Genel
Giriş Tarihi : 06-09-2021 12:59   Güncelleme : 06-09-2021 16:13

Koç Katımı Şenliği Yapıldı

Akçadağ’ın Kozluca Mahallesine Kozluca Yaylasında koç katımı şenlikleri düzenlendi. Yaklaşık 40 yıldır düzenlenen şenliklere çok sayıda vatandaş katılarak gönüllerince eğlendi.

Koç Katımı Şenliği Yapıldı

Kozluca Yaylasında düzenlenen koç katımı şenliği kurban kesimi ile yapılan duanın ardından yapıldı. Katılan misafirlere yemek ikramının ardından sürüye koç salımı yapıldı. Koyun sürüsünün alana bırakılmasının ardından geleneksel olarak kınalanan ve süslenen koçlar da alkışlar ve dualarla sürünün ile bir araya geldi. Koç salımının ardından bir konuşma yapan Kozluca Mahalle Muhtarı Vedat Akgün, günüm anlam ve önemi ile yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı. “Yaklaşık 40 yıldır yapılan şenlik son 2 yıldır pandemi nedeniyle yapılmıyordu. Bu yıl korona tedbirlerine de dikkat edilerek yapılan şenlik, sarıçiçek yaylasında yapıldı. Bu birlik ve beraberliğimizin pekişmesine de neden oldu. İnsanlarımız burada bir araya gelme fırsatı buldu.  Şenliğimize gerek yurt içinden, gerek yurtdışından hemşerilerimiz ile komşu köylerimiz, STK temsilcileri büyük ilgi gösteriyorlar. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı pekiştiriyoruz. Şenliğimize gerek ilimizden, gerek yurt içinden Gerek se de yurtdışından katılan tüm dostlarımıza Belediye Başkanımıza, STK temsilcilerimize teşekkür ediyoruz. Bu tür şenliklerin bölgemize de örnek olmasını bekliyoruz.

Şenliğe Katılan Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın ise yaptığı konuşmada bu tür şenliklerin bölge insanını birlik ve beraberlik içerisinde bir araya toplanmalarına vesile olduğunu hatırlatarak; “Öncelikle bu şenliğin düzenlenmesinde büyük gayret gösteren Kozluca Mahalle Muhtarı Vedat Akgün, ve yönetimine teşekkür ediyorum. Diğer yaylalarımızda olduğu gibi bu yaylamızda da bazı sorunlar var. Yetiştiricilerimiz, bir yıllık emeklerinin karşılığını bu dağlardan alıyorlar. Bunun için de bu alanlara yol, su, barınak gibi alanların daha yaşanabilir bir hale getirilmesi gerekiyor. Yerel yöneticilerimizin de bu konuda desteklerini esirgememeleri gerekiyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ve yemek ikramının ardından düzenlenen Müzik ve eğlence programında katılımcılar gönüllerince eğlendiler.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz