Genel
Giriş Tarihi : 08-10-2021 19:09   Güncelleme : 08-10-2021 19:09

Kışlık Ayakkabı Alacaklar Dikkat!

Havalar soğumaya başlayınca vatandaş kışlık ayakkabı almak için çarşının yolunu tuttu. Ayakkabıcı Mehmet Koç havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kışlık ayakkabı alacaklara uyarılarda bulundu

Kışlık Ayakkabı Alacaklar Dikkat!

Kışlık ayakkabı alırken kaygan olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Koç, ”Kış olduğu zaman yağmur, kar ve buzlanma derken yerler bir hayli kaygan olur. Bunun üzerine bir de ayakkabınızın altı kaygansa bunun sonucunda düşmeler, kayma sonucu ortaya çıkan kırıklar ve yaralanmalar kışın en çok gördüğümüz sorunların başında yer alır. Eğer bu tarz kazalar yaşamak istemiyorsanız kışlık botunuzun tabanının zemine kuvvetle temas etmesi gerekir. Kaymaz tabanlı ayakkabılar sayesinde bu tarz yaralanmaları ve kazaları en aza indirgemek sizin elinizde. Bu yüzden kışlık botunuzun dış tabanının kaymaması için kauçuk diye tabir ettiğimiz malzemeden oluşan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Tabanı kauçuk olan modellerle daha güvenli bir biçimde yürüyebilirsiniz.” dedi.

Bot alırken hafif ayakkabıların seçilmesini öneren Koç, ”Kışlık alırken bu ayakkabıları çok sık giyeceğinizi hatta o ayakkabılarla uzun yollar kat edeceğinizi unutmamalısınız. Bu yüzden de aldığınız botların sizi yormayacak olmasına ve hafif olmasına özen göstermelisiniz. Zaten kışın kar, yağmur, çamur derken bir de hantal botlarla kendinizi bunaltmaya ve yormaya gerek yok diye düşünüyorum. Elbette kaliteli kışlık botların çok hafif olmasını bekleyemeyiz, ancak yine de çok ağır olmamasına özen göstermeliyiz. Özellikle de son dönemlerde hem soğuktan koruyan hem de çok ağır olmayan botlar bulmak mümkün.” diye konuştu.

Alınan botların hem rahat hem de sıcak olması gerektiğini vurgulayan Koç, ”Ayakkabı özellikle de kışlık botlar, çizmeler her gün giyilen ayakkabılar olduğu için rahat olması çok önemli bir konu. Dolayısıyla bot alacağınız zaman en önemli kriterlerinizden biri rahatlığı olmalıdır. İyi ve kaliteli bir botu giydiğiniz zaman ayağınızı rahatsız etmemeli, ayak kemerinizi ve tabanınızı çok iyi bir şekilde desteklemeli.  Aynı zamanda bağcıkların özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Ayağınızı tepeden tırnağa kuşatan bağcıklı modeller rahatlık konusunda en iyileridir. Özellikle kar yağdığında bağcıklarla desteklenen ayağınız yürüyüş konusunda size kolaylık sağlar. Kışlık bot dendiğinde ya da kışlık botta hangi özelliğin olması sizin için daha önemli olduğunu sorduğumuzda olması istenilen en önemli nokta sıcak tutmasıdır. Bu yüzden kışlık ayakkabı alacağınız mutlaka ayakkabıların hangi malzemeden yapıldığına dikkat edin.  Seçtiğiniz ayakkabının, ayağınızı sıcak tutacak materyallere sahip olması gerekir. Buna en iyi örnek deridir. Deri ayağınızı sıcak tutacak bir yapıya sahiptir. Ancak kışın çok fazla görmeye başladığımız süet kumaştan yapılan ayakkabılar ne yazık ki ayağınızı sıcak tutma konusunda başarılı değildir. Özellikle de yağmur ve kar suyunu çekebileceği için kışın çok soğuk ve yağmurlu havalarda asla tercih edilmemesi gereken bir kumaş türüdür.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER