Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-04-2021 22:14   Güncelleme : 01-04-2021 22:14

Koronavirüs ile Yaygınlaşan Kripto Paralar

İnönü Üniversitesi'nde ‘Koronavirüs Pandemisinin Dünya Ekonomisine Etkileri’ konulu e panel düzenlendi.

Koronavirüs ile Yaygınlaşan Kripto Paralar

Panelde konuşan Prof. Dr. Ali Koçyiğit, koronavirüs salgını ile birlikte yeni neslin kolay para kazanmak için kripto paralara yöneldiğini belirtti. Devletlerin tamamında dijital para dönemine geçilmek için hazırlıkların yapıldığına değinen Koçyiğit, “Geleneksel üretim tarzları değişime uğramaktadır. Yeni gelişen teknolojilerin, toplum yararına uygun geliştirilmesi, toplumların alacağı tedbirler arasındadır. Gelişmelere ayak uydurmadığınız zaman, hem ekonomik, hem sosyal anlamda dünyada geride kalacaksınız. Artık bilişim temelli kapitalizm sürecine giriyoruz.  Bu dünyayı hem parasal, hem de sınıfsal açıdan değiştirecek.” dedi.

Prof. Dr. Ali Koçyiğit konuşmasına dünyada hayatın akışını değiştiren Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışı konusundaki fikirlerini beyan ederek başladı ve Covid-19 sonrası ekonominin nasıl şekilleneceği konusunda şunları söyledi, “Geriye dönüş yok. Ancak önemli olan toplumların buna nasıl tepki vereceğidir. 1990’ların sonunda dünyada bilgisayar çağı başladı. İnsanlar arasındaki ilişki ve ekonomik yapılanmalarda değişiklikler yaşandı. Bana göre yeni sistem, bilişim temelli bir kapitalizm.  Bunun arkasında küreselleşme olgusunun devamı diye nitelendireceğimiz bir güç söz konusu. Dünyanın bu dönüşüme uygun olarak tasarlanması, buna bağlı olarak da insanlar arasındaki ilişkinin değişmesi gerekiyor.”

İnönü Üniversitesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında çevrimiçi gerçekleştirilen "Covid-19 Pandemisinin Dünya Ekonomisine Etkileri" konulu çevrim içi seminere, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uğur ile Prof. Dr. Ali Koçyiğit konuşmacı olarak katıldı.

 Ebubekir Atilla