Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
01 TEMMUZ Cuma 17:00
Advert

Advert

Konuşmak Veya Konuşmamak: İşte Bütün Mesele

Çocuğunu dil kursuna yazdıranların aklındaki tek soru “Acaba benim çocuğum ne zaman bir İngiliz gibi İngilizce konuşabilecek?” Peki bu sorunun bir cevabı var mı?

Eğitim
Giriş Tarihi : 23-05-2022 14:22
Konuşmak Veya Konuşmamak: İşte Bütün Mesele

Eskiler “bir dil bir insan, çok dil mutlu insan” der. Çünkü öğrenilen her yeni yabancı dil, eğer güzelce içleştirilirse insana yepyeni ve çok değişik bakış açıları getirir. Her yeni bakış açısı o insana çok ileri lezzetler tattırır; hayat başka baharat ve çeşnilerle daha da renklenir.

Peki bir yabancı dili -mesela İngilizceyi- anadiliniz gibi konuşmak ne güzel olurdu değil mi? Cevabınız evet ise bunu nasıl başarabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Her şeyden önce bilmeniz gereken en önemli nokta, İngilizceyi matematik, fen bilimleri veya sosyal bilimleri öğrendiğiniz tarzda öğrenemeyecek olduğunuzdur.

Bu ne anlama geliyor?

Tahtada bir öğretmen size “simple present tense” denen zamanı tek tek Türkçe diline çevirerek, formüllerle anlatıyorsa, siz muhtemelen kısa süreli belleğinizde yok olmaya mahkum birkaç kural duymakla kalacaksınız.

Bunun yerine aklınızda tutmanızda fayda olan şey, İngilizce öğrenmenin -hatta herhangi bir dili öğrenmenin- püf noktasının o dili ve kültürü yaşamak olduğudur. Yani bir dili kurallarla öğrenemezsiniz. Ancak yaşayarak, aktif olarak, dinleyerek, okuyarak ve o dili kurcalayıp, mıncıklayıp, dürtükleyip çaba sarf ederek edinirsiniz.

Bebekken ailenizin size dilbilgisi öğrettiğini hatırlıyor musunuz? Anne veya babanız karşınıza bir kara tahta koyarak şimdiki zamanı öğretti mi? Cevabı hepimiz biliyoruz. Dil tahtada öğrenilmez, onun gereğini anlayarak öğrenilir. Bu sebeple, İngilizce olarak iletişim kurabilmek için önce İngilizceyi duymanız, -duymak yetmez- dinlemeniz, -dinlemek yetmez- rüyanızda bile görmeniz gerekiyor.

Bilim adamları ne diyor?

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden uygulamali dilbilimci Stephen Krashen’ın Girdi Hipotezi’ne göre bir dili edinmeniz için öncelikle ona maruz kalmanız; okumanız ve dinlemeniz gerekiyor. İngilizce okumanız, yazma becerilerinizi; dinlemeniz ise konuşmanızı geliştirecektir.

Bu teoriye göre maruz kaldığınız dilin, seviyenizin çok üstünde olmaması, anlaşılabilir bir içeriğe sahip olması ama aynı zamanda da seviyenizin biraz üstünde içeriklere de sahip olması gerekiyor ki size bir şeyler katabilsin. Böyle bir çevrede olabilmek için de alanında uzman öğretmenlerinizin olması gerekiyor; öğretmeniniz seviyenizi anlayabilmeli ve ihtiyacınızı doğru bir şekilde belirleyip ilerlemenize yardımcı olabilmeli. Mümkünse sizinle birebir konuşabilmeli.

Yabancı Gelin dizisindeki gibi sevdiğiniz kişinin dilini öğrenmek için onun bulunduğu her ayrı ortamda bulunmanız ve her ortamın kendine özgü kelimelerini öğrenmeniz şarttır. Mesela akşam haberlerinde siyaset konusu başka kelimeler bilmenizi gerektirir; bir futbol maçı izliyorsanız bilmeniz gereken kelimeler başkadır. Ortalama 15 yaşındaki bir gurubun kendi aralarında konuştuğu dil, ortalama 65 yaşındaki bir grubunu dilinden farklılıklar gösterir. Akşam yemeği yerken kullandığımız bir avuç kelimeyle, bir diploma töreninde, bir bayramlaşmada veya bir cenazede kullanılan kelimeler tamamen farklıdır.

Bu noktada internet, dil öğrenmek isteyenlere cenaze veya bayramlaşmaya katılmak gerekmeksizin yardımcı oluyor. Örneğin Cambly, Rosetta Stone, Novakid veya Duolingo gibi uygulamalardan yardım alabilirsiniz. Bu sitelerde veya sitelerin uygulamalarında, öncelikle seviyenize uygun bir İngilizce öğretmeni buluyorsunuz; onunla istediğiniz konuda, istediğiniz gün ve saatte çevrimiçi ders başlatıyorsunuz ve daha ilk dersten dil seviyenizi anlayan öğretmeniniz, ileride yapacağınız derslerde konuşma becerilerinizi ilerletmenizi sağlıyor. Uzun bir süre boyunca doğru telaffuza ve tonlamaya maruz kaldığınız için, siz önce bilinçsiz bir şekilde onu taklit etmeye başlıyor, ardından da Türk aksanınızı hafifletebiliyorsunuz. Aynı zamanda öğrendiğiniz yapıları ders esnasında kullanıyorsunuz ve öğretmeninizden anında olumlu veya olumsuz geribildirim alabiliyor, hatalarınız varsa anında düzeltme şansı bulabiliyorsunuz.

İnternet’ten dil öğrenilir mi şeklinde kuşkucu yaklaşanlar Covid döneminde marketler kapalıyken ilk meyve sebze siparişini internetten verdiklerini düşünsün. Tabii ki ideali kalkıp meyve sebze için markete, yabancı dil öğrenmek içinse o yabancı dilin konuşulduğu ülkeye gitmek daha iyi olur. Bu tartışılmaz bir gerçek. Ama istatistiklere göre bir nedenden dolayı, mesela vakitsizlikten veya pratik veya ucuz olması nedeniyle interneti seçenlerin büyük çoğunluğu ilk ufak tefek kusurları çözdükten sonra internetin pratikliğini sevdiler ve Covid bittikten sonra da market siparişlerini internetten vermeye devam ettiler. Yani Whatsapp üzerinden arkadaşıyla konuşabilen herkes, internet üzerinden İngilizce öğretmeniyle de konuşabilir.

İşin parasal yanına gelince, anadili İngilizce olan öğretmenlerin, her insanoğlu gibi paraya ihtiyacı olması doğal. Güncel haliyle aylık yaklaşık bin lira seviyelerinde fiyatları olan bu uygulamaları, yılın bazı zamanlarda olan kampanyaları takip ederek daha ucuza satın alabilirsiniz. Ayrıca uygulamasına göre değişmekle beraber ilk bir veya birkaç deneme dersinizi tamamen ücretsiz alabilirsiniz. Bunun dışında bir de aslında bir çevrimiçi İngilizce sözlük olan fakat İngilizce kampanyalarına da yer veren tureng.com sitesi üzerinden, veya pek çok kampanya ve fırsatı birlikte sunan indirimkodu.com gibi indirim sitelerinden bulabileceğiniz kupon kodlarıyla daha ucuza, kaliteli bir konuşma eğitimi alabilirsiniz.

Nasıl ki kek yapmak için un, yağ ve şeker gibi malzemelere ihtiyacınız varsa, yabancı dil konuşmak için de karşılıklı muhabbet etmek, bolca cümle kurmak ve yeni kelimeler öğrenmeye açık olmak gibi anlaşılabilir girdilere ihtiyaç var. Bunun için gerekli tüm uygulamalar ise size cep telefonunuz kadar yakın.

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR