Malatya
Giriş Tarihi : 08-06-2012 15:24   Güncelleme : 08-06-2012 15:24

Komisyon eglence yerlerini belirleyecek

Il Genel Meclisi toplantisinda umuma açik istirahat ve eglence yerlerinin belirlenmesi için ARGE komisyonu çalisma yapacak.

Komisyon eglence yerlerini belirleyecek
  Malatya Il Genel Meclisi Haziran ayi oturumlarini tamamladi.  Il Genel Meclisi toplanti salonunda Il Genel Meclisi Baskani Naci Savata baskanliginda gerçeklestirilen toplantida gündemdeki maddeler görüsüldü. “Umuma açik istirahat ve eglence yerlerinin belirlenmesi” konusunda yapilan açiklamada, “Içkili yer bölgesinin tespiti Madde 29- Içkili yer bölgesi, mülki idare emrinin genel güvenlik ve asayis durumu hakkindaki görüsü dogrultusunda belediye sinirlari ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sinirlar disinda il genel meclis tarafindan tespit edilir. Içkili yer bölgesi haricinde içkili yer açilmaz. Madde 30: Içkili yer bölgesi olarak tespit edilemeyecek yerleri, Karar ve Krokinin hazirlanmasi Madde 31- Tespit edilen Içkili yer bölgesi, belediye sinirlari ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sinirlar disinda il genel meclisi tarafindan karar seklinde tutanaga geçirilir ve karara adres bilgilerinin bulundugu tasdiklenmis ölçekli kroki eklenir. Il Genel Meclisi Baskanligi marifetiyle olusturulacak içkili yerler tespit komisyonu tarafindan, içkili yerleri yeniden tespitinin yapilmasi” raporu görüsüldü. Raporun detayli olarak incelenmesi amaciyla konu oy birligiyle AR-GE Komisyonu’na havale edildi.

Tavuk ve hindi üreticilerine destek var

Öte yandan, Tarimsal ve Kirsal Kalkinmayi Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya Il Koordinatörü Mehmet Dere, Malatya Il Genel Meclisi Salonu'nda meclis üyelerine 6'nci Çagri Dönemi hibe basvurularinin baslamasiyla ilgili brifing verdi. Dere, hibe basvurularinin 18 Haziran - 9 Temmuz tarihleri arasinda yapilacagini kaydederek, “Desteklenen sektörler; Süt üretimidir. Hem küçük hem de büyükbas hayvanlar yönünden destekleme yapilmaktadir. Büyükbas hayvanda 10 ile 100 kapasiteye destek veriliyor. Ahir yapimi ve bir ahir için gerekli makine destegi saglaniyor. Destek oranimiz yüzde 65’e kadar çikabiliyor. Tavuk ve hindi üreticiligine destegimiz var. Kirmizi ete maalesef Malatya’da destek yok. Yine üretimle ilgili kültür balikçiligina destegimiz var. Kültür balikçiligin gelistirilmesi ve üretilmesi noktasinda destekte bulunuyoruz. Kültür balikçiligina yüzde 50 destegimiz var. Bir diger konumuzda tam olarak netlesmese de, aricilikla ilgili destekleme. Avrupa Birligi’nden bununla ilgili gelecek olan raporu bekliyoruz. Rapordan sonra resmi olarak proje kabulüne baslayacagiz. Islemeyle ilgili süt islemeciligine destegimiz bulunuyor. Bu sektöre de yüzde 50 destegimiz var. Son olarak da su ürünleri isleme tesislerin kurumuna destegimiz var” dedi.