Sağlık
Giriş Tarihi : 24-11-2015 11:52   Güncelleme : 24-11-2015 11:52

Kolay Sindirim için Kayisi Suyu

Kayisi ve kayisi suyu içeriginde bulunan vitamin ve mineraller sindirim sistemini düzene soktugunu söyleyen uzmanlar, mevsim degisiklikleri ile degisen beslenme düzeninin sindirim bozukluklarina yol açtigini söylüyor. Uzmanlar sindirimi düzenlemek için günde bir bardak kayisi suyu içilmesini öneriyor

Kolay Sindirim için Kayisi Suyu

 

Mevsime bagli olarak degisen beslenme düzeni halk arasinda kabizlik olarak bilinen sindirim sistemi rahatsizliklarini artiriyor. Uzmanlar sindirim sisteminde olusan sikintilari gidermek için her gün bir bardak kayisi suyu içilmesini öneriyor.

 

 

HER SABAH BIR BARDAK

 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, mevsim degisiklikleriyle mevcut yeme düzeninin degistigine ve bununla birlikte hazimsizlik ve kabizlik sorunlarinin arttigina dikkat çekiyor. Sindirim sisteminde olusan sikintilarin giderilmesi için bol sivi tüketilmesini öneren Prof. Inanç, “Mevsimsel degisikler, düzensiz beslenme aliskanliklari sindirim sistemini oldukça zorlar. Bu zorlama da önemli sikintilara neden olur. Bunlarin en belirgini halk arasinda kabizlik olarak bilinen rahatsizliktir. Kayisi bagirsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkili olan bir çesit posa olan selüloz ve pektin içermektedir. Bu nedenle kabizligin giderilmesi için her gün bir bardak kayisi suyu içilmesi yararli olmaktadir” dedi.

 

 

BAGISIKLIK SISTEMINI GÜÇLENDIRIYOR

 

Bir bardak kayisi suyu ile vücudun günlük ihtiyaç duydugu A vitamininin yaklasik yarisinin karsilandigini ifade eden Inanç, kayisi ve kayisi suyunun içerdigi A vitamininin yani sira C vitamini ile de bagisiklik sistemini güçlendirdigine dikkat çekiyor.