Malatya
Giriş Tarihi : 30-12-2021 17:25   Güncelleme : 30-12-2021 17:31

Kolköy Mahallesi Güneş Paneli İstiyor

250 haneli Akçadağ sınırları içerisinde bulunan Kolköy mahallesinin sorunlarını dile getirip çözüm noktasında yetkililere seslenen Muhtar Veysel Özkan “Şu anda vatandaş elektrik parasını ödeyemiyor bu yüzden herkes kendi elektriğini üretsin diye güneş paneli talebimiz hizmete kazandırılsın istiyoruz.  Bölgemizdeki boş alanlar değerlendirilsin bu kapsamda daha fazla alıç dikilsin ve işlenme konusunda da destek sağlansın ki bir yandan da gelir elde edilsin hem mahallemizde hem de ilimizde”  dedi

Kolköy Mahallesi Güneş Paneli İstiyor

Akçadağ sınırları içerisinde bulunan Kolköy mahallesi için Muhtar Veysel Özkan önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle mahallenin genel özelliklerinden bahseden Özkan, “3 dönemdir mahallemizde muhtarlık yapıyorum. Mahallemizde yaklaşık 250 hane var. Kol köyü mahallesi kendi içinde de 3 mahalleden oluşuyor. Mahallemizin birçok özelliği var ama en önemli özelliği ise gelenek ve göreneklerine bağlı olmasıdır. Komşuluk ilişkilerimiz çok iyi. Köyümüz kısmı de olsa orman köyü. Çevremizde yoğun miktarda alıç ağaçları var. Bunları da zaman zaman değerlendiriyoruz. Burada toplanan alıçlar dediğim gibi başta İstanbul olmak üzere birçok ile götürülüyor. Yüksek fiyatlarla da alıcı buluyor. Son zamanlarda Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan alıç aşılama çalışmalarıyla da bu değer daha da fazla arttı. Önemli bir gelir kaynağı olmaya başladı. Diğer yandan geleneksel değerlerimizden olan Akçadağ kömbemiz var. Özel bir usul ile yapılan kömbemiz de değer görüyor. Yine yöresel lezzet bakımından Akçadağ Etli Pilavımız var. Pişirilme şekliyle, lezzetiyle ön plana çıkan bir yemeğimiz.” ifadelerine yer verdi.   

“BÖLGEDEKİ BOŞ ALANLAR DEĞERLENSİN”

Mahallenin sorunlarından da bahseden Özkan şunları aktardı: “Tabi ki mahallemizin ufak tefek sıkıntılar var. Mesela cenaze yemeklerimiz çok sıkıntılı. Biz bu âdeti kaldırmak istiyoruz. Çünkü cenaze sahibi daha cenazeyi kaldırmadan gelen misafirlere yemek verme telaşına düşüyor. Vatandaş cenaze yemeği telaşına mı düşsün yoksa cenazesinin kaydına mı düşsün, bunun üstüne de maddi açıdan bu adeti yerine getiren de var yerine getiremeyen de. Bu konuda bir duyarlılık oluşması lazım.   Bölgemizde, Çobanuşağı , Kasımuşağı,  Levent, Büyükköy,  Esenbey,  Şendere, Doğantepe bizim bu bölgede 20 pare köyü var. Köylülerimiz geçimlerini genellikle kayısıcılıktan sağlıyor. Eğer o yıl don olursa sıkıntı çekiyor. Köylerimiz Orköy kapsamında. Ormandan faydalanıyoruz. Geçen yıl Orköy destekli 30 inek aldık. İhtiyaç sahiplerine 2’şer tane dağıttık.  Vatandaş 2 inek ile zaten evini geçindiriyor yani sütünü,  yağını, yoğurdunu satıyor. Yine Örköy’e herkes kendi elektriğini üretsin diye güneş paneli talebimiz oldu. Bu olursa köyümüze güzel bir hizmet kazandırılmış olur. Şu anda vatandaş elektrik parasını ödeyemiyor. 2 ayda bir 400 lira 500 lira para geliyor. İnşallah proje hayata geçerse bu konuda da insanlarımız rahatlar.  Diğer yandan çevremizde Orman İşletme Müdürlüğünün bir alıç aşılama çalışması var. Kaliteli alıçlar almaya başladık. Alıç çiçeği, yaprağı ve meyvesi kalbe çok iyi geliyor. Bölgemizdeki boş alanlara daha fazla alıç dikilse, mevcutlar da aşılansa, çevresi düzenlenirse daha da güzel olur. Bir de işlenme konusunda destek sağlansa, örneğin yaş alıç değerlendirilmesi, alıç sirkesi, marmelatı yapılsa hem bölgedeki boş alanlar değerlenir. Hem de köylüye önemli bir gelir kapısı olur. Hatta bölgeye mevsiminde bir alıç pazarı da kurulabilir. Böylelikle gelir elde edilsin hem mahallemizde hem de ilimizde. Levent bölgesi gerçekten çok önemli bir bölge. Bu bölgede 25 pare köyümüz var. Yol konusunda sıkıntımız var. Mesela bu sene yazın köyümüze bir greyder gelmedi. Yılda 1-2 kere greyder gelse bu bölgelere en azından vatandaşın sıkıntılarını gideririz.”

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit- Özel Haber