Malatya
Giriş Tarihi : 07-02-2018 15:43   Güncelleme : 07-02-2018 15:43

Kösker Ustalari Dertli

Ayakkabi tamirinde son durumu ele alan ve ayakkabi aliminda dikkat edilmesi gerekenleri siralayan meslek ustalari, eskiye nazaran azalan ve kendi yaglarinda anca kavrulan ayakkabi tamircilerin ek is olarak ayakkabi satisi yapmaya da basladiklarini dile getirerek “Günümüzde tek bir meslek yetmiyor artik. Biz de elimizden geldigince isin ustasi oldugumuz ayakkabi isinin farkli alanlarina yöneldik.” dedi

Kösker Ustalari Dertli

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Özellikle bayanlarin siklikla ugradigi ayakkabi sektöründe yasanan gelismeleri ve son durumu meslek ustalarina sorduk. Genel bir degerlendirme yapan ve bir alanla yetinmeyen meslek ustalari: “Eskisine göre ayakkabi tamircileri önemini yitirdi, simdi kendi yaginda kavruluyor. Eskisine oranla yüzde yüz bir düsüs var yani. Ayakkabi tamirinde isler durgun. Bayramdan bayrama ayakkabi alisverisleri yogunluk gösteriyor ve ayakkabilar bu zaman diliminde tamir ediliyor.  Onun disinda bu yogunluk yok. Eski islerde kalmadi artik piyasada gece sabahlara kadar çalisiyorduk ancak simdi ayakkabisini tamire getiren pek yok. Çünkü ayakkabilar ucuz, fabrikasyon ayakkabilar üretiliyor. Ayrica günümüz insaninin savurganligi ve tamir isiyle ugrasmayayim gidip yeni bir tane alayim fiyati da ucuz zaten demesi buna sebebiyet oluyor. Kesinlikle yapma ile alma ayni fiyata gelmis, hemen hemen her sektörde bu böyle. Bu hal böyle olunca tamire ihtiyaç da azaldi ve neredeyse yok olmak üzere. Fakat eskiden tamir için torpil yapiliyordu bu hafta çiksin diye. Hatta bir ay öncesinden siparis alinirdi. Insanlar yeni ayakkabi alacam diyor ve aliyor, tamam ihtiyacini karsilasmis oluyorsun ancak kalitesiz ürün almis oluyor ve bütçesini durduk yere zarara ugratiyor. Ucuz ayakkabilara yönelerek saglik problemleri de ortaya çikmis oluyor. Ayakkabi tamir isinde hal böyle olunca kösker ustalari kendi yaginda yetinemeyip bir yandan da ayakkabi satisi yapmaya basladi. Biz de onlardan biriyiz. Bu sekilde çalisanlarin küçük bir dükkâni vardir bir yandan köskerlik yapiyordur bir yandan da ayakkabi satiyordur. Böylelikle bir yandan ölmek üzere can çekisen bir meslegi icra ederken bir yan dan da ayakkabi satisini yapip ailesini geçindirmeye çalisiyor.  Günümüzde tek bir meslek yetmiyor artik. Biz de bu sebepten ötürü elimizden geldigince isin ustasi oldugumuz ayakkabi isinin farkli alanlarina yöneldik” ifadelerine yer verdi.

“UCUZA IS GÖRÜYORUZ”

Tamir fiyatlarindan da bahseden meslek ustalari: “Tamir fiyati olarak da, eskisine oranla daha ucuz fiyata yapiyoruz. Dükkânda, kollu dikis makinesi, freze makinesi, taban dikis makinesi, çizme açacagi, gibi fiyati pahali olan araçlarin yaninda tamir fiyati konusunda oldukça ucuza is görüyoruz. Tamiratina göre ayakkabi tamir fiyati degisiyor 3 liradan basliyor 35 liraya kadar çikiyor. En lüks bakim 30-35 lira normal bir bakim ise 10-15 lira.  En çok kaliteli ayakkabilari tamir ediyoruz. Ucuz ayakkabilari yaptirma geregi duymuyor insanlar 50 liralik bir ayakkabiya 10 lira vermeyi yeglemiyorlar genellikle” sözlerini kullandi.  

DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Ayakkabi satislarindan, dikkat edilmesi gerekenlerden ve bu yilin modasi olan ürünlerden de kisaca bahseden meslek ustalari: “Izmir, Istanbul ve Ankara’dan ayakkabi ithal ediliyor bu hemen hemen her ayakkabicida ayni, bunlar modayi baslatan yerler. Bu yil ayakkabilarda püsküllü olan, tabani traktör tekerlekli olan ve postal modeller en çok tercih edilen ayakkabi çesitleri. Postallar daha kullanisli olmasiyla, ayagi üsütmemesiyle ve kaymamasiyla daha çok tercih ediliyor. Traktör tabanlar ise topuk rahatligindan dolayi tercih ediliyor.  Iyi bir ayakkabi için parayi gözden çikarmak gerekir.  Çünkü fiyatlari 100 liradan basliyor. Normal ayakkabi fiyatlari 50 liradan basliyor ucuz olanlarda 25 liradan basliyor onun da altindakiler saglik problemlerine yol açabilir. Bunun haricinde ayakkabi satilan yerler önemli.  Çünkü fiyatta indirime gidiliyor. Bu yüzden ayni ürünü ucuza da alabilirsiniz pahaliya da alabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmaniz gerekli. Saglik açisindan bir insanin sürekli ayni ayakkabiyi giymemesi gerekiyor.  Yapabiliyorsa bir gün giydigi bir ayakkabiyi diger gün giymemeli. Nedeni ise ayakkabinin içinde türeyen bakteriler. Hava alan ayakkabida bu bakteriler yok olur.  Ayni ayakkabi giyilmedigi takdirde ayakkabinin ömrü uzar. Ayakkabilarin alt bölümünde termo dedigimiz bir lastik maddesi var.  Termo ayakkabilarda kayma riski az.  Kisa uygundur.  Termo dedigimiz, kauçuk dedigimiz, balli sari dedigimiz bu tür tabanlarin kisin hem sertlesme olasiligi olmuyor hem de kara ve buza yapisiyor. Kara buza yapistigi için de kayma riskini azaltiyor. Kis için özellikle bunlar alinmalidir” seklinde konustu.