Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 30-07-2021 19:16   Güncelleme : 30-07-2021 19:16

Komşudan Malatya’ya Övgü

Arslantepe Höyüğü ’nün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne eklenmesinin ardından bu gelişme kent genelinde coşku ile karşılanırken, çevre illerden de takdir topladı. Komşu illerin basınına yansıyan ve manşetleri dolduran Arslantepe Höyüğü hem takdir aldı, hem de örnek gösterildi.

Komşudan Malatya’ya Övgü

Türkiye için önemli bir adım olan Arslantepe Höyüğü ’nün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi her kesimden takdir ve övgüler topladı. Öyle ki, yürütülen çalışmaların aynısının Elazığ’daki tarihi ve kültürel varlıklar için başlatılması dahi önerildi. Elazığ basınında yer alan haberlerde Malatyalı yöneticiler tarafından gerçekleştirilen bu başarılı hareketin Elazığ için de yürütülmesi Elazığlı yöneticilerden talep edildi.

PEKİ, ARSLANTEPE İÇİN NELER YAPILDI?

Malatya tarihinde önemli bir yere sahip olan Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması için dönemin Battalgazi Belediye Başkanı iken ilk adımları atan Selahattin Gürkan, kazı aşamasından başvuru sürecine kadar birçok önemli görüşmeler yürütmüştür.

Gürkan, 1961 yılından beri Arslantepe Höyüğü’nde kazı çalışması gerçekleştiren İtalya Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane’e fahri Malatyalılık beratı vermiş, Arslantepe’de yapılan kazı çalışmalarının başarıyla yürütülmesi için her türlü desteği sağlamıştı.

2014 yılında ise UNESCO sürecini başlatan Gürkan, Arslantepe için resmi başvuruda bulunmuş ve Höyüğün UNESCO Dünya Kültür Miras’ı Geçici Listesi’nde yer almasını sağlamıştı. Bu tarihten sonra Arslantepe Alan Yönetimi başkanlığını üstelenen Gürkan, Arslantepe’nin hak ettiği değeri bulması ve tanınırlığının dünya çapında bilinmesi için UNESCO’nun kalıcı listesi için de adımlar atmıştı. Battalgazi Belediye Başkanı iken yürüttüğü çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde de devam ettiren Gürkan, kazıların sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi, ortaya çıkarılan eserlerin korunabilmesi için saha ve alan düzenleme çalışmalarına devam ederek, diğer bir yandan da UNESCO’nun kalıcı liste için belirlediği kriterleri oluşturmak için adımlar atmıştı.

Bu süreçte; alan düzenlemelerinin yanı sıra, digital ortamlarda Arslantepe Höyüğü için materyaller oluşturulmuş, ilgili makaleler, tanıtım simülasyonları vb. dokümanlar hazırlanmış, tüm bunlar Arslantepe adıyla kurulan internet sitesinde yayınlatılmış, birçok TV programı, belgesel çekimi sağlanmıştı.

2021 yılında Türkiye’den UNESCO’ya kalıcı liste için başvuracak tek yerin Arslantepe olması için bakanlık düzeyinde çok ciddi lobi faaliyetleri yürütülmüş, Arslantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması halinde 2022 yılının Arslantepe Yılı ilan edilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nezdinde ön görüşmeler yapılmıştı.

Ebubekir Atilla