Genel
Giriş Tarihi : 28-04-2021 16:38   Güncelleme : 28-04-2021 16:38

Kötü Koku Mahalleyi Sardı

Derme Kanalının geçtiği 10 mahallede ortak sorun kötü koku şikayeti. Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte dereye akıtılan kanalizasyon ve atık sular kötü kokuya neden oluyor.

Kötü Koku Mahalleyi Sardı

Taştepe, Hanımın Çiftliği Mahallesi başta olmak üzere 10 mahallenin sınırından geçerek yaklaşık 20 kilometrelik yolculuğunu Karakaya baraj gölünde sonlandıran Derme Kanalında sorunlar bitmek bilmiyor. Kanalizasyon hatlarının önceki ilçe ve belde belediyeleri tarafından yanlış bağlanması ve kanala akıtılan atık sular havaların ısınmasıyla birlikte çevrede ikamet eden vatandaşları yeniden rahatsız etmeye başladı.

Her yıl yaz aylarında bu kokuya maruz kaldıklarını söyleyen vatandaşlar, sorunlarına çözüm istiyor. Kanalizasyon ve atık suların dereye akmasıyla birlikte salgın hastalıkların bu bölgede arttığını iddia eden vatandaşlar, şu ifadelere yer verdi, Mustafa Akar(35) ” Kanalizasyon sularının dereye akıtılması Hanımın Çiftliği, Orduzu ve Eski Malatya Mahallelerinde oluyor. Bu dere suyu ile bahçeler sulanıyor. Çocuklarımız çevresinde oynuyor. Haliyle mikrop yuvasına dönen bu akarsu, çocuklarda bağırsak enfeksiyonlarına neden oluyor. Her yıl bu derenin geçtiği mahallelerde ishal salgını oluyor. Bunun haricinde de kötü koku hakim. Kötü koku nedeniyle pencerelerimizi açamıyoruz. Sinekler, böcekler derken perişan oluyoruz.”

Derme Kanalının Şehit Fevzi Mahallesinden geçtiği güzergahta Battalgazi Belediyesinin çalışmalarının olduğunu ve bu çalışmaların kanalın devamında da yapılması gerektiğini söyleyen Ahmet Selim (27), “ İlçe Belediyemiz tarafından bu kanal üzerinde bir ıslah çalışmasının pilot bölgede yapıldığını biliyoruz. Belediye Başkanımızdan ricamız bu güzergahın tamamında yaşanan sorunun çözümünün sağlanmasıdır. Bu derenin sorunu çözüşürse bir Battalgazi’nin sorunu çözülür.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER