Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-08-2014 18:19   Güncelleme : 25-08-2014 18:19

Konut kredisinde faizler düstü

Konut kredisi faiz oranlarinin düsmesiyle birlikte, yüksek faiz oranindan konut kredisi kullanmis olan tüketici, düsük faiz oranindan yararlanarak taksit tutarlarini düsürmek ve daha az faiz ödemek için bankalarin kapisini çalmaya basladi

Konut kredisinde faizler düstü

KrediPazari.com'un verdigi bilgilere göre, düsük faiz oranindan yararlanmak ilk bakista cazip görünse de, her yapilandirma tüketiciye avantaj saglar beklentisine girmemek gerekir.

 Yeniden yapilandirmada, tüketicinin ödemekte oldugu mevcut konut kredisi kapatilir ve yeni bir kredi açilir. Bu asamada tüketiciden bazi masraflar talep edilir. Iyi bir hesaplama yapilmadan karar verilen yapilandirma, tüketiciyi kar edeyim derken zarara ugratabilir.

 Yeniden Yapilandirmada Alinan Masraflar

 Tüketici, yeniden yapilandirmada zarar etmemek için iyi bir hesaplama yapmali ya da bir uzmana danismalidir. Toplamda ödenecek faiz ve diger masraflarin toplamiyla birlikte, mevcut kredi için ödenecek masraflar karsilastirilmali ve tüketici cebinden çikacagi toplam masrafa bakarak yapilandirmaya karar vermelidir. Özellikle erken kapatma cezasinin (erken ödeme ücretinin) masraf kalemini önemli ölçüde etkileyen unsurlardan biri oldugu da unutulmamalidir.

 Erken Ödeme Ücreti (Erken Kapatma Cezasi): Kredinin vadesinden önce kapatilmasi, kredinin baska bir bankaya transfer edilmesi ya da yeniden yapilandirma yapilmasi durumunda tüketiciden talep edilen masraf türüdür. Banka, yeniden yapilandirma durumunda tüketiciyle yaptigi yüksek faizli kredi sözlesmesini iptal eder ve faiz kazancindan kaynaklanan farki, bu masrafla almaya çalisir.

 Tüketici Kanunu’nda yapilan degisiklikle %2 olan erken kapatma ücreti, vade farkina bagli olarak yeniden düzenlenmistir. Erken ödeme ücreti, gerekli faiz indirimi yapilarak hesaplanan ve tüketici tarafindan konut finansmani kurulusuna erken ödenen tutarin, kalan vade sayisi 36'yi asmayan kredilerde yüzde birini, vade sayisi 36 ayi asan kredilerde ise yüzde 2'yi geçmeyecektir.

 Diger Kredi Masraflari: Yeniden yapilandirmada, yeni bir kredi açilacagi için tüketiciden; dosya ücreti, kredi komisyon ücreti, ekspertiz ücreti, sigorta ücreti (hayat sigortasi, konut sigortasi, DASK) ve diger masraflar talep edilebilir. Yeniden yapilandirma islemi, kredi kullanilacak bankadan yapilacaksa, banka ile görüsülerek bazi masraflardan muaf olunabilir.