Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:46
Advert

Advert

Kızılay Türk Milletinin Şefkat Elidir

Türk Kızılay’ının Kuruluşunun 155. Yılı çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı. Soykan Parkında düzenlenen Programın açılışına Vali  Hulusi Şahin katıldı. Vali Şahin “Türk Kızlayını Türk Milletinin yardım ve şefkat eli olarak görüyoruz” dedi.

Malatya
Giriş Tarihi : 13-06-2022 10:06
Kızılay Türk Milletinin Şefkat Elidir

Tanıtım standını ziyaret ederek Kızılay Malatya Şube Başkanı Dr. Harun Kurt’tan Kızılay çalışmaları ve etkinlikler hakkında bilgi alan Vali Hulusi Şahin, burada yaptığı konuşmada vatandaşları Kızılay teşkilatına kan ve kurban bağışı yapmaları davetinde bulundu. Vali Şahin, vatandaşlara hitaben yaptığı  konuşmasında ise; “Türk Kızlayı sadece Türkiye’de değil, İhtiyaç duyulan, bir afetin, bir olumsuzluğun olduğu her yerde Türk Milletinden aldığı güç ile topladığı bağışlarla yaraları sarmaya her zaman ulaşan çok kıymetli, çok değerli bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluşu 154 yılını aştı. Artık 200 yaşına doğru ulaşıyor. Ta Plevne Müdafaasından bu yana Kızılay’ımızın, Hilal-i  Ahmer Cemiyetimizin ismi geçer. İnşallah ülkemiz bir daha işgal görmeyecek. Artık Türk Kızılay’ı savaşlarda değil barış ortamında da görevlerini yapmaya devam ediyor.  Özellikle kan toplama konusunda Türk Kızılay’ı Türkiye’de tek yetkili kuruluş Kızılay’dır ve Türkiye’nin her yerinde hayırseverlerimizin, kan bağışçılarımızın vermiş oldukları kan ve kan ürünlerini toplayıp ihtiyaç sahibi hasta vatandaşlarımıza ulaştırıyor. Bunun dışında da Dünyanın her yerinde depremden sele ya da benzeri her türlü afet ve acil yardımda kızılayın o kızıl hilalini bizler Türk Milletinin yardım ve şefkat eli olarak görüyoruz. Ben burada Malatya ilinde Kızılay’ımızın yapmış oldukları etkinlikleri görmekten büyük mutluluk duydum. Sadece Kan almak değil burada çok daha değişik faaliyetlerde bulunduğunu ve çok sayıda gönüllümüz ile bu faaliyetleri yerine getirmekte olduğunu görmekten de ayrıca büyük mutluluk duydum.  Tüm Kızılay gönüllülerimize teşekkür ediyorum. Tebrik ediyorum. Kızılay Türk Milletinin Bağışlarıyla ayaktadır. Maddi manevi bağış, kan bağışı, kurban bağışı gibi her türlü bağışı Kızılay’ımıza yapmaya tüm milletimizi davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kızlay’ımız Dünyada İlk Sırada

 Kızılay Malatya Şube Başkanı , Dr. Harun Kurt ise burada yaptığı konuşmada Kızlay’ın 155 yaşına giren köklü bir kuruluş olduğunu hatırlatarak; “ Bir grup hekim tarafından 154 yıl önce “Osmanlı Hasta ve Yaralı Askerlere Yardım” gayesi ile kurulan Türk Kızılay, kuruluş yıldönümünün onurunu yaşıyor. Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında, ihtiyaç anında insanlara umut olan ve yardım eli uzatan Türk Kızılay’ımızın kuruluşunun 154. Yılını kutluyoruz.  Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık öncülüğünde gerek ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerine gerekse Dünyanın birçok ülkesine yardım elini uzatan Türk Kızılay’ı, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bilgi birikimi ve tecrübesiyle, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın bütün insani yardımları hiçbir çıkar gözetmeden dünyanın dört bir yanına ulaştıracaktır. Kuruluşundan bu güne ayrım gözetmeksizin tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olan, savaş ve doğal afetlerin olumsuz etkilerini ortadan kaldıran ve açılan yaralarını saran Türk Kızılay; yardım ulaştırılan yabancı ülkeler sayısı itibariyle Kızılay ve Kızılhaç hareketinin 192 üyesi arasında dünyada açık ara öndedir.” dedi

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz   

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR