Sağlık
Giriş Tarihi : 05-08-2013 12:30   Güncelleme : 05-08-2013 12:30

Klimalar astimi tetikleyebilir

Malatya Devlet Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Doktor Mehmet Altinisik, klimalarin ortamdaki tozlari harekete geçirerek astimi tetikledigini belirtti

Klimalar astimi tetikleyebilir

Gögüs Hastaliklari Uzmani Doktor Mehmet Altinisik, “Astim solunum yollarinin kronik bir hastaligi. Daha çok hayatin erken dönemlerinde görüyoruz, geç dönemlerde çok nadir görülmekte. Astim çocukluk dönemlerinde kiz çocuklarinda, eriskin dönemlerde ise erkeklerde daha fazla görülmekte. Astim akciger, solunum yollarinin hastaligi. Nefes darligi, öksürük, hiriltili solunum gögüste baski hissi ve gögüste sikisma seklinde kendini gösteren bir rahatsizlik. Krizlerle kendini ortaya çikarmakta.  Birçok faktör astim krizlerinin ortaya çikmasina neden olmaktadir. Bunlar öncelikle alerjenler daha çok polenlerin ortaya çiktigi ilkbaharda ortaya çikmakta. Ayrica degisik alerjenlerle de, mesela ev tozu akarlari, degisik kokular, boya maddeleri, kimyasallar gibi birçok alerjen maddeler astim krizlerine neden olabiliyor. Stres, viral enfeksiyonlar, sigara dumani hastaligi ortaya çikaran, tetikleyen bir faktör olarak karsimiza çikmaktadir” diye konustu.

DAHA ÇOK GENETIK

Doktor Mehmet Altinisik, “ Hastalik daha çok genetik bir rahatsizlik, ortaya çiktiktan sonra kolay kolay ortadan kalkmiyor, ömür boyu sürüyor. Astimin tedavisinde birincisi hastaligin semptomlarini ortadan kaldiran tedaviye dönük ilaçlari uyguluyoruz. Verilen ilaçlarin bir kismi sürekli olabiliyor, ilaçlar hastaligin asamasina, özelliklerine ve tipine göre degismektedir. Ilaçlarla hastaligi kontrol altina alabiliyoruz, hasta çok saglikli çik rahat bir yasam sürebilmektedir. Hasta eger ilaçlarini düzenli kullanir ve kontrollerine düzenli gelirse çok rahat bir sekilde yasamini sürdürmekte” dedi.

ASTIMIN FARKLI TÜRLERI VAR

Astimin farkli türlerinin bulunduguna dikkati çeken Dr. Altinisik, sunlari söyledi: “Astimin iki formu var, atopik astim dedigimiz alerji formu birde non atopik dedigimiz formu var. atopik astim dedigimiz alerji formu ev tozlari, ilaçlar gibi degisik maddelere karsi alerjileri olabilmekte. Non atopik astim daha çok enfeksiyonlarin tetikledigi, sicagin veya sogugun etkiledigi degisik formlari olabilmekte.”

Dr. Altinisik, astim hastalarina su öneride bulundu: “ Öncelikle astim hastalari ilkbahar dönemlerinde çok dikkatli olmali, özellikle alerji astim olan hastalarin polenlerin yogun oldugu dönemde fazla disari çikmamalari gerekmekte. Sigara dumani ve tozlu ortamlarda kesinlikle bulunmamalilar. Gribal enfeksiyonlara karsi kendilerini korumalilar. Ev tozu akarlarina karsi hastanin alerjisi varsa, evi çok sade olmali hali ve kilim gibi esyalarin eve serilmemesi, daha çok sade olmasi gerekmektedir. Astimin özelliklerine göre hastalarda öneride bulunmaktayiz.”

Dr. Altinisik, “Klimalarda bizim özellikle lejyonella dedigimiz enfeksiyonlar ortaya çikabiliyor. Klimalar ortamdaki tozlari harekete geçirebiliyorlar bu tip seyler astimi tetikleyen faktörler ortaya çikabilmektedir” dedi.

Dr. Altinisik, koa hastaligina yüzde 90 oraninda sigaranin neden oldugunu bunun yaninda hava kirliligi ve diger faktörlerinde etkili oldugunu söyledi.

KOADA SIKÂYETLER DINMIYOR

Dr. Altinisik, koa hastaligi ile ilgili su bilgiyi verdi: “Brons dedigimiz hava yollarinin spazmi, bozulmasiyla ya da daralmasiyla kronik olarak ortaya çikmaktadir. Kalici hava yolu daralmalari ortaya çikiyor, daha sonraki dönemlerde bizim anfizen dedigimiz uc hava yollarinda tam tahribatlar gelisiyor. Bu tip hastaliklar ileri dönemlerde ölüme sebebiyet verebiliyor. Çünkü sonradan kalp yetmezligine dönüsüyor, kalp yetmezligi gelisiyor ileri dönemde. Zaman içerisinde hastanin aktiviteleri giderek düsüyor, nefes darligi artiyor, morarmalar basliyor ve bu sekilde hastayi ölümcül alabilecek bir sürece götürüyor. Koada sikâyetler kolay kolay dinmiyor. Astimda ise hasta 3 veya bes ay çok rahat olabilmekte, hiçbir sikinti ortaya çikmadan.