Malatya
Giriş Tarihi : 19-02-2017 20:18   Güncelleme : 19-02-2017 20:18

Kizilay’dan Yeni Isbirligi

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in, Suudi Arabistan ve Katar ziyaretlerine eslik eden Kizilay Genel Baskani Dr. Kerem Kinik, bu ülkelerde birçok sivil toplum kurulusuyla bir araya geldi, isbirligi protokolleri imzaladi

Kizilay’dan Yeni Isbirligi

 

Dünyanin en önemli ve etkili insani yardim kuruluslarindan olan Türkiye Kizilay Dernegi, insani yardim ve afete müdahale kapasitesinin gelistirilmesi konularinda küresel isbirliklerini artiriyor. Son olarak Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in Suudi Arabistan ve Katar temaslarina katilan Kizilay Genel Baskani Dr. Kerem Kinik  yeni isbirliklerine imza atti. Katar temaslari kapsaminda Katar Kizilayi ve AFIF Charity ile isbirligi anlasmalari imzalanirken, daha önce isbirligi anlasmasi imzalanan Katar Charity ile yeni projeler özelinde degerlendirmeler yapildi. Seyh Sani bin Abdullah Insani Hizmetleri Vakfi (RAF) ile de iyi niyet anlasmasina varildi.

BÖLGENIN IKI ÖNEMLI ULUSAL DERNEGI

Afete müdahale kapasitesinin gelistirilmesi basta olmak üzere birçok konuda basliklarin yer aldigi isbirligi protokolü Kizilay Genel Baskani Dr. Kerem Kinik ile Katar Kizilayi Yönetim Kurulu Baskani Muhammed bin Ghanim el-Ali el-Meadid arasinda imzalandi.  Uluslararasi Kizilhaç Kizilay Hareketi’nin bölgedeki iki önemli ulusal dernegi arasindaki isbirliginin daha fazla mazluma fayda saglayacagini belirten Genel Baskan Kinik, isbirligi kapsaminda yer alan basliklarin bir an önce hayata geçirilmesi için çalismalara baslanacagini ifade etti. Katar Kizilayi Yönetim Kurulu Baskani Muhammed bin Ghanim el-Ali el-Meadid ise, Katar ile Türkiye devleti arasinda kurulan iyi iliskilerin insani yardim açisindan da iyi sonuçlar dogurdugunu belirterek, Kizilay’in çalismalarindan duydugu memnuniyeti dile getirdi.

KATARLILARIN INSANI YARDIM CÖMERTLIGI

Katar’da bir diger isbirligi protokolü ise AFIF Charity ile imzalandi. Genel Baskan Kinik, burada yaptigi açiklamada, Katar halkinin dünyadaki sorunlara en fazla duyarlilik gösteren halk oldugunu belirterek, Katarlilarin cömertligi sayesinde insani yardim alaninda önemli bir boslugun doldugunu dile getirdi. Genel Baskan Kinik ve Kizilay heyeti Katar temaslari kapsaminda, yakin bir süre önce isbirligi anlasmasi imzalanan Katar Charity yöneticileriyle de görüsüp, isbirliklerinin hizla hayata geçirilmesi konusunda yol haritasi belirledi. Genel Baskan Kinik, RAF Genel Müdürü Ayid bin Debsan el-Kahtani ile bir araya geldiklerini ve iyi niyet anlasmasi yapildigini belirterek bu kapsamda basta saglik, gida güvenligi ve egitim olmak üzere ülkelerinde yerlerinden olan ve yurt disinda siginmaci durumuna düsen Suriyelilerin ihtiyaç duydugu çesitli projelerin hayata geçirilecegini söyledi.

SUUDI ARABISTAN INSANI YARDIM SEKTÖRÜ ILE DE GÜÇLÜ BAGLAR TESIS EDILDI

Suudi Arabistan'in en güçlü kuruluslarindan Kral Selman Insani Yardim Merkezi ile de küresel stratejik isbirligi yapilmasi konusunda görüs birligine varildi. Merkez Baskani Dr Abdullah A. Al Rabeeah ile Riyad'da Kraliyet Saray'inda görüsen Kinik Suriye, Irak, Yemen, Somali, Myanmar basta olmak üzere pek çok ülkede küresel ve çok boyutlu ortak program gelistirme ve uygulama konusunda anlasmaya varildigini duyurdu.