Yazar
Giriş Tarihi : 25-02-2014 14:21   Güncelleme : 25-02-2014 14:21

KITAP OKUMADA YOKUZ...

Sahip oldugu bilgilerin tahminen yüzde altmisini okuyarak elde eden insanoglunun bu temel zihinsel beslenmesinden gün geçtikçe uzaklasmasi gerek bireysel ve gerekse toplumsal anlamda ciddi bir sikinti oldugu unutulmamalidir

KITAP OKUMADA YOKUZ...
Sahip oldugu bilgilerin tahminen yüzde altmisini okuyarak elde eden insanoglunun bu temel zihinsel beslenmesinden gün geçtikçe uzaklasmasi gerek bireysel ve gerekse toplumsal anlamda ciddi bir sikinti oldugu unutulmamalidir.Geri kalmis toplumlarin karsilastiklari sorunlarin bir çogunun kaynaginda egitimsizlik yer almaktadir. Burada "Egitimsizlik" ten kastedilen örgün anlamiyla okul okuma düzeyi degildir. Zira öyle olmus olsaydi Türkiye'de yüksekögrenim görenlerin orani 1965'e göre 14 kat artmasina karsin, yüksek ögrenim mezunlarinin kitap okuma orani 1965'in de altinda kalmazdi.UNESCO tarafindan yapilan arastirmaya göre, Türkiye'de okuma aliskanligi yok denecek kadar az. Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma orani, Türkiye'de sadece on binde bir.Birlesmis Milletler Egitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, dünyadaki okuma aliskanliklarini rapor haline getirdi. Rapora göre, Türkiye, kitap okuma oraninda dünya ülkeleri arasinda 86'nci sirada yer aliyor.Arastirmaya göre, günde ortalama 6 saat televizyon izleyip 3 saat internette gezinen Türk halki ne yazik ki, kitap okumaya yilda sadece 6 saatini ayiriyor.- Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar ortalama 100.000 tirajla basilirken, Türkiye'de bu rakam 2000 - 3000 civarinda basilmaktadir
- Gelismis ülkelerde kisi basina düsen yillik kitap alimi, ortalama 100 ABD dolari, Türkiye'de ise bu rakam 10 ABD dolarinin altindadir.
- Türkiye'de her 100 kisiden sadece 4,5 kisi kitap okuyor. - Japonya'da yilda 4 milyar 200 milyon kitap basiliyor. Türkiye'de sadece 23 milyon. 
- Birlesmis Milletler Insani Gelisim Raporu'nda, kitap okuma oraninda Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulundugu 173 ülke arasinda 86. sirada. 
- Japonya'da kisi basina düsen kitap sayisi yilda 25, Fransa'da 7. Türkiye'de ise yilda 12 bin 89 kisiye 1 kitap düsüyor. 
Bu verilerden de çok net anlasilmaktadir ki; Okumayan bir toplumun düsünemeyen bireylerinin olmasi kaçinilmazdir. Düsünemeyen beyinlerin sosyal yasam içeresindeki varliklarinin niteligi de dogal olarak tartismaya açiktir.
- Türkiye'de Okuma ve Izleme Oranlari 
Dergi okuma orani % 4 
Kitap okuma orani % 4,5 
Gazete okuma orani % 22 
Radyo dinleme orani %25 
Televizyon izleme orani %94