Siyaset
Giriş Tarihi : 13-07-2015 17:14   Güncelleme : 13-07-2015 17:14

Koalisyonla ilgili Konusulanlar

Basbakan Ahmet Davutoglu, CHP Liderli Kemal Kiliçdaroglu ile koalisyon sürecindeki ilk görüsmenin son derece samimi ve dostane geçtigini belirterek “Bunlar bir müzakere öncesinde taraflarin birbirlerini dogru anlamasini saglayacak bir ön görüsmedir. Hükümet ortakligi durumu varsa ondan sonra müzakere baslayacak.” dedi

Koalisyonla ilgili Konusulanlar
 


Basbakan Ahmet Davutoglu ile CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu yaklasik 1 saat 40 dakika görüstü.

Seçim gecesindeki balkon konusmasina deyinen Basbakan Davutoglu "7 Haziran gecesi yaptigimiz balkon konusmasinda milli iradeye saygiyi tartismayiz, çikan tabloyu dogru okuyacagiz, Türkiye’yi hükümetsiz birakmamak için elimizden geleni yapacagiz, kimse kriz beklemesin dedik" dedi.

CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu ile koalisyon turunun ardindan konusan Basbakan güven ortaminin önemini vurgulayarak, "Bütün partilerimize iletilmek üzere bir usul konusunu tespit ettik. Bugün ilk Kiliçdaroglu'na görüslerimizi sunduk daha sonra MHP ve HDP'ye sunulacak. Ilk turda güven ortaminin saglanmasini hedefliyoruz. Çikarlarimizi ülke çikarlarinin önüne geçirmemeliyiz.Güçlü ve saglam bir hükümetin kurulmasi gerektigini ifade ettim." ifadelerini kullandi.

Basbakan Ahmet Davutoglu bir an önce hükümetin kurulmasi gerektigini belirterek "Sayin Kiliçdaroglu ile ekibine onlarin zikrettigi 14 ilke, bizim belirttigimiz 9 ilke, hayata geçirecegimiz 10 madde, detaya girmeden görüslerimizi ilettik. Bir an önce güçlü bir hükümetin görüsmesini arzu ettigimizi ifade ettik. Ayni sekilde karsilikli güven esasina vurgu yaptilar. Niyet ve karsilikli anlayis içinde görüsmelerin devam etmesi kararina vardik. Nihai bir görüsme degil, bu ilk temastir.Ikinci tura kadar bu temaslar devam edecek. Ayni hususu ayni sekilde Bahçeli'ye sunacagim." seklinde konustu.

Siyasilere büyük görev düstügünü açiklayan Basbakan "Küresel ve bölgesel alanda siyasilere düsen görev ülkemizin ufkunu acacak bir hükümetin çikmasini temenni ediyoruz" açiklamalarinda bulundu.

Görüsmenin samimi ve dostane geçtigini belirten Ahmet Davutoglu "Sayin Kiliçdaroglu ve ekibine sicak ve samimi karsilamasindan dolayi tekrar tesekkür ediyorum.Kemal Kiliçdaroglu ile basbasa görüsme gerçeklesmedi.CHP ile görüsmemizde, Cumhurbaskani makami konusu ele alinmadi. Beni görevlendiren makamin mesruiyetini tartismam. CHP ve MHP'ye mesafemiz aynidir. Her iki partiye de esit uzakliktayiz. MHP görüsmesi iki partiye mesafemizi netlestirir" dedi.

Basbakan Ahmet Davutoglu teör olaylarina da deginerek, "Birçok ilimizde terör ve siddet olaylari devam etti. Türkiye'yi terör ve siddet sarmalina sokmak isteyenlerin varligi asikar. Ateskes bizim kullandigimiz bir tabir degil. Silahli gruplarin ülkeyi terk etmesini bekledik. HDP'yle görüsmede de ifade edecigim. Herkes terörle, siddetle arasina mesafe koymalidir. Tehdit ve siddete izin verilmeyecektir.Her yerde yol ve baraj yapilir, tehditten geri adim atilmaz.Halkimizin demokratik haklari konusunda geri adim atmayacagiz.Kamu düzeninin tesisi için her türlü tedbiri alacagiz." ifadelerine yer verdi.