Malatya
Giriş Tarihi : 27-03-2017 15:38   Güncelleme : 27-03-2017 15:38

Komsuluk Ziyaretleri

Malatya Büyüksehir Kent Konseyi “Komsuluk Kültürü” projesi kapsaminda komsuluk iliskilerini gelistirmek, komsulugun aktif olarak yasandigi bölgeleri örnek göstermek ve diger bölgeleri komsuluga tesvik etmek amaciyla Tecde Mahallesinde yer alan bir apartmanda yasanan komsuluk iliskisine misafir oldu

Komsuluk Ziyaretleri

Tecde Mahalle Muhtari Ali Yigit’in katkisiyla olusturulan komsuluk iliskilerinde apartmanda ikamet eden aileler 15 gün araliklarla bir komsusunda erkegiyle, kadiniyla ve çocuklariyla toplanarak yemekler yiyip, sohbet edip komsulugu ayakta tutmaya çalisiyorlar. Malatya Büyüksehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektas, “Komsuluk toplumumuzun en önemli degerlerinden bir tanesi fakat hizli bir sekilde kaybediyoruz. Kent Konseyi olarak 2017 yili içerisine insanlarin kaybettigi ve herkesin hüznünü yasadigi bir konu ile girmek istedik ve komsuluk projesini baslattik” dedi. Pektas, apartmanda yasanan komsuluk iliskilerinin diger bütün mahallelere örnek olmasi gerektigini vurgulayarak, davetten dolayi apartman sakinlerine tesekkür etti. Tecde Mahalle Muhtari Ali Yigit, “Malatya Büyüksehir Kent Konseyi kaybolan degerlerimizden biri olan komsuluk kültürünü canlandirmak adina “Komsuluk Kültürü” projesini baslatti. Yogun gündemlerimiz arasinda unutmaya yüz tuttugumuz ve birçok kesiminde unuttugu komsuluk kültürünü yeniden canlandirmak adina yapilan mücadeleyi ve saha çalismalarini takdir ediyoruz” dedi.

KOMSULARIMIZLA BIR ARAYA GELEREK “BIZ” OLDUK

Bazi binalarda oturanlarin birbirlerine selam bile vermediklerini ifade eden apartman sakinleri, “Çagimizda dikey yapilasma ile birlikte bireylerin birbirlerinden koptugunu ve yalnizlastigini gördükçe bu kültürün oturmasi gerektigini düsündük ve komsularimizla bazi seylerden fedakârlik ederek bir araya geldik ve biz olduk” dediler.