Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-09-2021 16:58   Güncelleme : 03-09-2021 16:58

Kömürün Tonu 2 Bin 500 TL Oldu

​​​​​​​ Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte kömür satışları başladı ama yüksek dolar kuru nedeniyle 2250 TL  ile 2500 TL arasında değişen kömüre vatandaş yaklaşamıyor. Kömüre alternatif arayan vatandaş çareyi ise odun almakta buluyor

Kömürün Tonu 2 Bin 500 TL Oldu

Elektrik ve doğalgaza gelen zamların ardından, kömür ve odun fiyatları da bu yıl cep yakmaya başladı. Geçtiğimiz yıl tonu 1500 TL’den satılan kömür yüzde 80 oranında artarak fiyatı 2 bin 500 lirayı buldu. Sektör temsilcileri, fiyatların ilerleyen günlerde daha da artacağına dikkat çekiyor.

 Bir ton kömürün fiyatı 2 bin 250 ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Kışın soğuk havalarda ısınmak için bir buçuk ton kömür almak isteyenler en az 3 bin 750 lira ödemek durumunda kalacak.

Kentte doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, ücretsiz kömür dağıtımı, döviz kurunun artması ve yakıta bağlı nakliye fiyatlarının yükselmesi gibi nedenlerden dolayı kömürcü esnafı çok zor günler yaşarken zamlanan kömür fiyatları ise cep yakıyor.

Kömür fiyatlarındaki yükselişin temel nedenini döviz kuruna bağlayan Kömür Satıcısı Veysi Korkmaz, “Kömür fiyatları direk dolara bağlı olduğu için dolardaki yükseliş direk kömür fiyatlarına yansıyor. Şu anda pres kömür halk arasında sarı torba olarak bilinen kömürün tonu 2250 ile 2500 lira arasında. Mavi torba linyit kömürler ise 2500 lira ile 2800 lira arasında değişiyor. Geçen yılki kömür fiyatları 1250 ile 1500 arasında değişiyordu. Vatandaşlar gelip kömürün fiyatını soruyor, alım gücü zayıf olduğu için şu anda sadece fiyatını soruyorlar almıyorlar. Hala beklemedeler. Yüzde 70-80’i kömür almadı odun yakarız diyorlar. İnsanlar alternatif yakıt arayışında. Dolarda gevşeme var piyasada bir hareketlilik olup dolar düşerse kömür fiyatlarında da ciddi bir düşüş yaşanacak.” dedi.

Dolarda düşüşün yaşanmasıyla birlikte kömür fiyatlarında da düşüş yaşanabileceğini vurgulayan Korkmaz,” Odunun kalorisi 4 bin kalori mecbur belli bire soğuğun üzerine çıktığı zaman kömür desteği olacak. Ama vatandaş her yıl bir ton yakıyorsa bu yıl 10 torba alır ve aşısı soğuklarda kömürünü yakar diğer zamanlarda odun ile idare eder. Şu anda vatandaş daha çok pres kömürleri tercih ediyor en ucuzu o olduğu için. Malatya’da alt bayileriz ithalatçı firmaların dolar kuru üzerinden belirlemiş olduğu rakamlardan hareket ediyoruz. Dolarda bir düşüş yaşanırsa anında kömür fiyatına yansımasa bile 10-15 gün içinde piyasaya yansır.” diye konuştu.

Doğalgaz kullanımının artmasına paralel olarak kömür satışlarının düştüğünü kaydeden Korkmaz, ”Malatya’ya ilk doğalgaz geldiği zaman Malatya’nın yüzde 70’i çok hızlı bir şekilde doğalgaza geçti. İlk yıl etkiledi. Ondan sonra yıllık yüzde 2-3 bandında düşüş var. Sanayi bandında da satışlar olduğu için satışlarımızda bir eksilme yok ama halkın yakıt amacıyla kullanmasında düşüş var. Çünkü halkın yüzde 80’i artık doğalgaz kullanıyor şehir merkezinde. Üretmek lazım, çalışacağız. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Milli birlik zamanı. Halkın milli birliğe, dirliğe, huzura ihtiyacı var. Çalışacağız başka alternatifimiz yok. Olumlu düşüneceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun.” ifadelerine yer verdi.  

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER