Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
23 MAYIS Pazartesi 15:04
Advert

Advert

Konut Destek Paketi Kaçınılmaz Fırsat!

İlk defa ev alacaklara kredi müjdesi geldi. Ziraat Bankası Halkbank Vakıfbank 0.89 0.99 konut kredisi kalem kalem hesaplandı. FK World Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Keleş, konut alım satımı için duyurulan 3 yeni destek ile ilgili bilgi verdi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-05-2022 07:05
Konut Destek Paketi Kaçınılmaz Fırsat!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam vatandaşlara müjdeli haberi açıkladı. Başkan Erdoğan’ın müjdeli haberi vermesini ardından ilk defa ev alacak vatandaşlar nasıl bir yol izleyeceklerini araştırmaya başladı.

FK World Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Keleş, İlk Evim Konut Finansman, Genişletilmiş Konut Finansman ve İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti paketlerine dair bilgiler aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paylaştığı 3 paketin ilk ikisinin ilk defa ev alacak vatandalar için kaçınılmaz olduğunu aktaran Keleş,” Birinci paket ile ilk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşlara, 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanacak. İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022'den önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankası'na satılarak karşılanması şartı ile alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Konut değeri 2 milyon lirayla sınırlı bu paket 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor.” dedi.

Üçüncü paketin inşaat sektörünün sermaye sıkıntısını çözeceğini vurgulayan Keleş, “Üçüncü paket ise inşaat sektörüne yönelik bir paket. Mayıs ayı başı itibarıyla asgari yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırılmış durumda. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek. Böylece inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artması, fiyatların dengeye gelmesi hedeflenmiş olacak. Ziraat Bankası Halkbank Vakıfbank tarafından 0.89 0.99 konut kredisi hakkında henüz açıklama yapılmadı. Önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili çalışmalar netleşerek duyurular Bankalar aracılığı ile yapılacaktır. Vatandaşlarımız bizler aracılığı ile de bu duyuruyu takip edebilirler.” Diye konuştu.

>>> Ebubekir Atilla (özel haber) 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR