Malatya
Giriş Tarihi : 24-06-2021 18:45   Güncelleme : 24-06-2021 18:50

Kırk Kardeşler Şehitliği Kaderine Terkedildi

​​​​​​​ Battalgazi İlçesinde bulunan Kırk Kardeşler Şehitliği bakımsız bir şekilde restorasyon sürecini bekliyor. Çoğu mezar taşlarının tahribata uğradığı şehitlikte, çevreden geçen vatandaşların attığı çöpler adeta yığın haline dönüşmüş durumda.

Kırk Kardeşler Şehitliği Kaderine Terkedildi

Hasan Basri Mahallesinde bulunan ve 13. Yüzyıl Selçuklu dönemi mezarlığı olan yerleşim birimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Battalgazi Belediye Başkanlığı döneminde düzenlemeye alınarak etrafı taş ve beton duvarlar ile çevrilmişti. Bu çalışmanın dışında Kırk Kardeşler Şehitliğinde herhangi bir çalışma yapılmazken, mezarlık alanında yaşanan yetki anlaşmazlığı bu Şehitliği adeta kaderine terk etti.

Kırk Kardeşler Şehitliği alanındaki bakımsızlığı yerinde inceleyen Gazetemiz Yazarlarından Fikri Demirtaş, “ Tarihi mezarlığın içinden giden su borusu patlamış akan su mezarların içine girmektedir. Mezarlara zarar vermektedir. Mezarlığın içine plastik şişeler, poşetler atılmış, kurumuş otlar, ağaç dalları görsel bir kirlilik oluşturmaktadır. Geçen yıllarda ilçe belediyesince mezarlık sit  alanının ağaçlandırılması için çukurlar açılmış. Bunu haber alan müze görevlileri Resmi kanaldan müracaat ederek belediyenin bu çalışmasının sit alanına zarar vereceğinden durdurmuştur.” dedi.

Şehitlikteki restorasyon çalışmalarında ihalenin beklendiğini belirten Demirtaş,” 2011 -2013 yılları arasında Malatya Müze Müdürlüğü başkanlığında, KUDEB iş birliği ile kazısı gerçekleştirilen alanın 2017 yılında restorasyon ve çevre düzenlemesi projesi hazırlanarak Sivas Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna sunulmuş ve Kurul tarafından 2018 yılında proje onaylanmış. Projenin ihale edilerek bu alanın restore edilerek ziyarete açılması beklenmektedir. Sürekli ecdadıyla övünen genel ve yerel yöneticilerden 1000 yıllık Selçuklu, Osmanlı yadigârı mezarlıklara yeniden sahip çıkılması ve bakımlarının yapılması çevrede yaşayanların en büyük isteği. Türk-İslam dönemi için Anadolu coğrafyasında bu denli önemli bir mezarlığın bu şekilde bırakılması tarihimize karşı duruşumuzu ortaya koymaktadır. Bu bakımsız virane Kırkkardeşler mezarlığındaki görüntüleri ne zaman bitecek, bir emekli öğretmen olarak merak etmekteyim.” ifadelerine yer verdi.

İlgili alana 13 yıldır uğranılmadığını belirten Demirtaş,” Malatya merkezde şehrin muhtelif yerlerinde duyuru panolarında Büyükşehir Belediyesince ve başkan Selahattin Gürkan'ın  sık sık dile getirdiği  " Anadolu'yu Anayurt yapan Malatya " sözünün daha da kuvvetlenmesi, slogan olarak kalmaması için Malatya'da  ilgili tüm kurumların, Selçuklu Kırklar Mezarlığında yıllar önce başlanan ve yarım kalan on üç yıldır uğranılmayan bu tarihi mirasın  kazı, restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarına devam etmesi ve bu proje kapsamında buradaki çalışmalara finansman desteği sağlaması gerekli çalışmaların tamamlanarak tezin yazarının da öneri olarak belirttiği gibi   tarihin görgü tanıklarının ayağa kaldırılarak Türkiye'mize ve Dünyaya örnek bir "Mezarlık Müzesi" hâline getirilmesi dileğiyle.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla