Sağlık
Giriş Tarihi : 18-12-2016 17:11   Güncelleme : 18-12-2016 17:11

Kisin Kalbiniz Üsümesin

Soguk ve karli hava artik kapimiza geldi çatti. Hastalanmamak için gerekli önlemleri almak sart! Liv Hospital Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Alp Burak Çatakoglu, özellikle kis aylarinda kalp-damar hastaliklari, kalbe bagli ölümler ve kalp krizi oranlarinin arttigina dikkat çekiyor

Kisin Kalbiniz Üsümesin

Doç. Dr. Alp Burak Çatakoglu “Soguk havada vücudumuzun daha fazla enerjiye ihtiyaci vardir. Sempatik sistemimiz daha fazla çalisir. Bu nedenden dolayi nabiz ve tansiyon artma egilimine girer, dolayisiyla kalbin üzerindeki yük artar. Kalp-damar hastaligina yatkin kisilerde bu faktörler kalp üzerindeki stresi arttirarak kalp krizini tetikler. Kis aylarinda vücudumuzun hareketliligi azaldigindan vücutta kilo artisi ve kolesterolde de artis gözlenir. Kis aylarinda günes isigi azaldigi için vücudumuzdaki hormon düzeylerinde de degisiklikler olur” diyor.

 

BAGISIKLIK GENLERIMIZ IS BASINDA

 

Yapilan arastirmaya göre kis aylarinda vücudumuzda bagisiklik sistemini kontrol eden genler aktif hale gelir. Bu genler günes isigini ve soguk havayi algilar. Bu sayede enfeksiyonlarla vücudumuz daha güçlü mücadele eder. Özellikle mevsimler arasi sicaklik farkliliklari fazla olan ülkelerde bu genetik degisimler daha belirgin olmaktadir. 22.000 gen üzerinde yapilan bu incelemede, kis aylarinda yaklasik dörtte birinde aktivitenin arttigi gösterilmis. Iltihap hücreleri beklenenden fazla aktif hale geldigindeyse bazi hastalar olumsuz etkilenebilir. Bunlarin basinda kalp hastalari gelir.

 

ÖNERILERE UYUN HEM KALBINIZI HEM KENDINIZI KORUYUN

 

Güne yavas baslamak gerekir. Tansiyon özellikle sabah saatlerinde daha yüksektir. Güne yavas ve huzurlu baslanirsa tansiyon ve nabiz degerleri kendini gün içindeki kosturmacaya daha rahat adapte olacaktir. Soguk havaya çikarken vücuttan isi kaybini azaltmak gerekir. En çok isi kaybi bas ve ellerden oldugu için bir sapka ve eldiven ile kisi kendini korumalidir. Kalin tek tabaka kiyafet giymek yerine ince birkaç tabaka kiyafet yine isi kaybini engellemekte etkilidir.

 

BESLENMEYE DIKKAT EDILMELIDIR

 

Soguk havada sigara içmek kalp damarlarinin büzüsmesini arttiracagi için oldukça tehlikelidir. Alkol tüketimini de azaltmak kalp sagligi için önemlidir. Kis aylarinda kilo almaya daha meyilli olundugu için beslenmeye dikkat edilmelidir. Özellikle 65 yas üstünde veya bilinen kalp-damar hastaligi olan kisilerde grip asisi ve zatürre asisinin yapilmasi kalp krizi riskini azaltir. Bu kisiler daha hassas oldugundan dolayi, grip kalp üzerindeki yükü arttiracaktir. Grip asi ile enfeksiyonlara karsi daha güçlü direnmek mümkün.