Sağlık
Giriş Tarihi : 24-06-2021 16:44   Güncelleme : 24-06-2021 16:44

Kök Hücre Bağışları Alarm Veriyor!

​​​​​​​Dünyanın sayılı kök hücre bankaları arasında yer alan TÜRKÖK’ün yaklaşık 715 bin bağışçısı bulunuyor. Bu sayıyı artırmak nakil bekleyen hastaların hayata tutunması için büyük önem taşıyor. Bağışçı sayısının günden güne azaldığını söyleyen Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Alparslan Aksoy, "Pandemide nakiller devam etti. Biz de bağış kabul etmeye devam ediyoruz.  18 50 yaş arası sağlıklı her bireyi, Kızılay çadırı gördüğü her yere kök hücre bağışçısı olmak için beş dakikalarını ayırarak bağışçı olmaları için davet ediyoruz" dedi

Kök Hücre Bağışları Alarm Veriyor!

Kök hücre nakliyle hayata tutunanların hikayesi haber bültenlerinde veya sosyal medyada giderek daha fazla karşımıza çıkıyor. Sonu mutlu biten her hikaye, nakil bekleyen başka hastaları yaşama bağlıyor.  Kök hücre bağışının kan bağışından farklı olmadığını dile getiren TÜRKÖK Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Alparslan Aksoy, "Biz bağış kabul etmeye devam ettik. Nakiller devam etti.  Bu süreç başladığında 750 bin civarında tür kök kemik iliği bağışçımız bulunmaktaydı. Yine bu süreçte eşleşen bağışçılardan nakiller devam etti.  Bölgede ise sadece Malatya'da toplama işlemi yapılmakta. Kök hücre Araştırma Hastanesinde toplanıp,  hastaların bulunduğu il veya merkeze sevkiyatı yapılmakta.  Bölgede 15 il'e bakıyorum.  Aslında biz halka ulaştığımızda halk bağışçı olmak istiyor.  Biz bağışın detaylarını anlatırsak, iki çeşit kök hücre toplama yöntemi var. Biri kemik iliği yöntemi diğeri perperik yöntem.  Bugüne kadar tür kökte iki bine kadar nakil yapıldı.  Bunların neredeyse yüzde 90'ı perperik yöntem, yani kan verir gibi iki koldan bir cihaza bağlanıyor bir koldan kan ve kök hücre toplanıyor, diğer koldan bağışçıya geri kan veriliyor, işlem kısa süre ve acısız. Kemik iliği bağışçılar, daha az talep etmekte. Bu seçeneği sunuyoruz.  Kemik içindeki ameliyat şartlarında, yarım saatlik, maksimum bir saatlik bir operasyonla, kalça kemiğinden kemik iliği toplanıyor ve hastaya nakil ediliyor. Lösemi hastalarında daha çok kullanılıyor. Tanı konulduktan sonra hastanın şifresi çalışılıyor, daha sonra Türkiye'nin bir veri bankası var. Doktor oradan sisteme giriyor, eşleşen bağışçı var mı yok mu? görüyor. Eğer eşleşen bir bağışçı varsa Sağlık Bakanlığı, bunu Kızılay'a bildiriyor, arkadaşlarımız tekrar görüşüp, numune alıyor ve kemik iliği nakli yapılıyor" sözlerini kullandı.

Kök Hücre bağışı için Kızılay Kan Bağış noktalarına gidilebileceğini hatırlatan Aksoy,” 18 50 yaş arasında kronik bir rahatsızlığı olmayan, kanser tanısı almamış, bulaşı hastalığı olmaya kişiler Kızılay'ın olduğu her yerde gelip formu dolduruyorlar, kendilerinden kan örneği alıyoruz.  Herhangi bir bulaşıcı rahatsızlığı yoksa bakanlığa gönderiyoruz, maksimum bir hafta on gün içerisinde sisteme kaydoluyor, bir hastayla eşleşiyor mu diye taramaya girmekte.  Kan bağışına gelen kişiden ekstradan kanda alınmıyor.  Eşleştikten sonra belli bir süreç geçmekte, onda da şanslıyız ilimizdeki Turgut Özal Araştırma Hastanesi'nde yapılmak, başka bir ile, hastaneye gitmesine gerek olmamakta. Bağışçılarımız önce komple bir sağlık taramasından geçiyor.  Bir nevi hastalığı varsa da öğreniyor. Bağışçıda herhangi bir risk bulunmamaktaysa toplama işlemine geçiliyor. Kök hücre bağışı da kan verme işlemi gibi. Kök hücre bağışının kan bağışından farkı yok. Malatya'da kan bağışı toplama merkezimiz bulunmakta.  18 50 yaş arası sağlıklı her birey, Kızılay çadırı gördüğü her yere kök hücre bağışçısı olmak için beş dakikalarını ayırarak bağışçı olmaları için davet ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla