Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 12-11-2021 18:13   Güncelleme : 12-11-2021 18:13

Konferansta “Atatürk ve Sanat” Konuşuldu

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Atatürk ve Sanat” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferansta “Atatürk ve Sanat” Konuşuldu

Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Ayhan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek ve Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz ve akademik personel ile öğrenciler katıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur.” sözü ile konuşmasına başlayan Doç. Dr. Ali Ayhan, sanatın bir görevinin de kültürel değerleri geleceğe taşımak olduğunu ifade etti. Sanatın günlük yaşama bir anlam ve biçim kazandırma çabası olduğunu belirten Ayhan, sanatın sadece resim, müzik ve heykel gibi eserlerden oluşmadığını, sanatın aslında hayatı anlamlandıran zekânın sanatı ilgi çekici ve güzel biçimlere sokması olduğunu söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sanat ve sanat kurumları üzerindeki etkisine değinen Ali Ayhan, şunları dile getirdi: “Cumhuriyet kurulduktan sonra her alanda olduğu gibi eğitim, kültür, sanat ve müzik alanlarında da yeniden düzenleme çalışmaları hız kazanmıştır. Cumhuriyetin yeni sanat anlayışlarına ihtiyaç duyduğu görüşü geniş bir kesim tarafından benimsenmiştir. Cumhuriyet ile birlikte eğitim yapısının temel özelliği de batılı anlamda bir sanat eğitimi vermektir. Atatürk, ulusların oluşmasında ve yücelmesinde güzel sanatların büyük etkisi olduğu inancındaydı. O dönemlerde güzel sanatlar alanlarının birçoğunda çeşitli yasaklar mevcuttu. Mustafa Kemal Atatürk, bu yasakları kökünden kaldıran insan olmuştur. Mimaride, süsleme sanatında, hat sanatında ve edebiyatta güzel yapıtlar yaratan Türk sanatçılarının önlerindeki engeller kalkınca her alanda büyük bir gelişme göstereceklerdi.”

Doç. Dr. Ali Ayhan’ın konuşmasının ardından program Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği ve Türk kültürünü yansıtan müziklerin dinletisi ile devam etti.

>> Ebubekir Atilla