Türkiye
Giriş Tarihi : 10-07-2015 17:12   Güncelleme : 10-07-2015 17:12

Koalisyon Için Takvimi Açikladi

Basbakan Ahmet Davutoglu, hükümet kurma görüsmeleri kapsaminda CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu ile Pazartesi günü bir araya gelecek

Koalisyon Için Takvimi AçikladiBasbakan Ahmet Davutoglu, koalisyon görüsmeleri kapsaminda pazartesi CHP, sali MHP, çarsamba günü ise HDP ile görüsmeler yapacaklarini söyledi. Yogunlugu CHP ve MHP’ye vereceklerini belirten Davutoglu, “Ben bu konuda sogukkanli ve sagduyulu bir yaklasim belirlenilmesi halinde çok saglam yapili bir koalisyon olusabilecegine inancimi hala muhafaza ediyorum” dedi.

Basbakan Davutoglu, Srebrenitsa Soykirimi Anma Töreni’ne katilmak üzere Bosna-Hersek’e gitti. Hareketinden önce Atatürk Havalimani’nda basin açiklamasi yapan Davutoglu, gazetecilerin sorularini yanitladi. Bir basin mensubu Davutoglu’na Kiliçdaroglu’nun atamalarla ilgili açiklamalarini sordu. Davutoglu, mesru bir hükümet etmenin belli kurallari oldugunu ifade ederek, “Hükümet etmeye basladiginiz andan itibaren ülkenin sorumlulugu sizin ve bürokrasinin üzerindedir. Hükümet olusum sürecinde isler durmaz, bürokrasi durmaz, çalismaya devam eder. Ben sunu açik yüreklilikle Kiliçdaroglu ve kamuoyuna ifade ediyorum; gerekli olmayan hiçbir atama yapilmamistir.

Bir anlamda zamandan kazanmak için gerekli olmadikça yapilmis bir atamaya tek örnek gösterilemez. Kimse bu atamalar üzerinden veya hükümet etme misyonu üzerinden bir tartisma baslatmamalidir. Eger yanlis bir atama oldugu iddia ediliyorsa, insallah hükümet ortakligi kurulduktan sonra ele alinir, konusulur. Ama biz hükümet ederken Türkiye Cumhuriyeti’ni bir an bile sahipsiz birakmayiz. Biz hükümet ederken alinmasi gereken kararlar bakimindan bir an bile tereddüt etmeyiz. Elimizden geldigi kadar hükümeti kisa sürede kuracagiz ama bunun gecikmesi halinde islerin yavaslamasina izin vermeyiz. Hatta bütün bürokrasiye net bir mesaj da gönderdim; Türkiye’de hükümet kurulmasi uzayabilir diye isi aksatan tek bir bürokrat olursa onunla ilgili islem yapilir. Geçmiste bunu yasadik. Koalisyon döneminin istikrarsizliklari içinde hükümet kurma süreci geciktigi zaman ekonomi bürokrasisi durur, birçok uygulamalar bekler, siyasi bürokrasi durur. Ama ülkenin isleri beklemez. Hiçbir sekilde defansif olmadan söylüyorum; hükümet ettigimiz her an, her an saniye hükümet etmenin geregi neyse onu yapariz” dedi.

“Kiliçdaroglu’nun benimle ilgili endiselenmesine gerek yok” diyen Davutoglu, “Önce kendi partisiyle ilgili endiselerini, kaygilarini gidersin, sonra bizimle ilgili yorum yapsin. Biz baska partilerin iç islerine, ya da oradaki dengelere müdahil olmadik. Onun da bu müzakereleri yürütürken bizim sayin cumhurbaskanimizla iliskilerimiz, ya da parti içindeki iliskiler veya baska husus konusunda kaygi beyan etmesini dogru görmüyorum. Türkiye’de her sey anayasala çerçevede ve siyasi teamüller çerçevesinde yürür. Bu konularda da Cumhurbaskanligi makamini hükümet ortagi müzakerelerinin parçasi haline getirmemek lazim. Getirildigi zaman aslinda bir iyi niyetten uzaklasilmis olunur” seklinde konustu.

“YOGUNLUGU IKI PARTIYE VEREREK NETICE ALMAYA ÇALISACAGIZ”
Basbakan Davutoglu, “Kisisel olarak yakin durdugunuz, koalisyon kurulabilirse sorun yasamadan çalisabileceginiz parti hangisidir?” sorusuna ise, “Ben 7 Haziran’dan itibaren, hep ayni seyi vurguladim. Özellikle MHP ve CHP ile ilgili olarak ayni mesafedeyiz dedim. Hepsiyle görüsecegiz. Sonra istisarelerimizi yaptik. AK Parti gelenegi çok güçlü olan bir partidir. Bu istisareler neticesinde MHP veya CHP koalisyonunun olabilecegi kanaati ortaya çikti. Bu temelde de bütün partilerle görüsecegiz. Ama yogunlugu bu iki partiye vererek netice almaya çalisacagiz. Burada da belirleyici olacak sey, nihayetinde bir ortaklik kuruyorsunuz. Tek tarafli irade ya da su ihtimal bana daha yakin diyerek yol alinmaz. Karsi tarafin da iradesi önemli burada. Iki tarafla da bu konulari detayli olarak görüsecegiz” yanitini verdi.
Ilk tur üç partiyle de görüsme gerçeklestireceklerini kaydeden Davutoglu, “Biraz önce de arkadaslarim randevu için temaslari baslattilar. Pazartesi CHP, Sali günü MHP, Çarsamba günü de HDP ile görüsmeleri yapmak üzere planlama içindeyiz. Tabi onlarin kendi programlarina göre netlesecek. Bir zaman kaymasi olabilir. Önemli olan karsilikli iradenin netlesmesi ve saglam zeminde hareket edilmesi. Ben bu konuda sogukkanli ve sagduyulu bir yaklasim belirlenilmesi halinde, duygusal tepkilerden, fevri tutumlardan kaçilmasi halinde çok saglam yapili bir koalisyon olusabilecegine inancimi hala muhafaza ediyorum” dedi.

“TÜRKIYE’DE BULUNAN BIR DIS TEMSILCILIGIN BINASININ KORUNMASI BIZIM SEREFIMIZDIR”
Basbakan Ahmet Davutoglu, Dogu Türkistan protestolariyla ilgili bir soru üzerine de, bu konuda Türkiye’de köklesmis bir anlayis oldugunu ifade ederek, “Ne tür ihtilaf yasanirsa yasansin, kesinlikle bu ihtilaf dis temsilciliklere yansitilmaz. Elçiler, diplomatik temsilcilikler ve o ülkeden gelen turistler bizim en aziz misafirlerimizdir. Türkiye ile Çin arasinda, Türkiye ile Tayland arasinda diyalog mekanizmalara da açiktir. Karsilikli olarak yogun temaslarda bulunuyoruz. Dolayisiyla bu tür provokasyonlar hem bizim siyasi ahlakimiza aykiridir. Koreli turistlere ya da Tayland Fahri Konsoloslugu’na yönelik yönelik saldirilar hem bizim kültürümüze aykiridir, hem siyasi temel ilkelere aykiridir” seklinde konustu.

Provokasyonlara karsi uyaran Davutoglu, sunlari söyledi: “Bu konulara karsi toplumumuzun duyarli olmasini ve kesinlikle provokasyonlara gelmemesini rica ediyorum. En zor sartlarda dahi bizim misafirimiz olan herkese ne kadar saygili davrandigimiza tarih sahittir. Haksizliklara karsi sesimizi yükseltebiliriz, konusabiliriz ama provokatif nitelikli haberlere karsi duyarli olmamiz lazim. Haberlerin mahiyetti ne olursa olsun dis temsilciklerin korunmasi ve onlarin can ve mal güvenligi bizim namusumuzdur, serefimizdir. Türkiye’de bulunan bir dis temsilciligin binasinin ve oradaki insanlarin korunmasi bizim serefimizdir. Buradan Çin, Tayland bütün dis temsilciliklere hitaben de söylüyorum, buraya gelmek isteyen turistlere de seslenmek istiyorum. Türkiye’de her türlü can ve mal güvenligi vardir ve bu konularda hiçbir sekilde olabilecek olumsuz olaylar karsisinda müsamahakâr davranilmaz.”