Malatya
Giriş Tarihi : 20-12-2016 18:03   Güncelleme : 20-12-2016 18:03

Kooperatiflerin Istihdama Katkisi

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Insan odakli uygulamalari, sürdürülebilir kalkinmada önemli rol oynamalari, istihdam yaratmalari ve çevreye duyarli politikalariyla kooperatifler, diger isletme modellerinden farklilasmaktadir. Tüketimden kefalete, tarimdan lojistige, ormanciliktan eczaciliga kadar pek çok sektörde faaliyet gösteren basarili kooperatif isletmeler, yarattiklari katma degerle toplumsal gelismeye önemli katkilar saglamaktadirlar.” dedi

Kooperatiflerin Istihdama Katkisi

21 Aralik Dünya Kooperatifçilik Günü dolayisiyla bir mesaj yayimlayan Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, “Temelini imece ruhundan alan kooperatifler, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkinmanin önemli araçlarindan biridir. Insan odakli uygulamalari, sürdürülebilir kalkinmada önemli rol oynamalari, istihdam yaratmalari ve çevreye duyarli politikalariyla kooperatifler, diger isletme modellerinden farklilasmaktadir. Tüketimden kefalete, tarimdan lojistige, ormanciliktan eczaciliga kadar pek çok sektörde faaliyet gösteren basarili kooperatif isletmeler, yarattiklari katma degerle toplumsal gelismeye önemli katkilar saglamaktadirlar.” Ifadelerini kullandi.  

“IHRACAT SAMPIYONU KOOPERATIFIMIZ VAR”

“Hammadde üretim ve tüketim zincirinde aracilari en aza indirerek üretici ve tüketicilerin daha etkin korunmasina, ekonomik bakimdan güçlenmesine katki saglayan kooperatifler,  kisilere kendi kendilerini yönetme yeteneginin kazandirilmasini da saglarlar.” diyen Tüfenkci,  sinlari aktardi; “Kooperatifler sergiledikleri dayanisma kültürüyle, yasanan ekonomik krizlere karsi diger sermaye sirketlerine kiyasla daha az etkilenmekte, ekonomide yeni yapilanmalarin önünü açarak toplumsal faydayi en üst düzeye tasimaktadir. Birlesmis Milletlerin tahminine göre; dünya genelinde 800 binden fazla kooperatif ve 1 milyardan fazla kooperatif ortagi bulunmaktadir. Ekonominin her alaninda faaliyet gösteren kooperatifler, dünya çapinda 250 milyondan fazla kisiye is imkâni saglamaktadir. Dünya genelinde özellikle enerji, sigorta, saglik ve egitim gibi sektörlerde önemli faaliyetlerde bulunan kooperatifler, sadece yerel bazda degil ulusal bazda da kalkinmaya katki saglamaktadir. Ülkemizde tohumlari Mithat Pasa tarafindan atilan kooperatifler, bugün 56 bini asan sayilariyla 40’a yakin farkli türde faaliyet göstermektedir. 7 milyondan fazla insanimizin ortak oldugu bu kooperatifler, güç birliginin, refahin ve gelismisligin ülkemizin en ücra köselerine kadar ulasmasina öncülük ediyorlar. Bugün, Türkiye’nin ilk 500 isletmesi arasina giren, faaliyet konusu ürünlerde ihracat sampiyonu olan, faaliyet gösterdigi bölgede önemli bir istihdam yaratan birçok basarili kooperatifimiz ve kooperatif birligimiz bulunmaktadir.

“YERLI MALI ÜRETIMINE CIDDI DESTEK SAGLIYORLAR”

Üretilen ürünlerin yerli olmasi ve üretim esnasinda faaliyet gösterdikleri bölge insanina istihdam yaratilmasi nedeniyle kooperatifler, yerli mali üretimine de ciddi destek olmaktadirlar. Böylece yerli sermayeyi bir araya getiren kooperatifler araciligiyla yerli mali ürünlerin üretilmesi ve kullanilmasi da tesvik edilmektedir. Türk kooperatifçiligini daha ileriye tasimak, gelecege hazirlamak amaciyla 2012 yilinda uygulamaya koydugumuz “Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Plani” tüm kooperatiflerimiz için yol gösterici bir belge niteligindedir. Söz konusu Strateji kapsaminda yer alan 36 faaliyetin tamamlanmasi için, Bakanlik olarak kooperatif üst kuruluslarimiz basta olmak üzere tüm paydaslarimizla var gücümüzle çalismaktayiz. Kadin isgücünün kooperatif çatisi altinda ekonomiye kazandirilmasi önceliklerimiz arasinda yer almaktadir. Bu dogrultuda Bakanligimizca yurt genelinde egitim ve bilgilendirme çalismalarini hizla yürütmekteyiz. Bu çalismalarin neticesinde, 2012 yilindan buyana birçok ilde düzenledigimiz ikiser günlük egitimler neticesinde toplam bin 252 kisiye egitim katilim belgesi verdik. Bugün aktif olarak faaliyet gösteren yaklasik 120 kadin kooperatifinden yirmiye yakini bu yil kurulmustur. Bakanligimiz öncülügünde; Kooperatif Bilgi Sistemi (KOOP-BIS), Kooperatifçilik Gelistirme ve Uyum Egitimi Programi (KOOP-GEP), Kooperatifçilik Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri Destek Projesi (KOOP-TEZ), Kadin Kooperatifleri Tanitim ve Kapasite Gelistirme Projesi (KADIN-KOOP), Kooperatif Girisimciligi Egitim Projesi (KOOP-GIR), Tarim Satis Kooperatifleri ve Birlikleri Idari ve Mali Yapilarinin Gelistirilmesi Projesi (BIRGEP 1), Tarim Satis Kooperatifleri ve Birliklerinin Yeni Mevzuata Uyumu Egitim Projesi (BIRGEP 2) gibi projeler basta olmak üzere kooperatifçiligin gelismesi için birçok degisik alanda faaliyet ve projeler yürütmekteyiz.

“KOOPERATIFLERIN KURULMASINI KOLAYLASTIRACAGIZ”

Ayrica, tarim satis kooperatiflerinin kurulus ve isleyis süreçlerini kolaylastirarak yeni alanlarda bu tür kooperatiflerin kurulmasina imkân saglayacak projeler de gelistirmekteyiz 21 Aralik Dünya Kooperatifçilik Günü dolayisiyla Türk kooperatifçiliginin gelismesine katkida bulunan tüm kurum ve kuruluslara tesekkür eder, bu günün kooperatifçilik bilincinin artirilmasi ve bu alanda hayirli çalismalar yapilmasina vesile olmasini dilerim.”