Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 22:06
Advert

Advert

Kötü Hava Koşulları İş Kazalarına Yol Açabilir

Bu haftaki röportajımızın konuğu olan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Uzmanı Fatma Akyüz karlı havalarda sosyal hayatta ve iş yerlerinde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.

Röportaj
Giriş Tarihi : 26-01-2022 16:22   Güncelleme : 26-01-2022 16:22
Kötü Hava Koşulları İş Kazalarına Yol Açabilir

Yurdun birçok bölgesi ile birlikte Malatya’yı da etkisi altına alan kar yağışı, günlük yaşamda aksamalara yol açarken; şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda sorunlara neden oldu. Kar yağışı gözlenmesi durumunda zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması gerektiğini belirten İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Uzmanı Fatma Akyüz, zorunlu hallerde toplu taşıma araçlarının kullanılmasını ve şehirlerarası seyahatlerin ertelenmesini tavsiye ediyor. İSG Uzmanı Akyüz, hava koşullarının etkisini direkt olarak hisseden iş kollarında kazalara sebebiyet verilmemesi için çalışmaların durdurulması gerektiğini ifade ediyor. Akyüz, kendi araçları ile yola çıkacak sürücülere de yolculuk öncesi yakıt deposunun doldurulmasını ve lastiklerin kontrol edilmesini öneriyor.

Yağışlı günlerde araç kullanımının yoğun olduğu işlerde ne gibi tedbirler alınmalı?

Planlı bir güzergaya hareket edilmeli, Kullanım öncesi fiziki muayene ve gözlem yapılmalı. Araçlarda yol tutumu için en önemli etken olan ‘araç lastikleri’ mevsime uygun nitelikte ve dayanıklı olmalı. Taşıtların kullanılmasında temel kaynak olan yakıt ihtiyacına karşı araç yakıt deposu tamamı dolu halde yola çıkılmalı. Böylece, olası her duruma karşı araç içerisinde bekleme yapılması gereken durumlarda aracın tüm fonksiyonlarının çalışması sağlanabilir ve soğuğa karşı korunması araç içi ısınmadan destek alınabilir. Sürücü için ihtiyacı karşılayacak miktarda su, yiyecek, her ihtimale karşı yedek kıyafet bulundurulmalı. Teknik arızalara karşı uyarı ve güvenliği sağlayacak ekipmanların zincir, kar temizleme için mini kürekler, çekme halatı, takoz vb. eksiksiz ve çalışır durumda olmasına özen gösterilmeli. Araç arızalarına müdahale gerektiren durumlarda sürücü güvenliği için reflektör yelekler, ilk yardım çantası ve uyarı levhaları eksiksiz olmalı.

Yağışlı günlerde işlerde duraksama gerekiyor mu?

Yapı işleri gibi hava koşullarının etkisini direkt hisseden açık çalışma alanlarında işlerin durdurulması gerekiyor. Bedenen ve fiziken ağır işlerde hava koşulları kaçınılmaz iş kazalarına neden olabilir. Açık alanda yapılacak çalışmalara işin gereği ara verilemiyorsa minimum fiziki güç harcayacak şekilde çalışma tasarrufuna gidilmeli veya iş bitirme periyodu mutlaka uzatılmalı. Çalışanlara mutlaka soğuk havadan etkilenmeyecekleri kişisel termal kıyafetler verilmeli. Özellikle, kule vinç, treyler, ekskavatör gibi iş makineleri teknik olarak kullanıma uygunluğu sağlansa da çalışanların sağlığı için çalışmalara kısa bir ara vermek daha sağlıklı olacaktır. İş makinelerinin olumsuz hava koşulları sonrasında mekanik olarak arızaları oluşmasını önlemek için doğrudan etkilenmeyecekleri güvenli bir yerde park etmeleri ya da sabitlenmeleri sağlanmalı. Hava koşulları mevsim normallerine döndüğünde, açık alanda bulunan bu araçlar fiziki ve teknik muayeneleri yapılmadan ve yetkili kişiler tarafından kontrol formları oluşturulmadan kullanılmamalı.

Yağışları şiddetli olduğu dönemde ne yapılmalı?

Araç seyrinde takip mesafesinin mutlaka korunması ve en az 6 saniyelik bir fark olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Hava koşulları yol görüşünü etkiliyorsa, güvenli bir alana geçilmeli ve beklenmeli. Ani direksiyon hareketlerin önüne geçmek için yavaş sürüş ve kontrol hiçbir zaman bırakılmamalı. Buzlanma etkisine karşı vites geçişlerinin seri olmamasına ve motor freni kullanmamaya dikkat edilmeli. Son olarak yılda en fazla bir hafta karlı hava ile karşılan İstanbullu sürücülere bu havada hayatlarını ve araçlarını tehlikeye atarak tecrübe kazanmaya çalışmamalarını tavsiye ediyorum.

Kar yağışının olduğu günlerde ulaşım tercihimiz nasıl olmalı?

Kar yağışı gözlenmesi durumunda öncelikle zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması gerekiyor. Eğer dışarı çıkmak gerekiyorsa da özel araçlar yerine kullanım tercihleri toplu taşımalar olmalı. Toplu taşıma kullanılsa dahi sağlık ve güvenlik devamlılığı açısından güzergah kontrolü ve ulaşım ağındaki güncel durum mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Şehirlerarası yolculuk planları istisnai durumlar haricinde mutlaka ertelenmeli.

Şoförlere ayrıca yapacağınız uyarılar nedir?

Araçlar çalıştırılmadan önce yapılan fiziki muayenede hayvanların ısınmak için aracın motor kısmına girmiş olabileceği düşünülerek kontrol edilmesi gerekiyor. Etraftaki canlıların güvenli bir alana geçmesi sağlandıktan sonra cam suyu ve silecekleri kontrol edilmeli, hava koşullarına bağlı olarak suyun donması göz önünde bulundurularak donma önleyici karışımlar kullanılmalı.

 

>> Ebubekir Atilla’nın Röportajı

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR