Malatya
Giriş Tarihi : 08-10-2014 16:47   Güncelleme : 08-10-2014 16:47

Konsolos Hayir islerine yogunlasti

Malatyali isadami Abdulkadir Taçyildiz, verimli bir ticaret hayatinin ardindan hayir islerine agirlik verdi. Afrika'nin en genis 3’üncü ülkesi Sudan Cumhuriyeti’nin Izmir fahri konsolosu olan Taçyildiz, Malatyali olmaktan her zaman iftihar ettigini söyledi

Konsolos Hayir islerine yogunlasti

HAYATININ BIR KESITINI ANLATTI

Ticaretteki ustaliginin yani sira kivrak zekasiyla herkes tarafindan imrenilerek bakilan 61 yasindaki is dünyasinin yardimsever ismi, Sonsöz gazetesine hayatinin bir kesitini anlatti, ilk kez Sudan Izmir fahri konsolosu kimligini büyük bir onurla tasiyan Taçyildiz, hayati boyunca ciddiyetinden, disiplininden, durusundan ve kurallarindan asla taviz vermedi. 

AILESININ ORTANCA ÇOCUGU

1953 Malatya Yesilyurt dogumlu basarili isadami Abdulkadir Taçyildiz, bes çocuklu bir ailenin üçüncü çocugu olarak dünyaya geldi. Ilk, orta ve liseyi Malatya’da tamamlayan isadami, 18 yasinda Istanbul’da ikamet etmeye basladi. Ticaret hayatina erken yasta baslayan Taçyildiz, uzun yillar basariyla sürdürdügü is hayatindan sonra kendisini hayir islerine yönlendirdi,  enerjisini bu yönde kullandi.

MALATYASIZ BIR HAYAT OLAMAZ

Avrupa Birligi kriterlerine uygun uluslararasi diplomasi ve sundugu kaliteli egitimle kisa sürede yildizi parlayan Bosna-Hersek Uluslararasi Saray Üniversitesi kurucu üyelerinden olan isadami Taçyildiz, sunlari bildirdi: “Bu üniversitede 6 yil vakif baskanligini yürüttüm. Sudan Izmir fahri konsolosu görevi verildi, bana ihtiyaci olan her yere gidip görev aldim, hiçbir zaman görevden kaçmadim. Malatyali olmam hasebiyle kentimi kesinlikle yalniz birakmadim, sehrin ilerlemesi için elimden geleni yerine getirmek için çalisiyorum. Malatyali olmaktan her zaman iftihar ettim. Bizler Malatya sevdalisiyiz, Malatyasiz bir hayat düsünemiyorum, bundan dolayi tüm mesaimizi sehrimizin kalkinmasina kullaniyoruz.”

IZETBEGOVIǒIN VASIYETIYDI

Bosna Hersek'in ilk cumhurbaskani Alija Izetbegoviç’in, dönemin Cumhurbaskani Abdullah Gül’e ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan’a vasiyeti dogrultusunda Bosna Hersek Uluslararasi Saray Üniversitesi’ni kurduklarini aktaran isadami, bu vesileyle Bosnaklara sahip çikmayi amaçladiklarini bildirdi.

ÜNIVERSITESININ TEK ISI: HAYIR

Bosna Hersek kanunlarina göre kurulan ilk vakif üniversitesi olan Uluslararasi Saray Üniversitesi’nde 2 bin Bosnak ögrenciye egitim verildigini belirten isadami Taçyildiz, Türkiye ve ABD denkli üniversitede Ingilizce egitim sunuldugunu, üniversite diplomasinin uluslararasi geçerliligi bulundugunu söyledi. 

Üniversitede herhangi bir cemaatin ve siyasi görüsün etkisinin olmadigini aktaran Taçyildiz, Saray Üniversitesinin büyük bir onurla hayir üniversitesi kimligini tasidigina isaret etti.

Malatya Egitim Vakfi’nin (MEV) ilk kurucularindan rahmetli Nurettin Soykan, Yasar Hanlioglu ve kendisinin Malatyaspor’un Istanbul temsilcisi olduklarini belirten Taçyildiz, “Malatyaspor-Fenerbahçe maçi için Malatya’ya geldigimiz sirada Nurettin Soykan, Malatyaspor Egitim Vakfi adi altinda bir vakif kurma fikrini bizimle paylasti. Istanbul’da bir otelde o dönemin ileri gelen Malatyalilarini topladik, avukat Mustafa Kaftan arkadasimiz sporda vakfin olamayacagi konusunda bizleri uyardi, biz de Malatya egitim vakfi adiyla vakfi kurduk. Vakfin ilk çikisi Malatyaspor egitim vakfidir. Su an ailemizi vakifta Saban Taçyildiz temsil etmektedir” dedi.