Genel
Giriş Tarihi : 13-01-2022 23:07   Güncelleme : 13-01-2022 23:07

Kışın Gözdesi Mest!

Havaların soğumasıyla birlikte ayaklarını sıcak tutmak isteyenlerin tercihi olan mestler şu sıralar revaçta. Ayakları topuklarla birlikte örten, içine su geçirmeyen ve abdest alırken kolaylık sağlayan mestler yaşlıların göz bebeği halinde. Özellikle kış aylarında kolay abdest alınmasını sağlayan mestleri gençler de talep ediyor.

Kışın Gözdesi Mest!

Malatya’da havaların soğuması ile birlikte mest satışları hızlandı. Abdest alırken ayakları yıkamak yerine üzerine yaş el ile bir kere mesh edilen, 'mest' isimli su geçirmez ayakkabıların satışının soğuk havaların gelmesiyle birlikte arttığını belirten Mustafa Irmak, kaliteli üretilen mestlerin 100 TL’ye kadar satıldığını söyledi.

Mest hakkında bilgi veren Irmak, ”Mest, ayakları bilekleriyle beraber örten bir tür ayakkabıya verilen isimdir. Mestler üzerine meshin caiz olabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır: Ayaklar yıkanarak alınan bir abdestten sonra giyilmiş olması, Ayağa giyilmiş olarak normal bir yürüyüşle yaklaşık 5 km. veya daha fazla yürünecek kadar dayanıklı olması, Mestlerin, ayağa giyildikten sonra bağsız olarak durabilecek kadar sağlam ve kalın olması, Mestlerin her birinde, en küçük ayak parmağının üç katı kadar genişlikte delik bulunmaması, Suyu emerek hemen ayağa geçirmemesi gerekir.” dedi.

Mestin kullanımından bahseden Irmak, ”Mesh, bir nevi hükmî temizlik olup; abdestte bir uzvun, ayağa giyilen mestin veya yaraya sarılan sargının üzerine ıslak elle; teyemmümde ise toprağa sürülmüş elle yüz ve kollar üzerine yapılır. Abdest alırken mestler üzerine mesh etmek Hz. Peygamberin (s.a.s.) sünnetiyle sabittir. Nitekim, Hz. Peygamberin (s.a.s.) abdest aldığını ve mestlerinin üzerine mesh ettiğini bildiren birçok rivayet vardır. Abdestli olarak ayağına mest giyen kimse, mest giydikten sonra abdestinin bozulmasından itibaren, mukim ise bir gün, yolcu ise üç gün mestleri üzerine mesh edebilir. Hz. Peygamber (s.a.s.) misafir için üç gün üç geceyi, mukim için de bir gün bir geceyi mest üzerine mesh süresi olarak tayin etmiştir.” diye konuştu.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER