Malatya
Giriş Tarihi : 16-11-2017 14:32   Güncelleme : 16-11-2017 14:32

“Kosulsuz Sartsiz Kadro Verilmeli”

CHP Emek Bürolari tarafindan Taseron Isçilik Çalistayi düzenleniyor. CHP Genel Baskani Kiliçdaroglu ve isçi sendikalari konfederasyonlarinin genel baskanlarinin da konusma yapacagi çalistay 18 Kasim’da Ankara’da gerçeklestirilecek

“Kosulsuz Sartsiz Kadro Verilmeli”

Geçtigimiz Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Emek Bürolari tarafindan, çalisma yasaminin kanayan yarasi haline gelen taseron isçiligi masaya yatiriyor. Taseron isçilerin kadroya alinmasiyla ilgili düzenlenecek çalistayda çikacak sonuç kamuoyuna açiklanacak ayrica hükümete iletilecek. Çalistay hakkinda bilgiler veren CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Emek Bürolari Koordinatörü Veli Agbaba, taseron isçiligin çalisma yasaminin kanayan yarasi olmaya devam ettigini söyledi. 1 Kasim 2015 seçimlerinde ‘Taserona Kadro’ verecegiz diyenlerin aradan iki yil geçtikten sonra hala ‘çalisma yapiyoruz’ demesini elestiren Veli Agbaba, “2 yildir ne bitmek bilmez çalismaymis.1 Kasim seçimlerinde oy almak için taseron isçilere kadro verecegini müjdeleyenler, iki yildir bu sözlerini tutmayarak gerçek yüzlerini ortaya koymustur” ifadelerini kullandi.

ÇOK BILINMEYENLI DENKLEM

Agbaba ikinci yilin sonunda gelinen noktanin hala çok bilinmeyenli denklem oldugunu belirterek “Kamuya ait bir sirket kurulmasi, özel sözlesmeli personel,3 yilda bir yenilenen sözlesmeler, isçi statüsünde kalip isçi olmamak gibi ucube formüllerle isçinin karsisina geçmeyi planliyorlar. CHP olarak ilk günden itibaren amasiz-fakatsiz, hiçbir sart öne sürülmeden taseron isçilerin kadroya geçirilmesini istiyoruz.” dedi.

“SONUÇLARI HÜKÜMETLE PAYLASACAGIZ”

Agbaba açiklamasinin devaminda “18 Kasim Cumartesi günü  Genel Baskanimiz Kemal Kiliçdaroglu, TÜRK-IS Genel Baskani Ergün Atalay, Hak-Is Genel Baskani Mahmut Arslan, DISK Genel Baskani Kani Beko’nin katilimiyla akademisyenler, gazeteciler, taseron isçi örgütlerinin temsilcilerinin sunum yapacaklari ‘ Türkiye’de dünden bugüne taseron isçilik, taseron isçiler nasil güvenceli olacak?, güvenceli is, güvenceli yasam’ basliklari altinda üç oturum halinde gerçeklestirilecek Taseron Isçilik Çalistayinin bu sorunun çözümünde önemli bir adim olacagini düsünüyoruz. Çalistayin sonuç bildirgesini kamuoyuna açiklayip, hükümetle de paylasacagiz” ifadelerine yer verdi.

ISÇININ SORUNUNU ISÇILERLE KONUSUYORUZ

Agbaba, “Daha önce düzenledigimiz Kidem Tazminati Çalistayi ile de isçilerin siddetle karsi çiktigi tazminatin fona devredilmesi planini engellemistik. Çünkü biz kapali kapilar ardinda degil, olmasi gerektigi gibi isçinin sorununu isçilerle konusarak belirliyoruz. Sendikalarin hayir dedigine evet, evet dedigine de hayir deme durumumuz asla olamaz” dedi.>>BÜLTEN