Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-04-2021 16:23   Güncelleme : 15-04-2021 16:25

Kore Büyükelçisi Kayısı İçin Malatya’ya Geldi

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Won Ik LEE, Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret etti. Ankara Büyükelçisi olduktan sonra Türkiye’yi tanımak amacıyla illeri gezdiğini belirten Won Ik LEE, özellikle kayısı olmak üzere tarihi ve kültürel değerleri merak ettiği için Malatya’ya geldiğini söyledi. Büyükelçi Won Ik LEE, özellikle Kayısı’nın potansiyelinin farkına varılabilmesi için yoğun tanıtımlar yapılması gerektiğini bu konuda üstüne düşeni mutlaka yapacağını belirtti.

Kore Büyükelçisi Kayısı İçin Malatya’ya Geldi

Vali Aydın Baruş da Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Won Ik LEE’yi ilimizde misafir etmekten memnuniyet duyduğunu iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da kuvvetlenmesi için kültürel ve ticari ilişkilerin arttırılmasının önemine değindi. Valilik makamındaki karşılamanın ardından Valilik 2 No’lu toplantı salonunda Kore Büyükelçisine yönelik ilimizin kültürel, tarihi, ticari, turistik değerleri anlatılarak, önemli ihraç ürünümüz olan kayısının potansiyeli hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Vali Baruş ile Büyükelçi Won Ik LEE, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ‘Malatya Kayısı Kitabı’ yazarı Prof. Dr. Bayram Murat Asma ve Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Tesisler Şube Müdürü Çetin Bozkurt katıldı. Büyükelçi Won Ik LEE, özellikle Kayısı’nın potansiyelinin farkına varılabilmesi için yoğun tanıtımlar yapılması gerektiğini bu konuda üstüne düşeni mutlaka yapacağını belirtti. Malatya Kayısısının çok sağlıklı ve lezzetli olduğunu Türkiye’ye geldikten sonra tecrübe ettiğini söyledi. Kore halkının bu yararlı tarım ürününü bilmediğini, şayet bilseler sofralarından ayırmayacakları bir yiyecek olacağını, bunun için de gerekli bilgilendirme ve tanıtma faaliyetleri için işbirliği yapacaklarını söyledi. Hem iki ülke arasındaki işbirliğinin artması hem de Malatya’nın potansiyelini Kore Cumhuriyetine aktaracağını ifade etti.

Kore Büyükelçisi Won Ik LEE’nin Malatya gezi programında Aslantepe Ören Yerinden sunum, Kayısı İşletme Tesisinde İnceleme ve Nemrut Ören Yeri gezisi bulunuyor.>>HABER MERKEZİ