Siyaset
Giriş Tarihi : 05-07-2021 19:09   Güncelleme : 05-07-2021 19:09

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Malatya’ya Geldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Elazığ’da bazı programlara katılarak, öğleden sonra karayoluyla Malatya’ya geldi. Cumhurbaşkanı Tatar, ilk olarak Malatya Muharif Gaziler Derneğini ziyaret etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Malatya’ya Geldi

Cumhurbaşkanı Tatar’a ziyarette Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan eşlik etti. Malatya Muharif Gaziler Derneğinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Gazilerinin Barış Harekatı’nda verdikleri mücadeleden övgüyle bahsederek,” KKTC’den Malatya’mıza sevgi ve saygılarımızı getirdim. Kıbrıs Türk halkı adına sizlere en kalbi duygularımla muhabbetlerimi iletmek istiyorum. Özellikle Kıbrıs gazileri, çok önemlidir. 20 Temmuz 1974 sabahında Mehmetçik’in Kıbrıs’a adım atmasıyla Kıbrıs Türk’ü özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşmuştur. O günden bugüne Kıbrıs’ta barış vardır ve o barışın güvenliği içerisinde Kıbrıs Türk halkı da kendi devletinin çatısı altında orada hür ve özgür yaşamaktadır. Bunu biz tabi ki Türkiyemizin hükümetlerine, devlet büyüklerine ve aynı zamanda Kıbrıs Gazilerine borçluyuz. Çünkü Kıbrıs Gazileri, Kıbrıs Barış Harekatı’nda büyük bir kahramanlık, büyük bir destan yazmak suretiyle daha önce bizim Mücahitlerimizin direnişini hep birlikte 20 Temmuz’un sabahında ve bilahare yaptıkları güzel çalışmalarla Kıbrıs’a barışı getirmişlerdir. Dolayısıyla sizlere minnettarım. Tüm Türkiye’de ki gazilerimize şükranlarımı iletmek istiyorum. Tabi ki aramızdan ayrılanlara ve şehitlerimize rahmet diliyorum. Yaşayan gazilerimize de sağlık ve afiyet diliyorum. Sizler her zaman bizim gönlümüzdesiniz. Sizler bizim gönlümüze taht kurmuş tursunuz” ifadelerine yer verdi.

1974 Barış Harekatı’nın önemini belirten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,” Geçmişe baktığımız da yıllarca Kıbrıs Türk halkı oralarda Türkiye oraya gidemeden kahramanlık yapmış, direnmiş ve çok acılar çekmiştir. Ama netice itibariyle var oluşunu sürdürebilmiş. Haliyle 1974 sabahında Barış Harekatı'yla, adaya barış götürülmesi suretiyle Doğu Akdeniz’de ki şuan ki siyasi dengenin kurulmasına da büyük hizmet ettiniz. Yoksa orası öyle görünüyor ki şimdiye kadar bir Yunan adası olacaktı. Rumların tamamıyla hakimiyetine geçecekti. 1974 Barış Harekatı’yla o engellenmiştir. Kıbrıs’ın 2 eşit halkının bir tanesi olan Türk Halkıda kendi devletini kurabilmiştir. Kendi bağımsız devletiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle şuanda Doğu Akdeniz’de biz hem kendi güvenliğimiz hem de Türkiye’nin 2 bin kilometrelik sahil şeridinin güvenliği için önemlidir. Tabi ki bizimde varlığımız, Türkiye’nin bize olan desteğidir. Bize Türkiye’nin silahlı kuvvetleriyle garantörlüğüdür” şekinde konuştu.

Ebubekir Atilla