Malatya
Giriş Tarihi : 22-11-2017 16:48   Güncelleme : 22-11-2017 16:48

Köklü Degisiklige Giden MHP Kararli “Daha Aktif Olacagiz”

“Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Türkiye’nin teminatidir, sigortasidir.” diyen MHP Yesilyurt Ilçe Baskani Mehmet Ali Kaya seçimlerden sonra izlenen yol haritasini gazetemize açikladi. Yönetimde köklü degisiklige gidildigine dikkat çeken Kaya, “Ekibimizi biraz daha gençlestirdik. Yesilyurt’ta 83 mahallenin mahalle baskanlarini güncelliyoruz. Mahalle baskanlarini tamamladiktan sonra daha aktif olacagiz.” dedi

Köklü Degisiklige Giden MHP Kararli “Daha Aktif Olacagiz”

>>Hanife Sari’ nin Röportaji

“Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Türkiye’nin teminatidir, sigortasidir.” diyen MHP Yesilyurt Ilçe Baskani Mehmet Ali Kaya seçimlerden sonra izlenen yol haritasini gazetemize açikladi. Yönetimde köklü degisiklige gidildigine dikkat çeken Kaya, “Ekibimizi biraz daha gençlestirdik. Yesilyurt’ta 83 mahallenin mahalle baskanlarini güncelliyoruz. Mahalle baskanlarini tamamladiktan sonra daha aktif olacagiz.” dedi

Il baskanligi seçimlerinde siz de adaydiniz ancak seçim günü bu adayliktan geri çekilmistiniz bu süreç ile ilgili neler söylenebilir? 

Ben zaten 300 bin nüfuslu bir ilçe olan Yesilyurt’un ilçe baskaniyim. Ilçe baskanligindayken o zamanki mevcut il baskanimin çalismalarindan ben de sikâyetçiydim.  Aday olmayi düsündüm kisa bir süre içerisinde adayligimi açikladim bir gün sonra da tekrar çekildim.  Nedeni de suydu; Milliyetçi Hareket Partisi iktidara dogru yürüyor, bu vesileyle kutuplasmaktan, karsi karsi karsiya gelmekten çekindim.  Bir mevcut il baskanimiz vardi arkadasimizda aday olmustu bu vesileyle iki kisi arasinda güzel bir yaris olsun diye adayliktan geri çekildim.  Ilçeme döndüm ve görevimin basindayim.  Yani aday olmam geri çekilmem tam anlamiyla sadece bana ait bir düsünceydi.  Birlik ve beraberligi saglamak amaciyla geri çekildim.  

Geçtigimiz aylarda da güven tazelemistiniz bundan sonra geçmis baskanlik döneminden farkli olarak bu yil bizi nasil bir Yesilyurt ilçe baskanligi bekliyor?

Partide 7 yilimi doldurdum. Yesilyurt ilçe baskanligini aldim.  Geçtigimiz iki ay önce güven tazeledik. Ekibimizi biraz daha gençlestirdik.  Öncesinde genelde emekliler ile birlikte çalisiyorduk ve biraz topal kaliyordu bu siralar ise ekibi biraz daha gençlestirdik.  Çalismalarimiza basladik, geçtigimiz günlerde il kongremiz yapildi genç bir arkadasimiz il baskani oldu.  Bu vesileyle Yesilyurt’ta 83 mahallenin mahalle baskanlarini güncelliyoruz.  Yani bunlarin içerisinde çalisamayacak, kosturamayacak, gelemeyecek arkadaslarin yerine çalisabilecek, öz veriyle kosturabilecek arkadaslarimizi aliyoruz. Bu nedenle de zaten bu yaklasik 2 ay zaman diliminde de çalismalarimiza araliksiz devam ediyoruz. Mahalle baskanlarini tamamladiktan sonra bir toplanti yapacagiz ve daha aktif olacagiz. Bu çalismalarimiza devam edecegiz. Çünkü mahalle baskanlari teskilatlarin bel kemigidir.  18 Mart 2018’ de Milliyetçi Hareket Partisi’nin olagan kongresi var. Hemen akabinde seçimler gelecek. Hükümet bunu erkene alir mi almaz mi onu zaman gösterecek ama biz yarin seçim olacakmis gibi çalismalarimiza Yesilyurt’a bagli mahallelerimizde devam ediyoruz ve bu daha da artacak.

MHP uzun bir süredir halktan kopuk bir siyaset yürütüyordu bundan sonra halk ve MHP iliskisi ne yönde olacak, bu noktada halkin parti baskanina olan güveni için neler söylenebilir?

Ben Yesilyurt ilçe baskani olarak mesaiye 9’ da basliyorum, aksamda 7’ de birakiyorum. Biz burada olmazsak bile bu saatlerde gelen halka, vatandasa yardimci olmaya çalisan birileri muhakkak olur.   Bundan önceki baskanimiz da çok degerli bir insandi ancak kendisi doktor oldugu için patiye gelebilme imkâni yoktu sikâyetlerimizden ondandi zaten. Il baskanimizla görüsmek isteyen vatandasimiz maalesef görüsemiyordu.  Ama simdiki il baskanimiz görevinin basindadir kapimiz her daim açiktir.  Bunun yaninda biz vatandaslarin ayagina gidecegiz mahalle mahalle ziyaretlerimiz olacak. Toplantilar mevlitler vs.olacak, elini sikmadigimiz kardesimiz kalmayacak ve onlarin sorunlarini yerinde çözüme kavusturmaya çalisacagiz. 15 Temmuz’dan sonra AKP’ ye diger partilere oy veren kardeslerimizin tamami Milliyetçi Hareket Partisinin liderini takdir etmistir. Suan partimizde olan büyük bir teveccüh var biz bunlara çalisirsak, insanlara gidersek eminin ki Milliyetçi Hareket Partisi Malatya’da da daha çok basarili olacaktir.   Birden fazla vekiller belediyeler alacagimiza yürekten inaniyorum.  

Seçimler ile ilgili ne gibi çalismalariniz söz konusu?

Yönetimler asagi yukari tamamlandi. Çalismalarimiza baslayacagiz, önümüzdeki seçimler için. Merkezde ve ilçemizde teskilatimizla istisare edip elinde belgesiyle gelen insani belediye baskan adayi gösterecegiz.   Gösterecegimiz insan siradan biri olmayacak, güzel projeleri olacak. Bu tür insanlarimiz bizde mevcut ancak henüz erken oldugu için bu konudaki çalismalarimizi siklastiramiyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye’nin teminatidir, sigortasidir. Bunu herkes biliyor ancak o y vermez saygi duyar.  Çizgisini bozmayan Türkiye Cumhuriyeti tarihinde tek parti Milliyetçi Hareket Partisidir ve onun Genel Baskani Devlet Bahçelidir. Bu konuda çok titiz. Biz merkezde ve ilçelerimizde halki memnun edecek insanlari seçecegiz.  Bizim kenar mahallelerimiz Tas Tepe, Yesiltepe, Melek Baba, Çarmuzu, Kil Tepe vs. Fahri Kayahan’in aldigi hizmeti bu mahallelerimiz aliyor mu? Sonuç olarak almiyor,  devlet vatandasina esit muamele yapmalidir.  Garibini gözetmek zorundadir, her anlamda.   Çünkü oyu o zengin olan bölgelerden degil biraz önce saydigim yerlerden aliyor. Sosyal devlet olan devlet garibin hakkini da gözetmeli. Biz öncelikle Malatya’mizdaki insanlarimizin yerine ve yöresine göre hizmet götürebilecek adaylar çikaracagiz insallah.   Sokaklarimizin hali içler acisi, çukurlar var, Malatya’nin trafigi var, neredeyse herkesin evinin önüne parkmetre konulacak. Bu yapilacagina katli otoparklar yapilsin vatandas da faydalansin. Malatya’yi her gelen sunu yapacagiz, bunu yapacagiz diyerek Malatya’yi öyle bir hale getirdiler ki… Ama Milliyetçi Hareket Partisinin belediye baskanligi döneminde memleketimizin her insani huzur ve rahat içerisinde hayatina devam edecektir. 

Iyi parti ile ilgili neler düsünüyorsunuz bu var olan oy potansiyelini olumsuz etkiler mi?

Malatya’da Iyi Parti’ ye giden birçok arkadasimiz, genel baskanimizi elestiren birçok arkadasimiz geri partiye dönüyor.  Iyi Parti bir proje partisidir. Malatya’da Iyi Parti ile birlikte oy kaybi yasanacagini düsünmüyorum ve daha da güçlenecegimizi düsünüyorum, çünkü ülkücüler idealisttir.  Ülkücüler asure çorbasi gibi olan partilerde barinamaz Iyi Partinin içerisinde BDP, CHP, ANAP vs. var.  Bizim insanimizin yeri Milliyetçi Hareket Partisidir.  Siyaset yarisinda da ancak bu partide yarisirlar.  Zaten birçoklari da geri dönüs yapiyor. Iyi parti is adamlarinin partisidir garibanlarla isi yok onlarin onlar ülkeyi bölüp parçalamak için buradalar, bir nevi de FETÖ’ nün uzantisidir onlar. Projede Amerika’da üretiliyor ve buraya gönderiliyor.

MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli’nin ‘barajin yüzde 10’ un altina düsürülmesi’ ile ilgili söylemini ve ‘AK Parti ile yan yana yürüyecegiz’ söylemini degerlendirirseniz neler söylersiniz?

Milliyetçi Hareket Partisinin baraj sorunu yoktur.  MHP’nin birçok anketlerde yüzde 16, 7- yüzde 20’ lerde oyu görülüyor, anket sirketlerinin yapmis oldugu verilere göre.  Iyi Parti denilen partinin de yüzde 1 oyu görülüyor.  Onun için genel baskanimiz dogruyu söyledi ama birileri onu sulandirmaya çalisti.  Genel baskanimizin ‘AKP ile yan yana yürüyecegiz’ diye bir söylemi vardi ‘Önce ülkem sonra partim ve ben’ bu genel baskanimizin görüsü ve sonuna kadar da öyle devam edecektir.  Suriye, Irak bize geldi bu devlet yikilirsa biz kime gidecegiz, hangi ülkeye gidecegiz?  Bizim gidecek yerimiz yok. Bu gün bu hükümet devlet beyin çizgisine gelmistir.  O zaman ‘Terörle müzakere degil mücadele edilir’ demisti genel baskanimiz bu gün AK Parti bizim çizgimize gelmistir ve dogru yoldayiz genel baskanimizin deyimi ile de yaptigi her iyi konuda AK Parti ile omuz omuza devam edecegiz.    

MHP Yesilyurt Ilçe Baskani olarak siz kayisi ile ilgili neler düsünüyorsunuz?

Özellikle ekonomide kayisi Malatya’nin bel kemigidir. Ben kendimde bir çiftçiyim ve suan da biz de kayisilari kesiyoruz.  Kayisi Malatya’nin kanayan bir yarasidir.  15 yildir bunlar bu ülkeyi idare ediyor kayisi ile ilgili hiç bir kurum çözüme gitmiyor.  Bu konuda birçok milletvekili verdik AK Partiye ancak ne hikmetse çözüme dair bir sey yok.  Sanayi Bakanimizin da Malatyali olmasina ragmen kayisi üzerinde durmadilar ve çiftçiyi ötelediler.  Mazot parasi, ilaç parasi, isçi parasi var. Ve baktigimizda Malatya’nin her yerinde kayisiyi kesiyorlar hatirlarsaniz findik için Karadeniz’de halk sokaklara döküldü, findiklara benzin döküp yaktilar hakkini aradilar ve aldilar. Ama maalesef kayisi için hiç bir çiftçi kolunu kipirdatmadi, biz çiftçilerimize zaman zaman siz olursaniz biz basin açiklamasi yapariz dedigimizde çiftçilerimiz maalesef riziklarini hiçe saydilar bu bir gerçek.  Bu konuda çiftçilerimiz duyarsiz, hükümette kökten duyarsiz. Dünyada en kaliteli kayisi Malatya kayisisi, dünya ihracatinda kalite yönünden birinci sirada. Ancak bizim bir soguk hava depomuz yok özel hariç devlet ait bir isletmemiz yok. Bunun için kayisinin üzerinde durmuyorlar, merkez vurdumduymaz, çiftçi getiriyor esnafa satiyor esnaf da ona 1-2 ton su döküyor ve  2 liraya aliyor. Vatandasin 8 liraya satamadigi kayisi markette 25 lira.   Ama o çiftçi ilaci, suyu, emegi ,dolusu her seferinde disini sikiyor ve  disinde dis kalmadi. Ancak satarken de kayisi maalesef para etmiyor. Bu milletin basina geçince kayisi üzerinde duracagiz. Genel baskanimiz bile kayisiya degindi ancak ne hikmetse rakamlarla oynuyorlar kayisi kesim noktasinda. Neden bu agaçlar kesiliyor demiyorlar. Malatya’da eskiden çiftçi denildigi zaman akla köylüler gelirdi ancak simdi öyle degil çiftçi denildiginde baska isimler geliyor. Yani çiftçiyi bitirdiler verilen kredi desteklerini de holdinglere veriyorlar aga babalarina veriyorlar. Eti bu gün ithal getiriyoruz, samani ithal getiriyoruz. Türkiye dünyanin en iyi iklimine sahip bir ülke, 4 mevsim yasiyoruz ancak bunlari disaridan temin ediyoruz.  Bunlara dur demek lazim.

 Son olarak halkin sizden sizin halktan beklentileriniz neler parti adina?

Halkin bizden beklentilerine Milliyetçi Hareket Partisi cevap verecektir. Biz halkimizin her zaman yaninda olacagiz.  Geçmisten bu güne kadar liderimizden aldigimiz emirler dogrultusunda kararli ve dürüst davranacagiz. Halkimizi yaniltmayacagiz.  Bos vaatlerle halkimizi aldatmayacagiz. Bu güne kadar yapmadik bundan sonrada yapmayacagiz.  Bizim halkimizdan beklentimiz sudur; Hemserilerimiz elini vicdanina koysunlar 15 Temmuz’dan bu güne kadar sayin genel baskanimizin Milliyetçi Hareket Partisi’nin kadrolarinin ülke, vatan, bayrak ve Cumhuriyet için elini degil basini tasin altin koydugunu görsünler.  AK Partinin 15 yillik iktidari döneminde söyle bir terazi yapsinlar ve söylemleri degerlendirsinler.  Dün bizim genel baskanimiz ne söylüyorsa bu gün de ayni seyi söylüyoruz. Genel baskanimiz 15 Temmuz’da Ülkeyi girmis oldugu kaostan kurtarmak için terör ile ilgili konularda devlete tam destek vermistir.  Yani oy kaybederim düsüncesini bir kenara koyarak ülkemizi, bayragimizi, Cumhuriyetimizi, ezanimizi, dinimizi kaybetmeyelim diye elini tasin altina koymustur. Bizde bundan sonraki çalislarimizdan liderimizin emirleri dogrultusunda çalismalarimiza devam edecegiz. Insallah teskilatlarimizda yenilendi bundan önce yaklasik Milliyetçi Hareket Partisi bir yildir il baskanligi sikintisi çekti.  Simdi de genç ve dinamik bir il baskanimiz baskan oldu bizde onunla beraber omuz omuza çalisip bayragimizi ileriye dogru götürecegiz.