Malatya
Giriş Tarihi : 08-10-2017 15:46   Güncelleme : 08-10-2017 15:46

Kisa Hazirlik Için “Kekik Çayi” Birebir

Her daim yesil rengini koruyan, mutfakta salata ve yiyeceklerde kullanilan tibbi alanda ilaç içeriginde ve süsleme amaçli olarak kullanilan kekik çay olarak ta oldukça tercih ediliyor. Havalarin sogudugu su günlerde mikroplara ve soguk alginligina karsi koruyucu bir etkiye sahip olan kekik ve kekik çayi faydalari ile de adindan sikça söz ettiriyor

Kisa Hazirlik Için “Kekik Çayi” Birebir

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Yemeklere lezzet katan her daim yesil rengini koruyan ve tibbi alanda da kullanilan kekik çay olarak ta oldukça tercih ediliyor. Malatyalilarin kekigi çokça tercih etigini dile getiren Aktar Ahmet Yeter kekik ve kekik çayi ile ilgili bilinmesi gerekenleri gazetemize anlatti.  Aktar Ahmet Yeter sunlari dile getirdi: “ Kekik dünya üzerinde birçok ülkede yetistirilmekte ve çok farkli sekillerde kullanilmaktadir. Kekik çayi kullanim sekillerinin basinda gelse de, kurutulmus haliyle baharat olarak, kekik yagi olarak birçok kullanim alani da mevcuttur. Kendine özgü bir kokusu olan kekik; çimenlik, tarla, orman kiyilari ve çayirlarda yetisir. Babagiller ailesine aittir ve günesli havayi çok sever. Kökleri saçak seklindedir, gövdesi ise odunsu bir yapidadir. Dogada kekik bitkisinin yaklasik olarak 350’den fazla çesidi bulunur. Bu türlerden bazilari bahçe ekimine uygundur ve tatli bir kokuyla birlikte leylak rengi ya da pembe çiçekler açar. Kekik nektari arilar için oldukça ilgi çekicidir. Hatta en lezzetli ballar kekik nektari ile üretilir. Eger bahçenizde kekik varsa, bahçenizin etrafini saracak arilara karsi hazirlikli olmanizi öneririz. Birçok kekik çesidi bulunmasina ragmen Fransiz kekigi en yaygin olan çesididir. Arilar kekik bitkisinin aromasini çok sever. Bu nedenle Sicilya'nin kekik bali oldukça ünlüdür.”

BINLERCE YILLIK GEÇMISI VAR

Yeter: “Sofralarimizin önemli baharatlarindan biri olan kekigin binlerce yillik bir geçmisi oldugunu söylemek mümkündür. Kekigin ilk kullaniminin Antik Yunan döneminde oldugu, özellikle güzel kokusu nedeniyle tapinaklarda tütsü olarak kullanildigi bilinmektedir. Yine bu dönemde kekik, cesaret ve hayranlikla iliskilendirilmis ve sövalye kostümlerine motif olarak islenmistir. Kekigin saglik alaninda kullaniminin tarihi ise 16’inci yüzyila dayanmaktadir. Bu dönemde kekik, yag formunda gargara suyu olarak kullanilmis ve insanlar bu sekilde agiz içi yaralarini tedavi etmistir. Kekigin, Eski Yunan ve Roma dönemlerinde alkollü içeceklerin ve peynirin tatlandirilmasi için kullanildigi da bilinmektedir.” dedi.

ÇAY OLARAK TA TÜKETILEBILIR

Yeter: “Sagligimiz için çok fazla faydasi bulunan kekik yemeklerde kullanildigi gibi çay olarak da tüketilebilir. Kisa artik yavas yavas yaklastigimiz su günlerde bizi hastaliklardan koruyacak bir bitki de kekik. Çay olarak tüketilince vücudun direncini artirarak hastaliklarla daha kolay savasmasini sagliyor. Kekik çayi hem kurutulmus hem de taze kekikten yapilabilir. Kurutulmus kekikten çay hazirlamak için demlige bir fincan su konulur ve kaynatilir. Kaynayan su atesten alinir, 1 yemek kasigi kadar kekik atilir ve 10-15 dakika kadar demlenmesi beklenir. Dilerseniz bu çayi hazirlarken bitki çayi süzgeçlerini kullanabilirsiniz. Bunun için yapmaniz gereken kaynayan suyu fincana almak, içine kekik çayini koydugunuz süzgeci fincanin içinde 10 dakika bekleterek demlenmesini saglamak. Taze kekikten çay hazirlayacaksaniz su adimlari takip etmeniz yeterlidir: kekik yapraklarini ince ince dograyin. Kaynattiginiz sudan 2 bardak kadarini üzerine dökün ve en az 5 dakika demlenmesini bekleyin. Çaydaki kekik tadinin daha baskin olmasini tercih ediyorsaniz, demlenme süresini 15 dakikaya çikarabilirsiniz. Çayinizi ister kurutulmus kekikten ister taze kekikten hazirlamis olun, tatlandirmak amaciyla 1 çay kasigi bal veya seker ekleyebilirsiniz. Kekik kaynayan suya atilmamali ve uzun süre kaynatilmamalidir. Aslinda bu bilgi tüm bitki çaylari için geçerlidir. Tüm bitki çaylari biraz önce de belirttigimiz gibi fincana alinan suyun içinde demlemeye birakilmali ve taze olarak tüketilmelidir. Bitki çayi hazirlarken bitkileri uzun süre kaynatmak sagliga faydali olan esansiyel yaglari azaltmaktadir.

KEKIK ÇAYININ FAYDALARI NELERDIR?

Bagisiklik sistemini güçlendirir, hastaliklara karsi koruma saglar. Antioksidan özelligi vardir. Kekik çayi içildiginde bronsit, astim gibi rahatsizliklara iyi gelir. Idrarda akiskanligi arttirici özelligi vardir. Idrar söktürücüdür. Agiz kokusunu geçirici özelligi olmasi da kekik çayinin faydalari arasindadir. Mideyi rahatlatir. Mide rahatsizliklarina fayda saglar. Sinir sistemine fayda saglayarak rahatlatir. Burkulmalar, romatizma, kas agrilarina iyi gelmesi de kekik çayinin faydalari arasindadir. Kolesterolü düsürücü etkisi de vardir. Kis aylarinda birçok kiside soguk alginligi, grip, nezle ve öksürük gibi kis hastaliklari görülür. Öksürük ve bogaz agrisi bir arada olan ve kis aylarinda sik sik tekrarlayan rahatsizliklardir. Havalarin sogumasiyla grip, nezle ve soguk alginligina yakalanma orani artar. Bu tip kis hastaliklarina özellikle bogaz agrisi ve öksürüge fayda saglamasi kekik çayinin faydalari arasindadir. Soguk alginligi gibi kis hastaliklarinin yani sira balgam söktürücü özelligi de vardir. Sindirim sistemini rahatlamasi da kekik çayinin faydalarindan biridir. Hazimsizliga iyi gelir. Siskinligi önler. Bagirsak gazlarina ve bagirsaklardaki solucanlara karsi da fayda saglar. Ayni zamanda bagirsaklarda olusan kramplara ve agrilara da yararli bir çaydir. Kadinlar adet düzensizligi sebebiyle birçok bitki çayi kullanarak adet dönemlerini düzene sokmak ister. Kekik çayi kadinlarin adet döngüsünü yani menstrüasyon döngüsünü düzenler. Adet dönemindeki kramplara ve agrilara da iyi gelir. Günde 2 bardak kekik çayi tüketerek adet dönemini düzenlemek mümkündür.

KEKIK ÇAYININ YAN ETKILERI NELERDIR?

Kekik çayinin bilinen kesin bir yan etkisi yoktur. Yine de her seyin fazlasinin zarar oldugu unutulmamalidir. Özellikle hamile ve emziren kadinlar bu dönemde birçok bitkiye karsi hassas ve duyarli olabilir. Bu nedenle hamilelik ve emzirme dönemlerinde kekik çayi içmeden önce mutlaka doktorunuza danismalisiniz.