Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-11-2021 16:41   Güncelleme : 30-11-2021 11:39

Kırtasiyecilerden Zamlara Tepki!

Salgın döneminde uzun süre iş yapamayan kırtasiyeci esnafı, okulların açılmasıyla birlikte ellerindeki ürünleri satmanın sevincini yaşamadan yeni ürünlere gelen zamlar karşısında şaşkına döndü. Malatya’da Kırtasiyeci Esnafı, şu anda en büyük sıkıntılarının ürünlere yapılan fiyat artışları olduğunu belirtti.

Kırtasiyecilerden Zamlara Tepki!

Kağıda zam, tonere zam, kalem zam derken Kırtasiye raflarındaki ürünler neredeyse 2 katına çıktı. Sattıkları ürünleri aynı fiyata alamadıklarını, salgın sürecinde ciddi anlamda ürünlerde fiyat artışının yaşandığını ifade eden esnaf, yetkililerden fahiş fiyat artışlarının önüne geçmesini istedi.

Çardak Fotokopi Merkezi işletmecisi Mahmut Temelli, fotokopi çekim maliyetlerini her geçen gün arttığını ve bu nedenle gerek eğitim kurumlarının gerekse öğrencilerin fiyatlar karşısında kendilerini sorumlu tuttuklarını söyledi. Her bir sayfa için fotokopi çekim maliyetinin 15 kuruş olduğunu kaydeden Temelli;” Bizler Kırtasiyeci esnafı olarak zor bir dönemdeyiz. Kağıt, Toner ve diğer kırtasiye ürünlerine gelen zamlar nedeniyle bir fotokopinin çekim maliyeti 15 kuruşa çıktı. Bizler müşterilerimizi kaybetmemek ve vatandaşın mağdur olmasını önlemek amacıyla düşük fiyatlarda çekim işlemlerini yapıyoruz. Ne yazık ki bu durum biz Kırtasiyeci esnafını çok zor duruma düşüyor.” dedi.

Kırtasiyeci esnafının sermaye ürünlerde yaşadığı artışın yanında teknolojik sermaye olarak adlandırılan bilgisayar, fotokopi makinesi gibi ürünlerde de büyük kriz yaşadığını kaydeden Temelli,”  Esnafın zamlara karşı direnmesi mümkün değil. Ne yazık ki döviz kurundaki yükseliş ve piyasanın iktidarsızlığı nedeniyle teknoloji ürünlerinde büyük bir sıçrama oldu. Makinelerimizden biri bozulduğunda tamir olması ve yeniden hizmete girmesi bizlere 10 bin liraya mal oluyor. Aynı makinenin yenisini almaya çalıştığımızda 200 bin TL gibi büyük ücretler bizlerin karşısına çıkıyor. Bu konuda esnafların desteklenmesi ve sorunlarına kulak verilmesi gerekiyor. “ ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER