtlaması açısından önem arz etmektedir.

TÜRKİYE’NİN HER YANINDAN GELİYORLAR

Onar Köyü sakinlerinden Cuma Kaya, ise Mahallerinde yer alan Büyük Ocak Cem evi yaklaşık 800 yıllık bir tarihi olduğunu kaydederek, “Zaman zaman sembolik de olsa bu cem evinde cem yapılmaktadır. Yeni yapılan Kültür binamızda da modern bir cem evimiz var. Asıl cemleri orada yapıyoruz. Büyük Ocak Cem Evini ziyaretçilerimiz geziyor.  Burada bildiğimiz kadarıyla tarihi bir Kuranıkerim var. 7 kat gökyüzünü temsil eden bir ağaçtan yapılmış bir kubbesi var. 7 kapıdan hürmetle geçildikten sonra bu alana ulaşılıyor. Birçok ziyaretçimiz oluyor. Türkiyecin her yanından insanlar geliyor. Diğer yandan buraya ziyarete gelen Sünni kardeşlerimizin de ibadet etmeleri için Büyük Ocak Cem evinin yanında bir de küçük bir camiimiz var. İsteyen kardeşlerimiz burada namazlarını da kılabiliyorlar. Mahallemizin insanlarının büyük bir bölümü büyük şehirlerde ikamet ediyorlar. Ama yaz aylarında mahallemize geliyorlar. Yaz aylarında ziyaretçilerimiz daha da artıyor. Yılda 4-5 bin ziyaretçimiz oluyor” diye konuştu.

BÖLGEDE KÜLTÜREL İNCELEMELER DEVAM EDİYOR

Kaya, bölgede yapılan araştırmaların da devam ettiğini ifade ederek şunları söyledi. “Bilim adamları da buraya çok önem veriyorlar. Müzeler olsun, Din adamları olsun zaman zaman gelip incelemelerde bulunuyorlar. Birçok kardeşimiz de cem zamanları cemlere katılmak için geliyor. Bu amaçla köylülerimiz tarafından kurulan Onar Köyü Kalkındırma, Tabiat Varlıklarını ve Tarihi Eserlerini Koruma Derneği var. Bu derneğimiz de hem Cem evimizin tanıtımını yapıyor. Hem de elinden geldiğince ihtiyaçlarını karşılıyor. Burada yaşayan insanlarımız işse genellikle tarımla geçiniyor. Köhnü üzümü ve Badem üretimi yapılıyor. . Ama iç yolların güzelce yapılması görünüm açısından iyi olur. Mahallenin girişlerine kadar asfalt var ama en azından Cem evine giden yolun asfaltlanmasını istiyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz(Özel Haber)