Malatya
Giriş Tarihi : 03-10-2017 16:17   Güncelleme : 03-10-2017 16:17

Kirkim Kursunun 3.’sü Düzenlendi

Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birlig, kirkim egitimlerine son sürat devam ediyor. Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin yaptiklari kirkim kursunun öneminden bahsedip, DAP bölgesine basvurduklari proje için, “Yaklasik 2 yildir bir sürü mazeret önümüze çikartildi kirkim makinelerinin dagitimi ile ilgili. DAP bölgesine sundugumuz projemizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Yetistiricilerimizin birebir talepleridir bu.” dedi

Kirkim Kursunun 3.’sü Düzenlendi

>>Hanife Sari

Koyun kirkimi egitimlerine devam eden ve bu amaçla birlikte egitim kurslari düzenleyen Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin konuyla ilgili : “Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi olarak 3. kursumuzu açiyoruz koyun kirkimi ile alakali. Tabi bu kursumuz biraz daha kalabalik yetistiricilerimizin yaylalardan inmesi münasebetiyle. Yaklasik 40 civarinda üreticimiz bu kursa müracaat etti suana kadar verdigimiz kurslara baktigimiz zaman yüz civarinda yetistiricimize koyun kirkim kursunu vermis olacagiz. Tabi burada yine sahada uygulamali hafta sonlari da 2 gün uygulamali kirkim yaptiracagiz. Emegi geçen Battalgazi Halk Egitim Müdürlügüne ve Milli Egitim Müdürlügüne tesekkür ediyoruz, katilimci bütün yetistiricilerimize hos geldiniz diyoruz. Yetistiricilerimizin yillardir ellerinin nasir bagladigi kirkimla yaptigi o hayvan kirkimlarini biraz daha profesyonel anlamda makineli kirkima geçilmesi ve bu kirkimda da hem zaman kazanmasi hem de kirkimi yapilan hayvanin sayisinin çogaltilmasini amaç ediniyoruz. Diyelim 15 tane normal kirkimla yaparken yetistirici bu gün 75-80 taneyi makineyle kirka biliyor ve yorulmadan düzgün bir sekilde yapiyor, hayvanin yapagisi telef olmadan yapabiliyor” ifadelerini kullandi.    

“PROJENIN BIR AN ÖNCE TESLIM EDILMESINI ISTIYORUZ”

Sözlerine devam eden Akin: “Biliyorsunuz proje yaptik bu projemize de destek istiyoruz. Yaklasik 2 yildir bir sürü mazeret önümüze çikartildi. DAP bölgesine sundugumuz projemizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Yetistirimlerimize bu makinelerin kirkim kursuna katilan ve öbür çekilis yapacagimiz yetiricilerimize dagitilmasi noktasinda DAP’ tan, ilgili siyasetçilerden ve bürokratlardan destek bekliyoruz.  Çünkü bunu yetistiricilerimize artik anlatamayiz yani biz bu kirkimla alakali hem kursunu verdik hem hala kursunu vermeye devam ediyoruz yine bunun farkli yerlerde projelerin geçip de kirkimla ilgili projenin geçmemesini de anlamis degiliz. Bu anlamda siyasetçilerimizden, yöneticilerimizden, bürokratlarimizdan destek bekliyoruz. Yetistiricilerimizin birebir talepleridir bu.  Kirkim kursumuzun da insallah devam etmesi ve neticede de uygulamasi sahada da hep birlikte devam edecegiz. Biliyorsunuz kirk saat burada egitim gördükten sonra 6 saatte sahada yine uygulamali olarak kurs görecekler bundan sonra kursumuz tamamlanmis oluyor. Biz zaten kirkimla alakali yaklasik 15 civarindaki makineyi birebir yetistiricilerimize veriyoruz ücretsiz kirkimini yapip getiriyorlar ama 2 bin tane yetistiriciye siz bunu yetistiremezsiniz bizim bütçemiz buna yeterli degil bu anlamda kirkim makineleri ile ilgili projenin bir an önce bütçesi ayarlanip yetistiricilerimize dagitilmasini talep ediyoruz.  Ilk etapta 100 adet kirkim makineleri dagitilacak. Bunu dagittigimiz zaman sayi yüz kisi olabilir ama her yüz kisi 3 kisiye daha verirse o zaman 300 kisi o makineden faydalanmis olacak.  Ama yeterli degil bu sayi.  Bununla ilgili projelerimiz devam edecek. Suanda kirkimin zamani bitti arada kaçan kuzularin kirkimi yapiliyor suan için. Önümüzdeki yila yetismesi için projenin bir an önce teslim esilmesini o bütçenin ayarlanmasini yetistiricilerimize biran önce kirkim makinesinin dagitilmasini istiyoruz” seklinde konustu.